Öne Çıkanlar ipekyol gazete hürriyet polis yaşam

Çin'de 'Göbeklitepe' semineri

Türkiye'nin Pekin BüyükelçisiAbdülkadir Emin Önen, "Göbeklitepe’yi insanlık medeniyeti için bu kadarönemli yapan şey, tarihin en eski tapınağı olması ve 12 bin yıl öncesinedayanmasıdır. Göbeklitepe, Taş Devri'nden 6500 yıl, en eski Mısır piramidindende 7 bin yıl daha eskidir." dedi. "Çin’de 2018 Türkiye TurizmYılı" çerçevesinde Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliğinin ev sahipliğindePekin’deki Vangfucing Peninsula Otel’de Göbeklitepe ile ilgili seminer düzenlendi.İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Ana BilimDalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, seminerde Birleşmiş MilletlerBilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO) "Dünya Mirası GeçiciListesi"ne alınan ve dünyanın en eski tapınak merkezi kabul edilenGöbeklitepe ve kazılarda çıkan eserlerle ilgili çalışmalar hakkında bilgiverdi. Büyükelçi Abdülkadir Emin Önen de Göbeklitepe'nin güzelliğinin vegizeminin dünyanın birçok yerine yayıldığını bildirdi. "Göbeklitepe’yiinsanlık medeniyeti için bu kadar önemli yapan şey, tarihin en eski tapınağıolması ve 12 bin yıl öncesine dayanmasıdır. Göbeklitepe, Taş Devri'nden 6500yıl, en eski Mısır piramidinden de 7 bin yıl daha eskidir.” diyen Önen, butarihi yapının 12 bin öncesine ışık tuttuğunu vurguladı. Önen, Göbeklitepe’ningün yüzüne çıkarılmasının ardından Şanlıurfa'da bu tarihi yapıyı korumak içinyeni bir müze inşa edileceğini bildirdi.

‘GÖBEKLİTEPE İNSANLIĞIN ORTAKKÜLTÜRÜDÜR’

Özdoğan, seminerin ardından yaptığıaçıklamada Göbeklitepe'nin dünya için çok önemli bir yer olduğuna dikkatiçekti. Burada yaşayan medeniyetin kullandığı dil üzerine herhangi bir bilgibulunmadığını anımsatan Özdoğan, Göbeklitepe’de keşfedilen yapılar üzerinde DNAtespit çalışmaları yapıldığını ancak iyi korunmuş DNA örneklerinin henüzbulunamadığını, halihazırda bu tarihi yapının hangi millete ya da uygarlığa aitolduğunu söylemenin mümkün olmadığını belirtti. Özdoğan, “Göbeklitepeinsanlığın ortak kültürüdür.” ifadesini kullandı. Özdoğan, Çin ile Türkiye arasındaarkeolojik alanda ortak çalışmalar yapılması durumda iki tarafta keşfedilentarihi eserler ve arkeolojik modellerin karşılaştırılabileceğini ve bu sayedeelde edilen benzerlik ve birikimlerin günümüz çalışmalarına da ışık tutacağınaişaret etti. Seminere Büyükelçi Önen'in yanı sıra çok sayıda Çinli akademisyen,iş dünyası ve turizm şirketlerinin temsilcileri ile Çin'de yaşayan Türklerkatıldı. (AA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.