TATİL, EĞİTİM VE ÇOCUKLARIMIZ

Bugün milyonlarcaçocuğumuzun karne günü. Bu vesileyle çeşitli platformlarda, eğitimden, eğitiminsorunlarından, müfredattan, eğitim sistemimizden filan bol bol bahsedilecek.Bahsedilmeli ve sorgulanmalı da…

Oysa sorgulanması gereken,eğitim konusundaki amaçlarımız ve bu amaçların gerçekleşme derecesidir. Eğitimsistemimiz, çocuklarımızın sağlıklı bireyler olmasını sağlayabilmekte midir?

Aileler, çocuklarını,kendi istedikleri amaçlar doğrultusunda yetiştirme olanaklarına sahipler mi?

Eğitim sistemimiz, çocuğunzihinsel melekelerini harekete geçirebilmekte, doğruya ve doğru yönlendirmelerelde edebilmekte midir?

Taviz vermenin kabuledilmeyeceği hususları içeren bu soruların cevabı genelde “hayır”dır.

Öyle ise çocuklarımızı;sistemin, medyanın ve çevrenin olumsuz etkilerinden koruyacak bir eğitimsürecini nasıl uygulamaya koymalıyız?

Eğitimin, istediğimizhedeflere ulaşmamızı sağlayacak bir yapılanma içinde olmaması, bizler içintatili/karne tatilini daha bir değerli kılmaktadır.

Gerek eğitim sisteminideğerlendirirken, gerekse de tatilde yapılacakları planlarken seçeneklerimizive olanaklarımızı doğru yerlere oturtmak daha önemli hale gelmekte. Bu konudaaileler ve toplum olarak inisiyatif almak zorundayız. Kuşkusuz çocuklarımızı,tamamen sistemin, medyanın, çevrenin insafına bırakmaktan daha büyük bircinayet olamaz.

Bu tatil/yaz tatillerinde;sılai rahim/akraba ziyaretleri, çocuklarımızın doğa ile buluşmaları, manevibilgilerini ve gelişimlerini pekiştirecek atmosferleri teneffüs etmeleri,tarihi mekanları, ibadethaneleri, müzeleri gezmeleri, en önemlisi çok azdijital; çok manevi, bedensel aktivitelerin (spor, oyun) olacağı bir tatilgeçirmeleri önemli.

Kitap okuma, varsaköydeki/çiftlikteki yakınları ziyaret, varsa baba veya bir yakınının dükkanındaaz zamanlı çıraklık, seçenekleri de butatilin parçalarından olmalı.

Yüzme, at binme, satranç,futbol gibi öğrenmek istenilen aktivitelere önem verilmeli, çocuğun durağanyaşam tarzından uzaklaşmasına çalışılmalıdır.

Yıl içinde yetersiz olanaile ile zaman geçirme ihtiyacı, yaz tatilinde mutlaka telafi edilmelidir.

Öncelikle mevcut eğitimsisteminde çocuklar, değerler anlamında seküler/modern bir kalıba sokulmakta.Öte yandan, sistemde; dünyevi/rekabetçi, sınav/başarı odaklı bir süreçişletilmekte, bedensel başarılar öncelenmektedir. Yaşamdan kopuk, çocuğunyeterince inisiyatif alamadığı ve kuralların çok olduğu bir yapı devametmektedir.

Okulun, hayatın merkezindeolduğu, en önemli uğraş olduğu yanlış algısından, çocuklarımızın zihinleriniözgürleştirmeye çalışmalı.

Çocuğun, özellikleruhsal/kimliksel gelişimine yönelik çalışmalarda, aşağıdaki konulara yerverilmesi unutulmamalıdır.

Biz, bir yandan tüm buolumsuzluklar konusundaki önerilerimizi getirmeye ve sistemi düzeltmeye yönelikçabalarımızı sürdürürken, diğer yandan aile/toplum olarak, eğitim konusundayapmamız gerekenleri de iyi planlamaktan geri durmamalıyız.

Bu konuda aynıetkileme/belirleyici güç ve imkanlarına, aynı zamana sahip değiliz. Sistemçocuğumuzu; doktor, öğretmen, mimar yapabilir ama onu insan yapmak, iyi birinsan olmasını sağlamak, büyük oranda bizim çabalarımızla olacak.

Medya konusunda kontrolüsağlamalıyız. En zor olanı budur. Bu konuda bilinçlendirme eğitimi ve etkilitakip ihmal edilemez. Bu alanda, en erkenden başlamayacak bir eğitimin başarıoranı az olur.

Bunları, çocuğu eğiterek,davranışsal kodları vererek, çocuğun kendi iradesini boğmadan sağlamakzorundayız. Bunu sağlamak, ahlak/din eğitimi olmadan sağlanamaz.

Eğitimde önemli olan;insanların hırslarını, dünyevi amaçlarını, istek ve arzularını değil;dürüstlük, tefekkür, vicdan, sevgi, merhamet, irade ve bilinç gibi ruhsaldeğerlerini ön plana almak ve erdemli insanlar/erdemli toplum yetiştirmektir.

Zamanı iyi kullanmalıyız.Birlikte geçirilebilecek zamanları çoğaltmanın yollarını zorlamalıyız.

Çocuğumuzun arkadaş, komşuve diğer aileler gibi çevresini iyi planlamalıyız.

Çocuklarımızı korumakiçin, onların; empati yapma, çok yönlü düşünme, eleştirebilme ve eleştirilereaçık olma, haklarının bilincinde olma, zalim ve mazlum olmayı kabullenmeme, özgürlüğeönem verme, karşılaştığı zorluklar karşısında duygusal değil; bilgiye dayalıtepkiler verme, dinlemeyi, karşısındakine saygıyı, sabretmeyi, sırasınıbeklemeyi, direnmeyi, tahammülü, dayanıklı olmayı, aklı doğru kullanmayı, fikirüretmeyi, öğrendiklerini kullanarak yeni bilgilere/sonuçlara ulaşmayı, mantıklıdavranmayı, kendi yaşına uygun olmak şartıyla küresel ekonomik sömürüyü,reklamların amacı ve zararlarını, ihtiyaç ve isteklerini ayırt etmeyi, ısraf vetasarruf konusunda bilgilenmeyi, hayal kurmayı, icatçı düşünmeyi, yeni fikirleröne sürmeyi, yaşamanın amacını sorgulamayı, manevi ihtiyaçlarımızınkarşılanması gerektiğini, manevi ihtiyaçları karşılanmaması durumunda kötüalışkanlıklar ve bağımlılıklara yakalanmanın kolaylaşacağı, konuşma, oturma,kalkma adabını, kendini çekinmeden ifade etmeyi, centilmenliği, büyükleresaygıyı, sanata ilgi duymayı, farklılıkları, farklı yaratılmış olmanınhikmetlerini, ırkçılığın kötülüğünü, sağlam bilgi kaynaklarının neler olduğunu,bilgileri çeşitli süzgeçlerden geçirme gereğini, dil öğrenmenin önemini, ailekavramını/yaşam tarzının önemini… Önceleyen eğitimlerini, sadece tatildeolmamak şartıyla ihmal etmemeliyiz.

Bu vesileyle,çocuklarımıza ve ailelerine iyi tatiller dilerim.

Selam ve dua ile.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsa Dervişoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete İpekyol Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete İpekyol hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete İpekyol editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete İpekyol değil haberi geçen ajanstır.