PEYGAMBER (ASV)'IN KORUNMASI

Günümüzİslam düşmanlarının çok önemsediği düşmanca taktiklerinden biri İslamPeygamberini (ASV) sıradanlaştırma gayretidir. Onlar çok iyi biliyorlar kiKur’an’ın anlaşılması ve uygulanması ancak Hz. Peygamberin eliyle olmuştur. Buda Allah’ın elçisi olmasının gereği olarak O’nun görevidir. Bu düşmanca gayretbaşarıya ulaşır ve Müslümanlar arasında kabul görürse, İslam’ın uygulanabilirliğiortadan kalkmış olur, Hıristiyanlık gibi sadece kilisede ilahi söylemektenibaret kalır, diye ümitleniyorlar.

Hz.Peygamberi sıradanlaştırma gayretini masum görünen bir kılıfa sokarak bir kısımmüslümanın da kafasını bulandırmaya başlamışlardır. Güya diyorlar ki, “Peygamberde bir kuldur, bir beşerdir, yüceltilmeye devam edilirse, söz ve uygulamalarıdinin kuralları sayılırsa ilahlaştırılmış olur.”

Oysa onlar bilmelidir ki, “Allah seniinsanlardan koruyacaktır.” (Maide, 67) ayetinin işaretiyle, Peygamber (ASV),hayatıboyuca bilfiil saldırı ve suikastlardan korunduğu gibi, vefatından sonra dainsanların kendisini ilahlaştırılmasından, yanlış fikir ve bayanlarından korunmaktadır. Risaletgörevine başladığıvakit, yalnız bir kavme, bir gruba ya da bir kısım siyasilere değil, bütünpadişahlara, bütün dinlerin mensuplarına tek başına meydan okuduğu, amcası, kendikavmi ve kabilesi bile kendisine düşman oldukları halde, 23 yıl boyuncakorumasız, nöbetçisiz olarak bütün suikastlardan ve saldırılardan korunmuş,saadet içinde rahat döşeğinde vefat etmiştir.“Allah seni insanlardankoruyacaktır.”Ayeti nazil olduğunda, bulunduğu yerden başını çıkararakkendisi için korumalık yapanlara: “Ey İnsanlar dağılın, Allah benikoruma altına almıştır”buyurdu.(Tirmizi,Tefsîru'l-Kur'ân, 5, Hadis no: 3046.)

Vefatının üzerinden asırlar geçtiği halde, yine buİlahî korumanın sırrıyla, ilahlaştırılması hiç bir zaman söz konusu olmamıştır.Hâlbuki evliyadan, şeyhlerden bazı zatlar kendileri veya türbeleriputlaştırılmış ancak Peygamber (ASV) ‘ın hem kendisi hem mübarek ravzasıputlaştırılmaktan korunmuştur.“Allah seni insanlardan koruyacaktır”ayeti ve İslam ümmetinin peygamber (ASV)’a karşı 1400 yıldır süregelen tutumu,O’nu sıradanlaştırmak isteyenlerin yüzüne şamar vurmaktadır. Yine herkesbiliyor ki tarih boyunca Peygamber (ASV)’a karşı en küçük incitici sözsöyleyenler dahi kader eliyle tokatlanmış ve yok olup gitmişlerdir.

Yüce Allah birçokKur’an ayetlerinde, peygamber(ASV)’a itaati Allah’a itaatle eşdeğer saydığı gibi, Peygamber (ASV)’a aitolabilecek bir kısım halleri Resulünü onurlandırmak,yüceltmek ve ne kadarkıymetli olduğunu göstermek noktasında bazen kendine isnat eder. Örneğin şuayete dikkat edelim:

“Bencinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. Ben, onlardanbir rızık istemiyorum. Bana yedirmelerini de istemiyorum. Şüphesiz rızık veren,sağlam kuvvet sâhibi olan ancak Allah'tır.” (Zariyat, 56-58.)Cenab-ı Hakk’ın“Ben, onlardan bir rızıkistemiyorum. Bana yedirmelerini de istemiyorum.” Buyurarak kendine isnatettiği rızık ve yeme, Allah’ın değil, peygamber (ASV)’ın halleridir. Yani: "Ben siziibadet için yarattım, Bana rızık vermek ve yemek yedirmek için değil"mealindekiayet,Peygamber (ASV)’ın yedirilmesini ve rızıklandırılmasını kastetmektedir. Buitibarla, ayet "Resulüm sizden peygamberlik ve kulluğu tebliğ hizmetinekarşılık, sizden bir ücret ve mükâfat, ya da kendisine bir yemek yedirilmesiniistemez" anlamındadır.

Resulullah (ASV)’ı onurlandıran bir diğerhusus da kendisinin rahatını sağlamak için müminlere verilen emirlerdir.Örneğin: “Ey iman edenler! Yemek içinçağrılmaksızın ve yemeğin pişmesini beklemeksizin (vakitli vakitsiz)Peygamber’in evlerine girmeyin, çağrıldığınız zaman girin. Yemeği yiyince dehemen dağılın. Sohbet için beklemeyin. Çünkü bu davranışınız Peygamber’irahatsız etmekte, fakat o sizden de çekinmektedir. Allah ise gerçeğisöylemekten çekinmez. Peygamberin hanımlarından bir şey istediğiniz zaman perdearkasından isteyin. Böyle davranmanız hem sizin kalpleriniz, hem de onlarınkalpleri için daha temizdir. Allah’ın Resûlüne rahatsızlık vermeniz vekendisinden sonra hanımlarını nikâhlamanız ebediyyenyasaklanmıştır. Çünkü bu,Allah katında büyük bir günahtır.” (Ahzab,53.)

Görülüyor ki Allah, peygamberinin rahatsızedilmesiniya da incitilmesini kabul etmemektedir.Sıradan işler için sıkçaResulullah (ASV)’ın rahatsız edilmesinin önüne geçmek amacıyla, AllahuTeâlâ,çok ilginç bir tedbir almıştır.Peygamber (ASV)’la özel görüşme için sadakaverilmesini istemekte ve müminlere şöyle seslenmektedir: “Ey iman edenler! Peygamberle özel olarakkonuşacağınız zaman, bu konuşmanızdan önce bir sadaka verin. Bu sizin için dahahayırlı ve daha temizdir. Ama verecek birşey bulamazsanız, Allah çokbağışlayıcı, çok merhamet edicidir.Mücadele,12.)

Bu ayetler, Resulullah (ASV)’ın sıradanbir kimse olmadığını açıkça gösterdiği gibi Allah’tan peygamberi için bironurlandırma,yüceltme ve ikram nevindendir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdullah Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete İpekyol Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete İpekyol hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete İpekyol editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete İpekyol değil haberi geçen ajanstır.