ZEKÂTIN ÖNEMİ

 

Muhterem Kardeşlerim…

Zekat, İslam’ın 5 şartından biridir. Mallarınızı zekat ile koruyun.

Kur’an-ı Kerimde, çok yerde namazla zekât beraber bildiriliyor. “Namazı kılın, zekâtı verin” buyuruluyor. Zekât vermeyene, Allah lanet eder. Kıtlıklara maruz kalır, temiz malını kirletmiş olur, o mal telef olur.

Hadis-i Şeriflerde buyuruldu ki:

“En faziletli ibadet namaz, sonra zekâttır.” [Taberani]

“Hastayı sadakayla, malı zekâtla koruyun!” [Deylemi]

“Allahü Teâlâ, malınızın temizlenip güzelleşmesi için zekâtı farz kıldı.” [Hakim]

“Zekât vermeyenin namazı kabul olmaz.” [Taberani]

(Zekât vermemek haram olduğu için, böyle günahkârın kıldığı namaz, sahih olup borcu ödenirse de, namazdan hâsıl olacak sevaba kavuşamaz.)

“Zekat vermeyen, temiz malını kirletmiş olur.” [Taberani]

“Zekat vermeyen kimse, kıyamette ateştedir.” [Taberani]

“Zenginlerin zekâtı fakirlere kâfi gelmeseydi, Allahü Teâlâ fakirlerin rızkını başka yollardan verirdi. Aç kalan fakir varsa, zenginlerin zulmü yüzündendir.” [El-Askeri]

(Eli ayağı tutup da çalışabilenlerin zekât istemesi haramdır. İstemediği halde kendisine zekât verilirse, alması günah olmaz. Zekât, nisaba malik olmayıp çalışamayacak kadar hasta, sakat olanlara ve çalışıp da güç geçinenlere verilir. Allahü teâlâ böyle fakirleri milletin içinde kırkta bir oranında yaratmıştır.)

“Zekat vermeyen bir toplum, rahmetten, iyilikten mahrum kalır. Hayvanlar da olmasa, hiç rahmet görmezlerdi.” [Taberani]

“Zekatı verilmeyen mallar, karada, denizde telef olur.” [Taberani]

“Zekatını veren o malın şerrinden korunmuş olur.” [Beyheki]

 

Resulullah Efendimiz, “Zekâtı verilmeyen mallar, ejderha olup sahibinin boynuna sarılır” buyurup şu mealdeki Âyet-i Kerimeyi okudu:

“Hak Teâlânın ihsan ettiği malın zekâtını vermeyenler, iyi ettiklerini, zengin kalacaklarını zannediyorlar. Hâlbuki kendilerine kötülük etmiş oluyorlar. O mallar Cehennemde azap aleti olacak, yılan şeklinde boyunlarına sarılıp baştan ayağa kadar onları sokacaktır.” [Âl-i İmran 180]

 

Bu acı azaplardan kurtulmak için, malların zekâtını, tarla mahsullerinin, sebze ve meyvenin uşrunu vermek şarttır. Zekât kırkta bir, uşur onda bir verilir. Kur’an-ı Kerimde, “Malı, parayı biriktirip zekâtını vermeyene çok acı azabı müjdele! Zekâtı verilmeyen mal, para, Cehennem ateşinde kızdırılıp, sahibinin alnına, böğrüne, sırtına mühür gibi basılacaktır” buyuruldu. (Tevbe 34, 35)

 

Namaz kılmayan, oruç tutmayan bir Müslüman’ın da zekât vermesi gerekir.

 

Zekât vermemek ve borcunu ödememek haramdır. Din kitaplarında, “Haram işleyenin, haram yiyenin duası kabul olmaz” ve “Farz borcu olanın nafileleri kabul olmaz” buyuruluyor. Zekât vermeyen zengin, binlerce fakirin hakkını gasbetmiş olduğu için ve Allahü teâlânın emrini yapmadığı için, bunun hiçbir hayratı, hasenatı kabul olmuyor. İmkânı varken borcunu ödemeyen de, böyle haklar altında kalmaktadır.

 

Fakire verilen altın, onu zengin edecek kadar fazla olmamalıdır. Borçsuz fakire nisap miktarı veya daha çok zekât vermek, mekruh olarak caizdir. 10 gr altın kadar borcu varsa, 100 gr altını alması mekruh olmaz. Altınla gümüş, ne niyetle saklanırsa saklansın ticaret eşyasıdır. Nisap miktarıysa zekâtı verilir.

 

Bir günlük yiyeceği olanın, zekât veya sadaka istemesi haramdır; fakat istemeden verilen sadakayı, zekâtı alması caizdir. Zekâtı muhtaçlara vermelidir.

 

Tevbe suresi 34. Âyetinde, “Altın ve gümüşü biriktirip Allah yolunda infak etmeyene çok acı bir azap vardır” deniyor. Burada, para biriktirmek yasaklanmıyor. Peygamber Efendimiz, Kur’an-ı Kerimi açıklamıştır.

Bir Hadis-i Şerif meali şöyledir:

“Zekâtı verilen mal, kenz değildir.” [Ebu Davud, Hâkim, Hatib]

(Kenz, biriktirip saklanan, faydalanılmayan mal, define demektir.)

 

Müslüman’ın malında, zekâttan başka, kimsenin hiçbir hakkı yoktur. Resulullah Efendimiz, “Malda zekâttan başka hak yoktur” buyurdu. (Ahkâm-üs-sultaniyye)

 

Allahu Teâlâ cümlemizi, namazını kılan, orucunu tutan, zekatını veren ve dini vecibelerini yerine getirmeye gayret eden Salih kullarından eylesin. (Amin)

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Müslüm ABACIOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete İpekyol Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete İpekyol hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete İpekyol editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete İpekyol değil haberi geçen ajanstır.