Biri bebek diğerizannedersem 6 yaşlarında olmak üzere 2 çocuğu var kadının. Kocası cezaevinde.Zaten cezaevine girmeden önce de zararı varmış, faydası yokmuş. Aile ve SosyalPolitikalar Müdürlüğü’nden aylık 500lira civarında maaş alıyor. 6 ayda bir de Sosyal Yardımlaşma ve DayanışmaVakfı’ndan 500 lira alıyor. Aylık kirası 300 lira. Geriye aylık gelirden 200lira kalıyor. Günlüğü 6 lira 66 kuruş.Bir kadının bu parayla evi geçindirmesi imkansız. Bebeği olduğu için ek işyapması da mümkün değil.

Kadın gidebildiği kadargidiyor. Mesela “çay çok pahalı” diyorhayatından çıkarmış. Muhtemelen bize sıradan gelebilecek çok şeyihayatından çıkarmış, unutmuş, yok saymak zorunda kalmış. Birilerine sesiniduyuruyor. En fazla bir gıda kolisi getirilip bırakılıyor. Sonrası yok. O daanlamış ve gerçeği kabullenmiş böyle gitmeyeceğini. Bir anneye en zor, en ağırgelen kararı almak zorunda kalmış. Yetkililere ulaşması yolladığı mesaj aynenşöyle: “Çocuklarıma bakamıyorum yurdavermem lazım. Kirayı ödeyemiyorum. Çocuklarım da benimle perişan oluyor.Bana yardımcı olabilir misiniz?”

Bu mesajın ne demekolduğunu ancak anne veya baba olan anlar. Dünyada bir anne için bundan daha ağırbir durum ne olabilir? Bu saatten sonra dünya yıkılsa, dünya yansa, deprem olsabu anne için ne fark eder? Zaten kendi kıyameti kopmuş kopacağı kadar. Pekiçocukları büyüyünce bunun bir intikamı olmayacak mı? Zengin çocuklarından intikamlarını almayacaklar mı? Büyüdüklerinde,çocuklarında ellerine 1 liralık dondurma geçmezken, birilerinin çocuğunu özelokullardan son model araçlarla ve şoförlerle aldırdıklarını öğrenmeyecekler mi?Bunun bir intikamı, öç alması o zengin çocuklardan ve buna kayıtsız kalan toplumdanolmayacak mı? Sadece aylık olarak ellerine 300-400 lira daha geçse belki deböyle bir hayata katlanmak zorunda kalmayacaklar. Evet sadece 300-400 lira.

Dönelim madalyonun ötekiyüzüne… Ne paralar çarçur ediliyor, ne paralar… Çevik Kuvvet Kavşağı ihalesiniduymayan kalmamıştır. 23 milyon liraya verilen ve bir şekilde iptal edilenihale bir yıl sonra davetiye usulüyle 81milyona gitti Nas diye bir şirkete. “Proje revize edilmiş”, “demirpahallanmış” vs. bahanelerini de hesaba katarak bir yıl sonra 2 katına ihaleverilse bile 46 milyon etmesi gerekirdi. Arada 35 milyon lira fark var.Bahsettiğim ailenin hayatını yılda 3 bin lira kurtardığına göre, çocuklarbüyüyene kadar 10 yılda 30 bin lira gerekiyor. Nas şirketine fazladan verilen35 milyon lira 10 yıl boyunca böyle ailelere dağıtmaya kalksa devlet, tamıtamına bin 166 aileye ek gelir olacak. Ne çocuklar 1 liralık dondurma özlemiylebüyüyecek, ne de sabahlara kadar aç yatmak zorunda kalacak.

Aksi halde Merhum AhmetKaya’nın da dediği gibi “Ağlayanlar bir gün güler/Bir gün güler elbette/Uyanmaklaanlamakla/Bilmekle ben amenna/Kısa çöp uzun çöpten hakkını alır elbette”…

  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.