ÇUKUROVA'DA BAŞLIK

 

"Çömelerek ölmektense, ayak üstü ölmeyi tercih ederim! Haksızlığa karşı susarsanız, hakkınızla birlikte şerefinizi de kaybedersiniz! Hz. Ali."

İşte, okuyacağınız özetlenmiş yazıda; küfre ve zulme direnen ve teslim-i silah yapmaktansa ölümü hatta göçü göze almış olan kahramanların acı dolu hikayesini okuyacaksınız!

Evet, bizi yakinen tanıyan dostlarımız, arada bir gazetedeki köşemde; kitap tanıtımları yaptığımızı bilirler. Çukurova'da başlık, Roman olan bir kitabın ismi aslında. Kitabın yazarıyla, birkaç gün önce; Şanlıurfa 5.nci ulusal kitap fuarında tevafuken tanışmış olduk.

Çukurova'da başlık isimli kitap, Mansur Işıkbol gibi usta bir kalemin eseri. Roman olarak kaleme alınan kitap, değerli yazarının ifadesiyle; yüzde yetmişi gerçek, geri kalanının yüzde otuzu ise kelimeleri ve cümleleri güzelleştirmek, okuyucuya sevdirmek amacıyla, tabir caize giydirilmiş olan edebiyatın güzel esvapları... Kitap roman olmasına roman da, bu öyle bildik türden hayal/kurgu şeklinde tasarlanıp kitaplaştırılmış bir roman olmadığını peşinen bilmenizi isterim.

Kitapta; ta Kafkaslardan Anadolu'ya doğru yapılmış göç ve sürgün den tutun da, söz konusu göç yolunda ölüp de toplu mezarlara gömülen Muhacir müslümanların acı dolu hikayelerini bulacaksınız... Kendinizi bazen sayfaların arasında öyle kaybedeceksiniz ki, sanki ana yurtları Kafkaslardan RUS işgalinden kaçıp güneye ilerleyenlerin onlar değil, kendiniz olduğunuzu zannedersiniz. Evet, Çukurova'da başlık; Kafkasya'dan Kars ve Erzurum derken, Adanaya uzanan bir trajedinin, bir acının, bir hicret ve hicranın hikayesini okuyacaksınız. Çukurova'da başlık isimli kitapta, birçok kahraman var ancak, en çok İsmail Ağa, tutma Halil ve güzel kız Hatice dikkatinizi çektiğini göreceksiniz. Çukurova'da başlık isimli kitapta, göçün, sadakatin, sevdanın, bazen de ihanetin hikayesini okuyacak ve kendinizden geçeceksiniz... Güzel Adana'nın etrafında, ruh halinizle gezintiye çıkar gibi olursunuz... Bazen de, kendinizi; Kah Kozan da, kah Ceyhan da, kah Kadirli de kah Osmaniye de bulacaksınız!

Halil ile Haticenin yıldırım aşkları, ama bir o kadar da içten olan sevdalarına tanıklık eder gibi olup dururken zihniniz; birden, İsmail ağanın dindarlığı, cömertliği, mertliği, cesaret ve saygınlığı sizi, oradan çekip başka diyarlara götürdüğünü fark edeceksiniz! Çukurova'da başlık romanından; paylaşmanın, digerkamlığın, yardımlaşmanın, sevgi ve saygının hikayesini okuyacaksınız. Çukurova'da başlık romanında; Osmanlı'nın yıkılışını ve Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolda, çekilen sıkıntı ve zorluklara tanıklık edeceksiniz.

Çukurova'da başlık romanında; birbirlerini seven gençlerin başlık parası yüzünden, bazen kavuşamama tehlikesiyle yüz yüze geldiklerini ve bu yüzde farklı yöntemlere baş vurduklarını okuyacak ve kendinizi adeta, ta o zamana aitmiş gibi hissedeceksiniz.

Çukurova'da başlık isimli romanın yazarı Muhterem insan, Mansur Işıkbol bey efendiyle tanışırken, bana şunları söylemişti: "Romanın " yüzde yetmişinin gerçek, geri kalan otuzunun edebiyat gereği konunun süslemesi diye ifade etmişti. Mansur hoca bana, Çukurova'da başlık romanını, bende ona son çıkan MAİDE İSTİKAMET YAZILARI İSİMLİ ESERİMİZİ İMZALAYIP HEDİYE etmiştim.

Kısacası Çukurova'da başlık romanından; Hicreti, göçü, korku ve ümidi, şehâdet ve fedakârlığı öğreneceksiniz. Romanda öne çıkan İsmail Ağa, Rusların zulmünden dolayı güzelim Kafkasya'yı terk ederken yolda vefat/Şehid olan Şamil ağanın oğludur. İsmail ağanın yanına aldığı ve çocuğu gibi bakıp yetiştirdiği Halil ise; Çanakkale de Şehid düşen başka bir kahramanın oğludur. Kader denilen yazgının, onları ne şart ve zamanda bir araya getirdiğini öğrenecek, ve başarıya giden yolun dikenlerle örülü olduğunu bir kez daha öğrenmiş olacaksınız. İsmail Ağanın babası Kafkaslardan Anadoluya doğru göçe zorlanırken, geride ata topraklarını bıraktığının dert ve hicranıyla yanıp tutuşacak ve yarı yolda Şehid olurken, küçük ismail'in; annesi ve iki ablasıyla yalnız kalıp ne zorluklara göğüs gerdiklerini okuyunca içinizin yandığını hissedeceksiniz. Allah'ım bu nasıl bir acı deyip, nefeslerinizi tutacaksınız kimi zaman..

 Haticenin büyük aşkla vurulduğu Halil ise, babasını hiç görmemiş olması ve İsmail ağa gibi merhametli ve mert bir insanın müşfik ellerinde nasıl büyüdüğünü öğreneceksiniz!

Çukurova'da başlık Romanının; hicretten hicrana, sabırdan selamete, sadakattan feraha/felaha giden yolun adı ve adresi olduğunu bir kez daha öğreneceksiniz. Çukurova'da başlık romanında yer alıp ve ahirete irtihal edenlerin tümüne, başta, Şamil ağa ve yol arkadaşları olmak üzere, İsmail ağa, ve İsmaile bir kaç yıl hamilik yapan erdemli insan Hafız'a, birde kahraman kız silahlı Elife, İsmail ağanın cesaret timsali annesine ve ablalarına; rahmet ve mağfiret dilerken, hayatta olanların tümüne, başta Mansur Işıkbol hocamız olmak üzere, hepsine sıhhat ve afiyetler diliyorum! Çukurova'da başlık isimli Romanını okumadıysanız okuyun ve okuttun derim, çünkü o kadar çok şey öğreneceksiniz ki! Çukurova'da başlık Romanıyla baş başa kalın, güzel günlerle kalın efendim!

15 Aralık 2022. Perşembe.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nusret Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete İpekyol Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete İpekyol hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete İpekyol editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete İpekyol değil haberi geçen ajanstır.