SABIR DİLEMEK

 

İnnâ lillâh ve innâ ileyhi râciûn! Gaziantep Nizip yolunda ve Mardin Derik ilçe merkezinde aynı günde meydana gelen korkunç kazalar bütün ülkeyi sarstı. Gaziantep’te onaltı, Mardin’de 20 insanımız feci bir şekilde vefat etti, onlarca da yaralı var. Aynı gün diğer birçok şehirlerimizden de kaza haberleri geldi. Kadere rıza, kazaya teslim İslam’ın şiarıdır. Bu nedenle sabır dilemekten başka çare yoktur. Vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifa dilerim. Allah ailelerine ve yakınlarına sabır ve metanet versin.

Uzak-yakın, ilgili-ilgisiz herkesi büyük bir hüzne düşüren bu korkunç kazaların, hayatını kaybeden ve yaralanan insanlarımızın ailelerine ve yakınlarına ne ölçüde büyük acılar yaşattığını varın siz düşünün. Gerçekten dayanılması güç bir olaydır. Allah, bu acılı ailelere sabır versin! Esasen Ahirete intikal etmiş bu kardeşlerimiz için acı yoktur, bütün acı ve sıkıntıların yeri olan dünyadan kurtulup daha güzel, sıkıntısız bir memlekete gitmişlerdir. Ancak onların ayrılması, bu dünyada kalan aileleri ve yakınları için büyük bir acı vermektedir. Vefat eden bu insanları yok iken yaratan ve aileleriyle sıkı sıkıya bağlayan Allah, onlardan koparıp aldığında dayanma gücü de verecektir. Yüce Yaratandan bu dayanma gücünü ihsan etmesini dileriz.  

Ülkemizde öteden beri bu tür facialar yaşanmaktadır. Her yıl trafik kazalarında ölen insanlar az değil. Adı kaza olmakla beraber, bu facialara sebep olan ve birçok kesimle ilişkili ihmaller, yanlış tutum ve davranışlar da vardır. Bunları ortadan kaldırmakla birçok kazanın önüne geçilebilir. Örneğin, ağır tonajlı tırlara istiap haddini fazlasıyla aşan yükler yüklemenin “bişey olmaz” denilerek umursanmaması; denetimlerin gerçekçi şekilde yapılmaması; taşıma araçlarının gerekli kontrol ve bakımların ihmal edilmesi; ağır tonajlı araçların yerleşim yerleri dışından geçmeleri için çevre yollarının yetersiz olması.. vb. durumlar, bu üzücü kazalara yol açan sebeplerden bir kaçıdır.  Felak suresinde “yaratılan her şeyde şer bulunduğuna” dikkat çekilerek Allah’a sığınmak emredilmiştir. Taşıma araçları da bunlardan biridir. Faydalarının yanında felaketlerle sonuçlanan şer yönü vardır. Bütün şerlerden “Allah’a sığınmak” gerekir. Allah’a sığınmak demek, Allah’ın doğaya koyduğu kanunlarına riayet etmek, şerri önleyici tedbirleri almak, sonra da Allah’ın korumasını dileyip dua etmek demektir.

Toplumu sarsan bu tür felaketlerin arkasında görünmeyen ve hemen fark edilemeyen bir kısım hayırlı sonuçlar da vardır. Bu facialarda vefat eden Müslümanların şehid hükmünde oldukları verdiği acının yanında hayırlı bir yöndür. Kalbi tamamen kararıp mühürlenmiş karanlık ruhlu olmamak şartıyla, herkes bu acılardan dersler çıkarılabilir. Başka üzücü olaylara sebep olmamak için gereken tedbirleri alabilir, İhmalkârlıklarını, kusurlarını düzeltebilir. Bir de hayatta sıkıntılar, ders çıkarmak suretiyle insana olgunluk kazandırır. Toplumsal sıkıntıların da bir sosyal olgunluk kazandırdığı bir gerçektir. Elbette felaketlerin yaşanmaması için her tedbir alınmalı, her çareye başvurulmalıdır. Ancak yaşandıktan sonra da kahrolmakla başbaşa kalmak yerine hayır kazandıran bir yönelişe gitmek gerekir. Dalların budanması yeni filizlere ve bol mahsulata sebep olduğu gibi, bu tür facialar da kardeşliğin güçlenmesine ve toplumsal kenetlenmeye sebep olabilir. Bu yönelişler, toplumsal yardımlaşma, dayanışma, acıları paylaşmak suretiyle manevi destek, hak ve sabır konusunda tavsiyeleşmek gibi, unutulmaya ve sönmeye yüz tutan manevi değerlerimizi canlandırır. Bu nedenle ümitsiz olmamak lazımdır. Hiç bir yarar sağlamayan, kaybedilenleri geri getirmeyen tutum ve davranışlar, hayırla sonuçlanmaz.

Kur’an-i Kerim, “Muhakkak ki biz, sizi korku, açlık, mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Sabredenleri müjdele!” (Bakara, 155.) buyruğuyla imtihan için musibetlere maruz kalınacağını haber vermiştir. Her Müslüman, sabır göstererek Ayetin müjdesi kapsamına girmeye çalışmalıdır. İslam büyükleri dünya hayatının ayrılıklarla, musibetlerle, hüzünlerle dolu olduğunu buldukları her fırsatta dile getirmişlerdir. Dünyanın bu fena yüzüne bakıp ahirete tarla olması yönünü unutmamak lazımdır.

Bu facialarda vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa, ailelerine ve yakınlarına sabır dileriz. Cenab-ı Hak sevaplarını arttırsın, Amîn.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdullah Yılmaz - Mesaj Gönder

# haber

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete İpekyol Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete İpekyol hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete İpekyol editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete İpekyol değil haberi geçen ajanstır.