Öne Çıkanlar akçakale Sohbet GEL ET göbeklitepe

Turistlerin yarısı Göbeklitepe için Urfa'ya geldi!

Harran Üniversitesi İşletme Ana Bilim Dalından Doç. Dr. Nedim Bayuk danışmanlığında Tarımı ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) Uzman Mehmet Yavuz tarafından “Arkeolojik Sit Alanlarının Destinasyon Pazarlamasındaki Önemi: Göbeklitepe Örneği” adlı tez yazıldı.

Tez çalışmasında Göbeklitepe’yi ziyaret eden yerli turistlere yönelik bir anket çalışması yapıldı. 37 sorudan oluşan ankette Göbeklitepe’ye ulaşım, yeni yapılan çatı, çevre düzenlemesi, karşılama merkezi hakkında ziyaretçilerin görüşleri alındı. 

Çalışma kapsamında Göbeklitepe’ye gelen turistlerin düşünceleri, beklentileri ve algıları ölçülmek istendi. Anketten çıkan ve teze yansıyan sonuçlar ise şöyle oldu: 

GÖBEKLİTEPE'Yİ NEREDEN DUYDUNUZ?

Katılımcıların % 28,1’i Göbeklitepe’yi ilk olarak aile veya arkadaş çevresinde duyduğunu belirtti. % 21.6’si ise Göbeklitepe’yi ilk olarak internet kaynaklarından duyduğunu, ziyaretçilerin % 11.4’ü Göbeklitepe’yi ilk olarak belgesellerden duyduğunu, % 10.5’i ise bilgi kaynağı olarak kitapları gösterdi.

EN ÇOK HANGİ BÖLGEDEN ZİYARETÇİ GELDİ?

Göbeklitepe’ye gelen ziyaretçilerin en çok % 30.2 oranla Marmara Bölgesinden, bunu % 21.3 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve  % 20.7 ile İç Anadolu Bölgesinin takip ettiği görüldü. Tezde bu rakamlarla Şanlıurfa’daki turizm paydaşlarının bölge ve şehir bazında yapacakları tanıtım faaliyetlerini Marmara Bölgesine, İç Anadolu Bölgesine ve çevre illere yoğunlaştırması gerektiği belirtildi. 

GÖBEKLİTEPE YÖNLENDİRME LEVHALARI YETERSİZ

Ziyaretçilerin % 62.3’nün Göbeklitepe’ye ulaşımın kolay olduğunu ama % 31.8’nin ise, ulaşımın kolay olmadığını belirtti. Yüz yüze yapılan anket çalışmasında ulaşımı kolay bulmayan katılımcıların kendi kişisel araçlarıyla Göbeklitepe’ye geldiğini ve Göbeklitepe’yi ararken şehirde kaybolduğunu şehirdeki Göbeklitepe yönlendirme levhalarının yetersiz olduğunu vurguladı. 

NAVİGASYON İLE KAYBOLDULAR!

Göbeklitepe’nin Türkiye’nin Unesco Dünya Kültür Mirası Listesindeki 18 varlıktan biri olması nedeniyle yönlendirme levhalarında Unesco logosunun da kullanılmasının önemine dikkat çekildi.  Ayrıca bazı katılımcıların cep telefonlarındaki navigasyon programıyla Göbeklitepe gelmeye çalıştığı navigasyon programında Göbeklitepe’ye yakın bir kum ocağının Göbeklitepe gibi göründüğü bundan dolayı turistlerin oraya gittiği ve kaybolduğu tespit edildi. 

GÖBEKLİTEPE DİNLENDİRİCİ VE HUZUR VERİCİ BİR YER

Katılımcıların % 85.9’u Göbeklitepe'yi dinlendirici ve huzur verici bir yer olarak buldu. bölgenin ulusal ve uluslararası basında sürekli terörle anılmasına rağmen ziyaretçilerin % 89.8’i Göbeklitepe’yi ziyaret etmek için güvenli bir yer olarak belirtti. Yine ziyaretçilerin % 86.2’si de Göbeklitepe’nin mistik bir havasının olduğunu söyledi.

"GÖBEKLİTEPE'Yİ TAVSİYE EDERİZ"

“Döndükten sonra Göbeklitepe'yi çevrenize tavsiye eder misiniz?” sorusuna ziyaretçilerin % 86.2’sinin Göbeklitepe'yi çevresine tavsiye edeceğini belirtmesi bilgi kaynağı olarak ağızdan ağıza pazarlamanın önemi düşünüldüğünde Göbeklitepe’ye gelecek turist sayısına olumlu yansıyacağı öngörülüyor. 

Göbeklitepe gelen turistlerin memnun bir şekilde misafir edilmesi ve memnun bir şekilde memleketlerine gönderilmesi Göbeklitepe’yi çevresine tavsiye edecek turist sayısını arttıracağı düşünülüyor. 

KORUMA ÇATISI ESTETİK, TUVALET YETERSİZ

Koruma çatısı ile ilgili katılımcıların % 70.9’u çatıyı estetik buldu ama % 30’u ise, bu çatının ören yerini korumak için yeterli olup olmadığı konusunda kararsız kaldı. % 45 oranında katılımcı yeni yapılan karşılama merkezini yeterli bulurken % 25.5 kararsız, % 29.4 ise karşılama merkezini yeterli bulmadı. Ayrıca karşılama merkezinde bulunan yetersiz tuvalet sayısının da şikâyet konusu olduğu tespit edildi. Göbeklitepe’ye yapılan çevre düzenlemesi % 52,4 oranında yeterli görülürken % 27 oranında yetersiz bulunmadı. 

ZİYARETÇİLERİN YARISI GÖBEKLİTEPE İÇİN URFA'YA GELDİ

Ziyaretçilerin % 54.8’i Şanlıurfa’ya gelmelerinde Göbeklitepe’nin etkili olduğunu belirtti. Bunlardan % 22.2’si ise Şanlıurfa’ya sadece Göbeklitepe’yi görmeye geldiğini söyledi.  Ziyaretçilerin % 36.96’si Şanlıurfa denilince aklına Göbeklitepe’nin geldiğini;  % 26.3’ü kararsız iken %36.8’i ise, Şanlıurfa denilince aklına diğer turistik noktaların geldiğini ifade etti.  

Göbeklitepe’ye gelen turistlerin % 27.6’sı ise Şanlıurfa’ya geldikten sonra Göbeklitepe’den haberdar olduklarını belirtti. Bu da Şanlıurfa’da turizm tanıtım faaliyetleri yürüten kamu kurum ve kuruluşlarının Göbeklitepe özelinde yeterli tanıtım yapmadıkları yorumunu beraberinde getirti. Ayrıca ziyaretçilerin %14.1 kararsız olmakla birlikte % 76.5’i Göbeklitepe’yi yeniden ziyaret etmek istediklerini dile getirdi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.