NAMAZI BOZAN ŞEYLER

 

Muhterem Kardeşlerim…

Namazı bozan şeylerden bazıları şunlardır:

1- Konuşmak.

2- Kendisi işitecek kadar gülmek.

3- Bir Farzı terk etmek. [Mesela Rükua varmadan Secdeye gitmek]

4- Dünya işi için veya ağrı, üzüntü sebebi ile, yüksek sesle ağlamak.

5- Ah, of diye inlemek, uf diye sıkıntıyı bildirmek. Hasta, elinde olmadan ah, of derse bozulmaz.

6- Özürsüz öksürmek.

7- Ameli Kesir. (Bir Rükünde, üç kere bir yerini kaşımak veya kapalı kapıyı açmak gibi)

8- Kendi işitemeyecek kadar sessiz okumak.

9- İmamdan ileri durmak.

10- Özürsüz bir saf kadar yürümek.

11- Saçını veya sakalını taramak.

12- Çocuğunu kucaklamak.

13- Bir şey yiyip içmek.

14- Diş arasında kalan nohut kadar şeyi yutmak.

15- Ağzındaki şekerin lezzetini duyup, suyu boğazına kaçmak.

16- İki eliyle başındaki takkesini çıkarıp giymek. (Namazda iken düşen takkeyi bir el ile almalı, iki el ile de almak bozmaz diyen Âlimler vardır.)

17- Özürsüz, göğsünü kıbleden çevirmek.

18- Secdede iki ayağını yerden kaldırmak. (Bozmaz diyenler de vardır. Bir an kalkması bozmaz.)

19- Kur'anı, manası bozulacak kadar yanlış okumak.

20- Çocuk emzirmek.

21- Başkasının sözü ile yerini değiştirmek.

22- Ceketini giymek.

23- İmamdan başkasının duasına âmin demek.

24- Necasetli yerde durmak veya necasetli yere secde etmek.

25- Bir Rükünde, üç kere Sübhânallah diyecek kadar avret yeri açılırsa, beden ve elbisede Namazı bozacak kadar necaset varsa, aynı İmama uymuş olan kadınla yan yana durmuşsa Namaz bozulur .

26- İmam, bir Rükne başlamadan önce, bu Rükne başlayıp bitirmek.

27- Manayı bozacak şekilde teganni ile okumak. Teganni ile okuyan bir İmam arkasında kılınan namazın tekrar kılınması lazımdır. (Halebi)

 

Buradaki kelimelerin açıklanması:

Amel-i Kesir: Namazı bozan çok hareket.

Rükün: Namazın içindeki bir farz.

Rüku: Namazda, elleri dize koyup yaklaşık 90 derece eğilmek.

Necaset: Gaita, idrar, kan gibi pislik.

Teganni: Teganni, ırlamak, sesini hançeresinde tekrarlayıp türlü sesler çıkarmaktır. Yani, musiki perdesine uydurmak için, hareke, harf ve med [uzatmak] eklemek veya çıkarmak suretiyle kelimeleri bozmak demektir.

Fıkıh: Dinde yapılması ve yapılmaması gereken işleri bildiren ilim. Bu ilimden kendisine lazım olanları öğrenmek farzdır.

 

Namazın içindeki Farzlara Rükün denir. Hepsi beştir:

Kıyam, Kıraat, Rüku, Sücud ve son Teşehhüdde oturmak.

 

Saçı açılan kadın, bir Âyet okuyacak kadar veya üç kere Sübhanallah diyecek kadar bir zamanda saçını kapatamazsa, namazı bozulur.

Ağrı, üzüntü sebebiyle, namazda sesli ağlamak namazı bozar. Sessiz gözyaşı ile ağlamak veya Cenneti veya Cehennemi hatırlayarak sesli ağlamak namazı bozmaz. (Dürr-ül-Muhtâr)

Balgam yutmak Orucu da Namazı da bozmaz.

İmdat diye bağıran olunca, Namazı bozmak caizdir.

Kıbleye yanlış duranı, düzeltmek namazını bozmaz.

