Trump ile başlayan süreç yeni bir gerginliğinde başlamasınayol açtı.

Meksika sınırına duvar ördürme söylemiyle bunun ilksinyalleri verilmişti.

Fars Körfezi'nde İran’la gerginliğin dozunun artması, Çin'e; Kuzey Kore sorunu çöz yoksa biz hallederiz söylemleri, herkes bilsin ki;Sisi' yi destekliyoruz, açıklaması ile devam etmekte.

Buna ek olarak, İsrail'deki ABD büyükelçiliğinin Kudüs' etaşınması söylemini de belirtmek gerekir.

ABD, Almanya başta olmak üzere, Avrupa'yı, NATO harcamalarıiçin daha fazla ödeme yapmaları konusunda sıkıştırmaya, para talep etmeyebaşladı.

Avrupa ise brexit ile başlayan süreçten nasıl çıkacağınınhesaplarını yapmakta.

Cebelitarık üzerinden oluşan gerginlik bir tarafa, kendiiçinde göçmen politikalarını sertleştirmekte.

Hollanda ve Almanya'da yaşananlar, ırkçı akımlarıngüçlenmesi ve islamofobi politikalarının yükselmesi...

Tony Blair' in de katıldığı ve ABD' deki Demokrat veCumhuriyetçi kesimlerin de desteklediği, son AIPEC toplantısında, İran'ın hedefekonması, Trump'ın yardımcısının; ABD'nin elçiliğini Kudüs'e taşıma konusundaciddi olduğunu içeren konuşması, yeni yerleşim yerlerinin hiç gündemegelmemesi...

Obama yönetiminin gitmeden önce, İsrail'e verdiği yaklaşık30 milyar dolar askeri yardım yetmiyormuş gibi, bu konuda yardımların devamedeceği açıklamaları...

Buna ek olarak, referandumla tırmanan bir gerginlik,Suriye'deki gelişmeler, Fırat kalkanının sona ermesi, Kerkük'teki bayrak olayı,Güney Kürdistan'ın bağımsızlık referandumuna yönelik çıkışları, Rusya'nın,Akdeniz'de Akdeniz'e ulaşacak olası bir kürt koridorunun batı ucunu tutarakkendi çıkarlarını korumayı amaçlıyor olabileceği ve mevcut açıklamaların durumuizaha yetmediği Rusya'nın Afrin'e konuşlanması ve son olarak tüm bunlarla bağlantılıolabilecek Rusya'daki metroda meydana gelen patlama ve bu konuda devam edensüreç.

Suudiler' in Yemen konusunda Trump'tan daha fazla destektalebiniz kabulü, İsrail' in hemen her gün; Filistin'e, Lübnan'a, İran'a nasılsaldıracağına yönelik planlar açıklaması.

Yine Kasım Süleyman'ın tekrar Irak'ta dönmesi, IrakKürtlerinin bağımsızlık referandumuna, İran'ın tepkisi ve uyarıları; buuyarılara İran'ı ilgilendirmez tarzındaki verilen cevap.

Türkiye Cumhurbaşkanının Fırat Kalkanı bitti ama yeni büyükbir harekat başlayacağı yönündeki açıklamaları ile oluşan gündem.

Evet, bölge ısınıyor. Dünya ısınıyor Türkiye'nin; ABD'ninTürkiye'yi yeniden hizaya getirmek için mi yoksa bölgede yeni bir Kürt oluşumu(devlet de olabilir), yeni bir denge kurmayı mı amaçladığı tahminedilememektedir.

Mevcut tabloda hem Rusya hem ABD başta olmak üzere, batı,Kürt kartını kullanmaktan geri durmaz ve Kürtler yeni bir bölgesel dengeninmerkezinde olurlarsa; bu durumu beka sorunu olarak gören ülkelerin yeni birkonumlanmaya yönelmelerine yol açabilir. Bu da yeni savaşların çıkmasına nedenolabilir ve bölgesel yeni kaosların fitilini ateşleyebilir.

Bölge ülkeleri, bu süreçlerden sonra, Kürtler konusundakisağlıksız duruşlarının ve Kürtler ve bölgeye yönelik küresel egemenlere iştutarak yaptıkları yanlışların bedelini, izledikleri sığ politikalarınhesabını, yine Kürtler, bölgenin mazlum halkları hep birlikte ödeyeceklerdir.

İşin odağında Suriye ve Irak var.

Evvel gün Rusya' da meydana gelen patlama ve Esat'ın sorumlututulmaya çalışıldığı kimyasal saldırı, zamanlama ve tarz bakımından dikkatçekicidir.

Sonuç olarak belirtmek gerekir ki; Rusya'nın tekrar dünyasahnesine bir süper güç olarak çıkması ve sıcak bölgelerde tecessüm etmesi,yine, tek kutuplu dünyanın artık sona eriyor olabileceğiyle ilgili işaretler deiçermektedir.

Son günlerde, hem Trump hem de Rusya tarafından yeniden birdünya düzeni kurmaya yönelik egzersizler yapıldığı yönünde haberler pek ilgigörmese de dikkat çekicidir. Ancak bunun henüz bir heyecan uyandırmamasını dabelirtmekte yarar vardır çünkü bu konuda hala her iki tarafta güçlü bir niyetoluşmuş değil.

Umarım 16 Nisan'dan sonra Türkiye'de yeniden bir yumuşama vediyalog süreci başlar ve bölgede bir örneklik oluşturur da tüm bu olasılıklarbölgenin yararına gelişmeleri evrilir.

Bekleyip göreceğiz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.