Öne Çıkanlar ipekyol gazete hürriyet polis KRİTER

Göbeklitepe'deki beton isyanına yanıt:  AMAÇ UNESCO

Tarihte yeni sayfalar açılmasına neden olan ve bilinengerçekleri değiştiren Göbeklitepe yeni bir tartışmaya sahne oldu. Şanlıurfa'da,dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen ve 18 aydır ziyaretçilerekapalı olan Göbeklitepe, üzerinin çatıyla kapatılmasının ardından geçtiğimiz ayyeniden ziyarete açıldı. Tüm dünyanın merakla beklediği ve 6 milyon 600 binEuro’luk bedelle yapılan çatı, stadyuma benzetilip eleştiriler alırken;Göbeklitepe şimdi de 'alana beton dökülüyor' iddiaları ile gündeme geldi.

Ziyaretçiler için yeni bir güzergah yapımına girişen firma,kurul onaylı proje kapsamında eski tren yollarından kalma ahşaplarlaoluşturulan yürüme yolunu ortadan kaldırdı ve stabilize yolda iyileştirmeçalışması başlattı.  Göbeklitepe'de uzunyıllar kazı yapan müteveffa Prof. Dr. Klaus Schmidt'in çalışma arkadaşı ve eşiÇiğdem Köksal Schmidt, "Benden başka kimsenin canı acımıyor mu?"tarihi alana beton döküldüğünü söyledi.

Çalışmaların neolitik döneme ait mimari kalıntıların üçmetre ilerisinde gerçekleştiğini ve büyük bir tahribata yol açtığını söyleyenKöksal Schmidt, "Bir tane arkeolog, bakanlık temsilcisi, müze görevlisiyok alanda. Bir arkeolog neredeyse çevre gezisi yaparken bile ancak BakanlıkTemsilcisi ile hareket edebilirken, ihale alan inşaat şirketlerine SİTalanlarında süresiz dolaşım ve ne istersen onu yap izni mi veriliyor?"diye sordu.

Sosyal medyada Köksal Schmidt'e çok sayıda destek,çalışmaları yürüten ve izin verenlere de tepkiler geldi.

‘AMAÇ UNESCO KRİTERLERİNİ YERİNE GETİRMEK’

Gazete İpekyol’un yetkililerden aldığı bilgiye göre iseiddialar tamamen asılsız. Yetkililer çalışmaların kurul onaylı projelerolduğuna vurgu yaparak, "İyileştirmeler kazı çalışmaları yapılmadangerçekleştiriliyor. Kenar bordürler/taşlar sağlam dursun diye altlarına çimentodökülüyor. Yolun altında herhangi bir beton söz konusu değil. Amaç ziyaretçininalana rahat ulaşabilmesi ve UNESCO kriterlerini yerine getirebilmek"ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan projelerin çoğunun Klaus Schmidt tarafındanönerildiği de dile getirildi. Yolun da tarihi alanın dokusuna uygun taşlakaplanacağı öğrenildi.

GÖBEKLİTEPE

İlk kez 1963'te İstanbul ve Chicago Üniversitelerindenaraştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe'deki kazıçalışmaları o dönemden beri aralıksız sürüyor.

Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesince1995'ten beri ortaklaşa yürütülen çalışmalarla neolitik döneme ait, boyları 3-6metre, ağırlıkları da 40 ila 60 ton arasında değişen, yabani hayvan figürlü"T" biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgenşekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü,insan heykeli ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi tarihi eserler gün yüzüne çıkarıldı.UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Göbeklitepe'nin gelecek yılınbaşında asıl listeye girmesi için çalışma yürütülüyor.

ÇİĞDEM KÖKSALSCHMİDT: CESARETİ VARSA KARŞIMA ÇIKSIN!

Göbeklitepe'nin babası olarak anılan merhum Prof. Dr. KlausSchmidt'in çalışma arkadaşı ve eşi Çiğdem Köksal Schmidt, üst çatı yapımınınardından tarihi alanda devam eden revizyon çalışmalarına Göbeklitepe'yi tahripettikleri gerekçesiyle tepki gösterdi. Ziyaretçi yoluna beton döküldüğüsöyleyen ve yıllardır Göbeklitepe'de yürütülen çalışmaların yakın takipçisiolan Köksal Schmidt'in iddialarına yetkililer yanıt verdi.

Yapılan açıklamalarda "İyileştirmeler kazı çalışmalarıyapılmadan gerçekleştiriliyor. Kenar bordürler/taşlar sağlam dursun diyealtlarına çimento dökülüyor. Yolun altında herhangi bir beton söz konusu değil.Amaç ziyaretçinin alana rahat ulaşabilmesi ve UNESCO kriterlerini yerinegetirebilmek" denilerek iddialar yalanlandı.

Yetkililer çatı ile yol çalışması projelerinin de KlausSchmidt tarafından önerilen projeler olduğunu dile getirmesi üzerine KöksalSchmidt, sosyal medya hesabından paylaşım yaparak "Klaus Schmidttarafından önerildi diyenlerin medeni cesareti varsa karşıma çıksınkonuşsun" diyerek yetkililere seslendi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.