Öne Çıkanlar halliliye hürriyet spor eğitim Akay

Döşeme Camisi'nin  altı da üstü de değişiyor!

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

Şanlıurfa’nın turizminin can damarlarından olanBalıklıgöl’deki Halil-Ür Rahman (Döşeme) Camisi’nde restorasyon çalışmalarısürüyor. 2015 yılı Temmuz ayında başlayan projede caminin zemininde, üstörtüsünde ve iç-dış dizaynında çeşitli çalışmalar ve düzenlemeler yapıldı.Yetkililerden alınan bilgiye göre proje için 900 bin lira bütçe öngörülürken,çalışmalarla birlikte ortaya çıkan farklı noktalardaki harcamalarla birlikte burakam 2 milyon liraya ulaşacak.


‘ÇALIŞMANIN TEMEL AMACI KAYMAYIÖNLEMEK’

Temmuz 2015 tarihi itibariyle restorasyon projesi tamamlananve ihalesi yapılan Döşeme Cami restorasyonu Vakıflar Genel Müdürlüğü ŞanlıurfaVakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Yetkililerden alınan bilgiyegöre cami restorasyonu Türkiye’de ender görülen uygulamalardan biri olacak.Camide öncelikle statik güçlendirmenin yapılacağını kaydeden yetkililer, camideBalıklıgöl’e doğru bir kayma olmasından yola çıktıklarını ve gerekli önlemlerlerestorasyonun yapıldığını aktardı.

Yine yetkililerden alınan bilgilere göre camide öncelikle yapılanzemin güçlendirme çalışmasının ardından cami üst örtüsünün, cami damınıngereğinden fazla bir yüke maruz kaldığı anlaşılarak buradaki yükünhafifletildiği ve yurt dışından getirilen malzemelerle hafif bir şekilde camiüst örtüsünün restore edildiği vurgulandı.


‘3 AŞAMALIO RESTORASYON ÇALIŞMASI YAPILDI

Camide yapılan çalışmaların uzun sürmesinin restorasyonda öngörülmeyen problemler olduğunu dile getiren vakıf yetkilileri 3 aşamalırestorasyon çalışmasının 3 aşamalı bir kontrolden geçerek bugünlere geldiğinikaydetti. Yine yetkililerden alınan bilgiye göre, İstanbul Fatih Sultan MehmetVakıf Üniversitesi’nden bir öğretim görevlisi, Dicle Üniversitesi MimarlıkFakültesi’nden bir öğretim üyesi ve Şanlıurfa Harran Üniversitesi İnşaatMühendisliği Bölümü’nden bir öğretim üyesi tarafından oluşturulan bir bilimheyetinin kararları doğrultusunda, Ankara’da gelen Vakıflar Genel Müdürlüğüteknik ekipleri ve Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğü teknik personelitarafından projenin kontrolü gerçekleştirildi.


‘KAMUOYUNDAN ANLAYIŞ BEKLİYORUZ’

Çalışmalarda herhangi bir aksama olmadığını aktaran yetkililer,yapılan ölçümler ve kurulan cihazlarla alınan sonuçların da restorasyonun doğruolduğunu gösterir nitelikte olduğunu bildirdi. Vakıflar Genel Müdürlüğüaçısından, bir eseri yıkıp yeniden yapmanın; eseri nokta nokta, taş taş, ilmikilmik işleyerek yerinde restore etmekten daha kolay olduğunu vurgulayanyetkililer, sürecin uzaması konusunda Şanlıurfa kamuoyundan biraz daha anlayışbeklediklerinin altını çizdi.


‘PROJE 2 MİLYON LİRAYA MAL OLDU’

Toplam 900 bin liralık bir bütçeyle yola çıktıklarını fakatöngörülmeyen ve revize projelerle yaklaşık 2 milyon liraya yakın bir bedelleçalışmanın tamamlanması planladıklarını ileten yetkililer, bu konuda ŞanlıurfaVakıflar Bölge Müdürlüğü’nün ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün herhangi birödenek sıkıntısı olmadığının da üzerinde durdu.


‘RESTORASYONDA DİKKAT EDİLECEK ÖNEMLİ HUSUSLARVAR’

Özellikle yapılan restorasyon aşamasında çok fazla dikkat edilecekhususların olduğunu söyleyen vakıf yetkilileri, kullanılacak malzemedenbalıkların zarar görmemesi, caminin altındaki su kaynaklarının kullanılanmalzemeden etkilenerek camiye gelen su miktarında herhangi bir düşüşün olmamasınıhedeflediklerini belirtti. Vakıf yetkilileri son olarak iş bitiminde projeninne kadar doğru ve Türkiye’ye örnek bir proje olduğunun da görüleceğini ifadeetti. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.