ÜSTÜNLÜK NE İLE ÖLÇÜLÜR?

 

Ey insanoğlu! "Her şeyden önce, Kur'an'a bak nasıl öğüt veriyor bize: AzizveCelilolanRabbimiz "Üstünlük takva iledir." (Hucurat/13) diye bizi uyarıyor!

 

Ey insan!

Her şeyden önce iyi bil ki, Aziz ve Celil olan Allah seni insan olarak yarattı.

Seni, akıl gibi bir nimetle ve sayısız meziyetlerle donattı.

Senin yoldan sapmaman için, kitap ve peygamber gönderip; seni muhatap aldı!

Sonra seni bazı konularda mükellef, bir kısım konularda ise muaf tuttu.

Ey insan!

Bilesin ki, senin iyi bir aileye, hatırı sayılır bir oymağa mensup olman seni değerli kılmaz.

Senin çokça servete sahip, fabrika sahibi olman, lüks yatlarda ve yüksek rezidanslarda yatıp kalkman, ve en pahalı tatil köylerinde tatil yapman da seni üstün kılmaz.

Ruhun, ahlakın, amelin, davranış ve toplumdaki eminliğin olmadıktan sonra, sen üstün olamazsın!

 

Ey insan!

Bilesin ki, senin ırkının Türk veya Kürt olması da seni üstün kılmaz.

Türkün kürde, Arabın aceme hiçbir üstünlüğünün olmadığını, üstünlüğün ancak takva ile olduğunu sana hatırlatmak isterim. (Hucurat/13)

Üstün ırk telakisi, sahibini ateşe götürür.

Beylik, ağalık, fabrikatörlük gibi ünvanlar; üstün olmanın göstergeleri değildir.

Üniversitede akademisyen, doktor, doçent veya profesör olmanda seni üstün kılmaz.

Seni üstün kılacak olan, imanın ve takvandır unutma.

Makam, mevkii, kariyer, nam, ün ve benzeri şeyler; bu fani dünyanın geçici birer imtihanıdırlar, onlara kanıpta yolunu kaybetme, yoldan çıkıpta şeytan ve dostlarını sevindirme!

 

Ey insan!

Senin lüks lokantalarda yediğin leziz yemekler, günde üç öğün çorba ve çay ile geçinen kimseden üstün kılmaz. Senin giydiğin en şık ve pahalı elbiselerin, giydiğin marka ayakkabıların, taktığın rengarenk kravatların, bindiğin milyonluk arabaların da seni üstün kılmaz... Seni üstün tutacak olan iman ve takvandır unutma!

 

Ey insan!

İnsanların yapmış oldukları taştan ve betondan saraylarına gıpta eder durursun ama, o sarayları yapanların da, herkes gibi bir gün aynı çapta bir mezara gireceklerini neden düşünmezsin!... Kendini başka insanlardan üstün görmek, şeytanı memnun ettiği gibi, seni yaratan, seni yaşatan, seni rızıklandıran Rabbini de kızdırdığını aklından çıkarma.

 

Ey insan!

Başka insanları hor görmekle nefsine zülm ettiğini unutma. Tüm insanlar Adem (a.s)'in çocuklarıdır ve Adem babamızın aslı topraktandır. İnsanlara; renginden, ırkından, dilinden dolayı nefret etmeye kalkışma. Zira İnsanların dilllerinin ve renklerinin farklı olması, yüce kudretin ayetlerindendir. İnsanların kötü inançlarına, kötü amellerine, yaptıkları zulüm ve adaletsizliklerine karşı çıkıp, tavır almak ve buğzetmekle yükümlüsün... Sonra, insanlara karşı; davet, tebliğ ve din yolunda Cihad etmek de senin asli vazifendir bilesin.

 

Ey insan!

Irkım üstündür deyip hak yoldan sapan Yahudilerin düştükleri küfür bataklığına düşmeye kalkışma... Kendini efendi, başkalarını köle olarak görme. Herkesin iki gözü, iki kulağı, bir ağzı, bir dili, iki delikli bir burnu ve iki el ile iki ayağı vardır unutma. O zaman seni, mağrur yapan, seni azdıran, seni başka insanları küçük görmeye sevk eden nedir söyler misin?

Ey insanoğlu!

Ata bindim diye sevinme, zira atın ayakları da yerdedir. Kibir, riya, hased, kıskançlık ve acımasızlığın seni ateşe sürüklediğini hiçbir zaman unutma! Unutma sende öleceksin, onlarda ölecek ve hepiniz/hepimiz Allah'ın huzurunda toplanıp hesap vereceğiz!...

"Rasûlüm! Gerçek şu ki sen de öleceksin, onlar da ölecekler. (Zümer/30)

Bugünün yarını, yarının da hesabının var olduğunu unutma. Unutma ey nefsim sende unutma!

 

Ey insanoğlu!

Çok malın hesabı da çok olur, sakın aklından çıkarma. Zira, Cenabı Allah kime, daha çok mal, mülk, evlat ve saltanat vermişse; bu onun imtihanının da ağır olduğunu gösterir. Dünya zevklerinin içinde, pervasızca yüzen gafildir. Üç günlük dünya lezzetleri ve zevkleri uğruna, ebedi hayatını mahfedenler; yarın mahşer meydanında müflisler olarak ayrılırlar.

 

Ey insanoğlu!

Başkalarına efendilik taslama, kendini büyük görme, şeytan ve nefsin senin iki büyük düşmanın olduğunu hiçbir zaman unutma. Geniş geniş arazilerin de seni sarhoş etmesin, çünkü mülkün gerçek sahibi sen değil, Aziz ve Celil olan Allah'tır! Günü ve zamanı geldiğinde, herkesten aldığı gibi senden de alacaktır. Nitekim, bugün hayatta olmayan yakınların, dün veya birkaç yıl önce onlarda; senin gibi hayattaydılar. Ama bugün toprağın altında sessiz sedasız bir şekilde yatmaktadırlar!

Üstünlük mal ve makamda değil, hele siyasi çevrende zengin adamların çok olmaları, ve maddi itibarılarının fazla olmasıyla ilgili bir durum hiç değildir. Üstünlük, takva iledir, takva, takva, takva. (Hucurat/13) Hucurat suresinde, bu hakikat, hiçbir yoruma/izaha ihtiyaç duymadan beyan edilmiştir... Evet, üstünlük takva iledir. Kalın sağlıcakla. 20 Haziran 2022

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nusret Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete İpekyol Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete İpekyol hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete İpekyol editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete İpekyol değil haberi geçen ajanstır.