 

Namaz kılarken bazen alışkanlık icabı dalgınlıkla bazı Âyetlerin sonunda "Sadakallahül Azim" demek namazı bozmaz. Fakat kasten yapılırsa mekruh olur.

 

Namazda tebessüm, Namazı da, Abdesti de bozmaz. Yanındakiler işitirse, kahkaha denir. Kendi de işitmezse, tebessüm denir. Yalnız kendi işitirse Dahk denir. Dahk, yalnız Namazı bozar. Kahkaha, hem Abdesti hem Namazı bozar. Şafii mezhebinde ise, kahkahayla gülmek, sadece Namazı bozar, Abdesti bozmaz.

 

Kabul olmakla sahih olmak ayrıdır. Namaz sahih olursa da kabul olmayabilir, yani sadece borç ödenir, sevap verilmez. Sahih olmazsa, zaten kabul olmaz. Mesela Abdestsiz Namaz kılmak sahih olmaz, mesela kıraat okumadan kılınan namaz sahih olmaz. Yani o hiç Namaz olmaz.

 

Namazın fâsid olması, Namazın bozulması demektir. Namaz bozulmuş olur.

Ahiret için düşünerek ağlamak Namazı bozmaz.

Bir Âlimi düşünerek ağlamak şahsı için, dünyalık için olursa bozar. Ahiret için ise bozmaz.

Bir rükünde başını, sonra kaydırarak ensesini, sonra kulağını kaşımak üç kaşımak sayılıp namaz bozulmaz. Elini bir kere kaldırmış olur. Bir kaşımak sayılır.

Secde yerine gelen bebeği el ile itmek, Namazı bozmaz.

 

Namaz kılarken pantolon el açık olarak çekilirse Namaza zarar vermez. Hafif tutup çekilirse mekruh olur. Dar pantolonu iyice kavrayıp iki elle çekilirse Namaz bozulur. Namaz kılan, mecbur değilse geniş pantolon giymeli, pantolonu hiç çekmemelidir.

Ayakta Namazda iken cebimizden bazen küçük Mushaf veya Muska yere düşüyor. Bir elimizle alıp cebimize koysak, Namazımız bozulmaz.

Zammı sure okurken küfre düşürücü şekilde manayı bozan yanlışlık yapılıp, sonra düzeltilince Namaz bozulmaz.

Teşehhüdde iken biri, bizi seccade ile kenara çektiğinde Namazımız bozulmaz. Zaruretsiz çeken günaha girer.

Namazda dua okurken aynı kelimeyi birkaç kere tekrar edersek, namaz bozulmaz.

 

Namazda herhangi bir sure okurken en az kendimiz duyacak kadar bir sesle söylemeliyiz. Kendimiz duymadan okuma geçerli değildir. Namaz sahih olmaz. Okumaya kıraat denir. Kıraat kendi duyacak kadar sesli okumaktır.

 

Sabah Namazını Güneş doğarken kılmak, Güneş doğmaya başlayınca, hiç Namaz sahih olmaz, kabul olmaz. Güneş doğduktan sonra 45-50 dakika hiç kılınmaz. Güneş doğana kadar kılıp bitirmek gerekir.

 

İkindi Namazını güneşin batmasına üç saniye kalsa bile hemen kılmalıdır. Yani Allahü ekber denecek kadar zaman kalsa kılınır. Ama sabah öyle değil. Eğer Namaz kılarken Güneş doğarsa o Namaz, İmam-ı A’zam hazretlerine göre sahih olmaz, İmamayne göre ise, Ettehıyyatü okunacak kadar oturulduğu için sahih olur.

 

Namaz kılarken bir rükünde üç defa kaşımak bozar. Üç defa kaşımak demek, eli üç defa kaldırarak kaşımak demektir. Bir defa kaldırıp üç beş defa kaşımak bir kaşımak demektir.

 

Allahu Teâlâ cümlemizi Kendisine layık Kul, Habibine layık Ümmet eylesin. (Amin)

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Müslüm ABACIOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete İpekyol Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete İpekyol hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete İpekyol editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete İpekyol değil haberi geçen ajanstır.