UA-89691712-1

Okuma alışkanlığı, en soylu çabaların başında gelir. Çünkü okuyarak; düşünmeye, fark etmeye ve bilinçlenmeye başlarız. Dolayısıyla bu bağlamdaki tüm faaliyetler değerlidir ve önemlidir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından,11 Nisan Fuar Merkezi'nde açılan ve devam etmekte olan, 250 yayın evi ile yaklaşık 200 şair ve yazarın katılımıyla düzenlediği "2. Ulusal Şanlıurfa Kitap Fuarı" oldukça ilgi gördü, görüyor.

İmza günleri, söyleşiler, panellerle yoğun bir etkinlik trafiğine sahip Kitap Fuarı'na bu yıl, geçen yıllara oranla katlanan bir ilgi gösterildi. Diğer dikkate değer husus ise; öğrencilerin çok daha yoğun ilgi göstermeleri.

Bu ilgi ve yoğun katılım, Urfa’mızın, eski Urfa olmadığının, artık okumaya, dünyada olup bitenleri merak etmeye ve kültürel faaliyetlere giderek daha fazla önem verdiğinin de bir göstergesi.

2 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek, bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

GASTRONOMİ ŞEHRİ URFA

Bir şehri şehir yapan unsurlardan biri de, o şehrin, kendine has yetiştirdiği ve ürettiği ürünlerdir. Sağlıklı gıda bulmanın ve üretmenin gittikçe zorlaştığı günümüz dünyasında bu husus, daha önemli hale gelmektedir. Bu bağlamda şimdiden bize ait olan ürünlerin tohumları, üretim tarzları ve orjinalliklerinin korunmasıyla ilgili faaliyetlerden taviz verilmemesi sorumluluğumuz vardır. Özellikle gittikçe risk altına giren ve Urfa ile özdeşleşmiş Urfa isotunun, tohumu ve yetiştirilme tarzı, standartları ve laboratuar değerleri belirlenip muhafaza altına alınmalı ve bu kıstaslara uyan yetiştiricilerin, ürünleri incelenerek teşvik edilmelidir.

Bu bağlamdaki çalışmaların bir ayağı da tescillemedir kuşkusuz. Sade yağımızın da Urfa'ya ait olduğunun tescillenmesi bizleri sevindirmiştir.

"ŞUTB'nin girişimleriyle Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenen "Şanlıurfa sade yağı"nın coğrafi işaret belgesi alındı.

Şanlıurfa Ticaret Borsası saf koyun sütünden elde edilen sade yağ için Türk Patent Enstitüsü'ne tescil için başvuruda bulundu. Özellikle tatlı yapımında kullanılan ve Urfa adıyla ünlenen yağın "Şanlıurfa Sade yağı" olarak tescillenmesi için Patent Enstitüsü onay verdi." Özlem ÇELİK/AJANS URFA

'ÇİNGENE KIZI' MOZAİĞİ

Urfa; sadece müzik, gıda, turizm ve kültürel alanda değil; sanatsal konularda da gittikçe bilinçlenen ve ilerleyen bir şehir.

1960'lı yıllarda kaçak kazılarla parçalanan ve yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılan Çingene Kızı mozaiğinin 12 kayıp parçasının yıllar sonra ABD'nin Bowling Green State Üniversitesinde dekorasyon amaçlı sergilendiği tespit edilince; Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çabalarıyla tekrar ülkeye getirtilmiştir.

Çingene Kızı Mozaiği'ni Urfa'ya kazandıramamış olsak bile; ABD'den getirtmiş olmamız, yine de bizleri sevindirmiştir.

KIŞ ŞARTLARI BAŞLARKEN

Hastanelerdeki yoğunluk, trafik çilesi ve elektrik kesintileri gibi Urfa'nın bir türlü kurtulamadığı sorunlara köklü bir çözüm bulunamıyor. Bu sorunlar, kışın bastırmasıyla daha çekilmez hale geliyor. Özellikle trafik sorunu, yarıda bırakılan kavşak projesinden dolayı vatandaşı oldukça mağdur etmeye devam etmektedir.

Urfa, hızlı artan nüfusu gereği trafikle ilgili sorunlar yaşamaya devam etmektedir. Yapılan onca çalışmaya rağmen, ulaşım istenen seviyeye gelmiş değil.

Çeşitli nedenlerle yarım bırakılmış kavşak inşaatı da bu bağlamda ciddi sorunlara gebe. Kış şartlarının başlamasıyla bu sorun daha da büyüyecek gibi. Çalışmalar tekrar başlayana dek, geçici tedbirlerle çözümler üretilerek, vatandaşın mağduriyetlerini azaltma beklentisi giderek artmakta.

Urfa'yı daha yaşanılır hale getirmek ve güzel insanların güzel şehri yapmak için çaba gösteren herkese selam olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.