Urfa’nınsokaklarında, trafiğine, iş yerlerinde, belediyesinde, resmi kurumlarda en çokduyulan “Benim kim olduğumu biliyor musun” iğreti cümlelerden. Gelişmemiş,olgunlaşmamış, kişiliği hastalıklı tiplerin aşiretinin ve dayılarının arkasınaalarak, kabadayılık yaparak, insanların gözlerini korkutma amaçlı sarf ettiğibu cümle Urfa insanın gelişmişliğini ve kişiliğini somut bir göstergesidir.Elle tutulur bir özelliği olmayan, övünecek bir yekteneği, uzmanlık alanı vebaşarılı bir karayeri olmayan basit insan tavrının dile gelişi olan bu cümleninarkasında aşiretle övünme, aşiretle var olma, aşiretle bütünleşme, tek başınaişe yaramama, öz güven yoksunu, varlığını başka bir insanlara borçlu olan,aşiretsiz bir hiç olan insanlarla karşı karşıyayız.

Varlığınıarabanın bagajındaki sopaya, belindeki silaha ve elindeki telefonla kendisigibi varlık sorunu yaşayanlarına ulaşacağı borçlu olan bu insanlarla sivil birterör estirmektedirler. Her an sinirlerini, öfkelerini, stresleri ve enönemlisi hataları/yanlışlarını ve hayattaki başarısızlıklarını masum ve ilgisizbirinden çıkarma için pimi çekilmiş el bombası gibi ortalıkta dolaşmaktadırlar.Her an karşımıza çıkabilecek olan bu sivil terör karşısında insanlar tedirginyaşamaktadırlar. Çünkü aşiretine güvenen bu zavallılar her zaman kendilerinihaklı görmektedirler. Aşiret asabiyetiyle kendilerini üstün görünce de buşehrin ağasıyım edasıyla aşiretsiz birine denk geldi mi zulüm kaçınılmazolmaktadır.

Beşyüz bin ve bir milyona varan modern evlerde oturmakla gurur duyan, evine aldığıkoltuklarla, perdelerle gösteriş yapan bir halkın gelişmişlik düzeyinin rengimaalesef üzücüdür. Nesnelerle, havada uçuşan para söylemleriyle kendinikanıtlamaya ve itibar görmeye çalışan bireylerle bu bölge gelişmiş sayılmaz.Gelişmişlik ilimle, ahlakla, erdemle, saygıyla ve kişilik sahibi olmakla olur.Sonra herkesin ağzında Urfa neden gelişmiyor lakırtısı dolaşır. En çok şikâyetedenlerin, en çok da aşiretiyle, parasıyla Urfalıların deyimiyle “hava atanlar”dır.  Parayla kendini adam zan edenlerin çoğunluktaolduğu yerde gelişmişlik hayaldir.

***

Sosyal medya da gerek kişisel profillerde gereksegrup ve sayfalarda bir rant kavgası başını alıp gidiyor. Rantı paylaşamayanlardolaylı birbirini ifşa etmekle tehdit etmektedir. Paylaşımlarda düşmeyenlakırdı Urfa’nın içinde bulunduğu duruma neden olanların bilindiği, hatta bütünUrfalıların bunu bildiği ve bunun hesabının sorulacağınadır. Bir de bilmemfalanca tarihte isim vereceğim tehditleri de bolca uçuşmaktadır.

Demek ki Urfa’da isimleri bilinen amaisimlendirilememiş birileri Urfa’nın kilit noktalarını elinde tutmuş veistediği gibi at koşuşturuyor. Birileri de bunu biliyor ama ya söylemeyecesaret edemiyor ya da beni de unutmayan diye göz kırpmaktadır. Belki rantıpaylaşamadıklarından ya da birileri birilerini hesaba almadığı için alınanlarvardır.

Madem bir yerde sorun var bunu dolaylı dilegetirmeye ne gerek var. Cesaretinizi toplayın sosyal medya kahramanlığıyapmadan isimleri ve olayları açıklayın sözde Urfalıların bildiğinisomutlaştırın ve delilleştirin.

Gelişmişlik zihniyetlerin değişmesiyledir. Her aydeğiştirilen koltuk takımlarıyla ve arabalarla değildir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.