İLMİ YAYMAK CİHADDIR

Muhterem kardeşlerim…

Bilindiği gibi okumak en önemli ve en güzel iştir. Zaten Kur’an-ı Kerim’de de ilk ayet Allahu Teâlâ’nın “Oku” emridir. Hadis-i Şeriflerde de, “İlim, kadın erkek her Müslüman’a farzdır” denilmektedir.

İşte bizlerde elimizden geldiğince okumaya gayret ediyoruz. Ancak birçoğumuz dünya işleri, nefsi arzular nedeniyle doğruyu görmezlikten gelerek okumakta ağır kalıyoruz.

Ehl-i sünnet kitaplarını dağıtarak ilmi yaymak, cihad için verilen sevaba kavuşturur. Evet, kitap dağıtarak dini yaymak günümüzün cihadıdır ve bildirilen faziletlere kavuşturur.

Bir Hadis-i Şerif meali şöyledir:

“İlim öğrenenle öğreten, sevabda ortaktır.” [Hatîb]

Hattâ ilim öğretmek, ilim öğrenmekten daha sevabdır. İlim öğrenenin ve öğretenin rızkına Allahü Teâlâ kefildir.

İki Hadis-i Şerif meali şöyledir:

“İlim öğrenmeye çalışanın rızkına Allah kefildir.” [Deylemî, Hatîb]

“Cihada sarılın ki, sıhhat bulasınız ve zenginleşesiniz.” [İ. Adiy]

Bu arada; geçmiş yıllarda da Şanlıurfalılar başta olmak üzere Müslüman kardeşlerimizi bilgilendirmek maksadıyla terazimizin çektiği kadarıyla, 4 büyük İslam Âliminden biri olan Hayat Bin Kays El Harrani Hazretlerini ve menkıbeler, şiirler ve makalelerde adından bahsedilen bölümleri aktarmaya çalışmıştım. Kendi imkânlarımızla 2 baskı olarak okurlarımıza sunmaya çalıştığımız “Hayat Bin Kays El Harrani ve Harran” isimli kitabımızı İmaj Ofset (GAP Gündemi Matbaası) Matbaasında bastırmıştık.

Şimdi de, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz tarafından basımı gerçekleştirilen “Hayat Bin Kays El Harrani ve İmam Muhammed Bakır Hazretleri” isimli kitabımız da okurlarımıza sunuldu. O dönemin Kültür Müdürümüz Selami Yıldız, hazırladıkları diğer yayınlarla birlikte bizim kitabı da Valiliğimiz aracılığıyla konuklara ve ilgililere ulaştırdılar. Bizde kendi imkanlarımızla okumayı sevenlere ve o sıralar Şanlıurfa’mızı ziyaret eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım, Bakanlarımıza, Cumhurbaşkanımızın Başdanışmanı Emin Önen’in davetlisi olarak o sıralar Şanlıurfa’mıza 4 günlük ziyarette bulunan dönemin KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Danışmanı Mehmet Hasgüler ile birçok misafirlerimize hediye ettik.

Şükürler olsun ki; pandemi döneminde kaleme aldığımız Evliyalar, Enbiyalar ve Şanlıurfa kitabımızı da 2 baskı yaptırarak yine Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Külliyedeki ve Bakanlıklardaki ve hatta Ankara’da görev yapan tanıdıklarımıza ve sevdiklerimize ulaştırmak gayretimizi devam ettirdik.

Önümüzdeki aylarda da İsmi Urfa ile anılan Peygamber ve Şanlıurfa’mızın incisi GÖBEKLİTEPE kitaplarımız da inşallah ulaşabildiğimiz herkese ulaştırmaya gayret etmeye devam edeceğiz.

Tabi ki; amacımız Evliya Enbiya zatların yüzü suyu hürmetine dua alabilmek. Zaten kitabımızın ilk sayfasını imzalarken de, “Bir dua alabilirsek ne mutlu bize” diye yazarak dua talebimizi de hatırlatmak istiyoruz.

Ha-mim sûrelerini okumak

Ha-mim sûrelerini okuyan cennetlik olur deniyor. Sadece Ha-mim’ler değil, Kur’an-ı Kerim’in her sûresi şefaat eder.

İki Hadis-i Şerif meali şöyledir:

“Allah indinde Kur’an’dan daha üstün şefaatçi yoktur. Ne Peygamber, ne melek, ne de başkası.” [Taberani]

“Kur’an okuyun. Çünkü kıyamette şefaat eder.” [Müslim]

Kur’an-ı kerimin şefaat ettiği kimse de elbette cennetlik olur. Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:

“Ha-mim’ler yedidir. Cehennemin kapıları da yedidir. Her biri Cehennemin bir kapısına gelip bekler, ‘Ya Rabbi, bana inanıp da beni okuyanı bu kapıdan sokma’ der.” [Beyheki]

Bu hadis-i şerifler şartsız bildirildiği için, şartlarını da bilmek gerekir. İlk önce, Kur’an-ı Kerim’i okuyanın Ehl-i Sünnet bir Müslüman olması şarttır. Gayrimüslim veya bid’at ehliyse, hiç faydası olmaz. Bid’at ehlinin ve diğer sapıkların okuması, kendi aleyhlerine delil olacaktır.

Bir Hadis-i Şerif meali:

“Kur’an-ı Kerim okuyanlarına, ya şefaat edecek veya düşman olacaktır.” [Müslim]

Kur’an-ı Kerim, okuyanlarına niye düşman olacak? Çünkü Kur’an-ı Kerim okuyanın, okuduğuna inanması ve onunla amel etmesi şarttır. İnanmayana ve bid’at ehline şefaat etmez, aksine Hadis-i Şerifte bildirildiği gibi düşman olacaktır.

Şartsız bildirilen hadis-i şerifleri okuyunca, şartsız kabul etmek yanlış olur. Mesela, “Cömert, Cennete girer” Hadis-i Şerif’i de şartsız bildirilmiştir, yani bazı şartları var demektir. Bu şartlarından en önemlisi, İmanlı ve Ehl-i Sünnet itikadında olmaktır. İmansız, cömert olsa da Cennet’e giremez.

Allahu Teâlâ cümlemizi dinimiz İslam’ı en doğru şekilde yaşayan, öğrenen ve öğreten Salih kullarından eylesin. (Amin)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Müslüm ABACIOĞLU - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete İpekyol Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete İpekyol hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete İpekyol editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete İpekyol değil haberi geçen ajanstır.