PARA BAĞIMLILIĞI MADDE BAĞIMLILIĞINDAN DAHA TEHLİKELİDİR

 

Madde bağımlısı olan insanların birçoğunu mezkur yollara düşmeleri, kötü arkadaşlıklar, kötü dostluklar ve kötü çevre kültürünün büyük oranda etkisinin olduğu inkâr edilmez bir gerçektir. Doğan her çocuk İslam fıtratı üzerinde doğar, sonra ebeveynleri onu ya Hristiyan,  ya Yahudi ya da Mecusi olarak yetiştirir. Nebevi mesaj, çocuğun yetişmesindeki ilk evreleri hatırlatmaktadır.

 

Madde bağımlısı olarak, uyuşturucu ve aklı izale eden benzeri şeylere müptela olanın, dünya hayatıyla birlikte ahiretinin de kararmasının ihtimali vardır. Ancak, tedavi ve tevbeden sonra; ameli salih işleyip durumlarını düzeltenler müstesnadır. Kaldı ki,  bu illet her ne kadar kötü çevre ve kötü arkadaşlıklar sonucunda insanlara bulaşıyorsa da;" çoğu kere bu ferdi olup ve çok değişik sebepleri vardır.

Fakat para bağımlısı olanlar, hem kendilerini helake götürür hemde ailelerini ve bağları bulunan herkesin inanç ve amel noktasında; dinden, ahlaktan, merhametten, sevgi ve saygıdan uzak durumlarına sebebiyet verirler. Para bağımlısı olan kişi, daha çok para kazanmak için; meşru gayrimeşru olup olmadığına bakmadan, her yolu dener ve her yolu kendine mubah görür. Faize bulaşmaktan çekinmez, helal haram takip etmez, kasa ve kesesinden başka hiç bir şeyi, fakru zaruret içerisinde olan hiç kimseyi düşünmez.

 

Parakolik olan kişiler, çoğu kere paranoyak, agresif, saldırgan ve gözleri dönmüş birer canavara dönüşürler. Bu manada, maddekolik olan kimseler, parakolik olanlar karşısında sıfır denecek noktadadırlar. Modern dünyada, evrenin içindeki ekolojik, sosyolojik, ekonomik ve iktisadi düzenin bozulmasının tek müsebbipleri kapitalist ruhlu doyumsuz para bağımlısı olan Modern Karunlardır. Parakolik olan kişiler, zamanla geçmişlerini unuturlar. Öyle ki, ellerinden gelse mazlum ve güçsüz insanları çemberden geçirip dünyayı onlara dar ederler. Parakolik olanlara, insanların üzüntüsü mutluluk verir; insanlar yas tutarken onlar hora teperler.

 

Madde bağımlısı olanlar, kendileriyle birlikte bir kaç kişinin dünyasını karartırken; parakolikler ise içtimai hayatın/yaşamın nizamını bozarlar. Zira, parakoliklerin düşüncesinde; her şeyin en iyisine kendileri layıktır, en iyi bilgi onların yanındadır, onlar ve onlar gibilerin dışında; hiç kimse mutlu bir yaşamı hak etmiyordur! Say say bitmez. para bağımlısı olanlar; tıpkı bir ur gibidirler, insanlara bir verip on almaktan çekinmeyen, Hz. Şuayib (a.s)'in helak olan eyke halkı gibi merhametsiz olurlar! Allah korkusundan yoksul ve yoksundurlar. Başkasına acıma diye bir dertleri yoktur. Hele ki, birazda dünyevi makam, kariyer ve diplomaları varsa; havalarından geçilmez! Modern Asır, modern insan tipi adı altında; maddeye köle ve âmade modern köleler üreten bir asır haline gelmiş... Dijitalleşmiş dünyada, insan ve eşya ilişkisi bile doğallığını kaybetmiş; onun yerini suni olan günü birlik içi boş meşgaleler almıştır!

 

Halbuki, insanın asıl olan gayesi; Allah'a kulluk yapmaktı. Dünyanın oyun ve eğlenceden ibaret olduğunu varsyamayan aklı eveller; dünyaya, ebedi bir yermiş gibi dört elle sarılmaya başladılar. Hal böyle olunca, maddeyi mananın önüne geçirip paranın ve dünyalık metâ'ının kulu ve kölesi oluverdiler! Son yüzyılın en tehlikeli sömürgeci ideolojilerinden biri olan kapitalizm; güç yitirdiği insanın elinde avucunda ne varsa hepsine el koymaktan çekinmeyen, baş belası bir dünya görüşüdür. Temel felsefesi, insanın kanı be teni üzerinden servet devşirmek olan kapitalizm; beyaz kadın ticareti, bir fabrikadan daha fazla gelir getiriyorsa, fabrikanın kapısına kilit vurup beyaz kadın ticaretine başlar.

 

Nitekim yaşadığımız asırda, kapitalizm söz konusu hayalini gerçekleştirmiş ve özellikle de; İslam aleminde Müslüman çocuklarının bir çoğunu kendi dünya görüşüne adapte etmeyi başarmış bile. Dünyadaki tüm reklam ajanslarının afiş ve görsellerinin; % 99 unun kadının müstehcenliğini ön plana çıkardığını bilmeyen var mı? İşte bundan dolayı, para bağımlılığı madde bağımlılığından kat be kat daha tehlikelidir. Kanaatimce, STK lar ve bağımlılıkla mücadele eden kuruluşların; işi para bağımlısı olanların ıslahından başlamaları lazımdır. Çünkü, bir kapitalist'in insanlığa verdiği zararı; yüz tane madde bağımlısı insan veremez. Bizden söylemesi... kalın sağlıcakla efendim

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nusret Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete İpekyol Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete İpekyol hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete İpekyol editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete İpekyol değil haberi geçen ajanstır.