ADRES KAÇKINLARI

Seküler düşüncenin, insan ve toplum hayatına egemen olduğu günümüzde; insanların kahır ekseriyetinin haz ve hız peşinde koşup ömürlerini heba ettikleri bir gerçektir. Daha çok para kazanmak, daha çok mal ve mülk sahibi olmak, daha çok kariyer ve şöhret sahibi olmak düşünce ve fikri; modern çağın başta gelen putu haline geldiğini bilmemiz lazımdır.

Modern çağda, Allah inancının gittikçe azaldığı, ateizm ve Deizm gibi inkar üzerine kurulu batıl inançların; özellikle üniversite çevrelerinde hızla yayıldıklarını görmekteyiz. Tevhid inancı konusunda yoksun olan kalabalık yığınların, sık sık adres değiştirmekle; mutluluğun (!) formüllerini aramaları beyhude bir uğraştır.

Hak Teala tarafından beyan buyurulan ilke ve sabitelere bağlı olmayan fert ve toplumların, sık sık adres değişikliğine maruz ve mahkum kalacakları/olacakları vakai hazırdandır. Şunun altını çözmemiz gerekirse ki, Müslümanım diyenler için; tek bir adres vardır o da: "Yüce İslam dininin ilke ve prensipleridir. Müslüman, açık, net ve objektif olup, şahsiyet ve islami kimliğinden ödün vermeyen kimsedir.

Zira o, mevsimlik dava adamı değil, beşikten mezara kadar; idealist, islami kimlik ve kişiliğini korumanın gayret ve cehdi içerisinde olmanın mücadelesini verir. Çünkü o, kendini inandığı değerler karşısında sorumlu kabul edip ve, insanlığa nasıl faydalı olabilirim diye didinip çırpınan kimsedir.

Sürekli adres değiştirenlere gelince, onlar; ortama göre renk değiştiren bukalemun gibidirler. Tutarsız ve istikrarsızdırlar. Taklacı ve tavlacılık, onların ruhuna sinmiş; rızıklarını Allah'tan daha çok kullardan beklerler. Bir kaç kuruş için eğilir bükülürler, önlerini ilikler ve boyunlarını bükerler. Hele asla samimi ve dürüst değiller, hile ve entrikacılık onların olmazsa olmaz meslekleridir. İki arada bir derede kalırlar, Sürekli uzun müddet bir adreste kalıp, erdemli sabitelere bağlı kalmayı kendilerine züll kabul ederler.

Çünkü onların anlayışlarını göre, gemiyi kurtaran/yürüten kaptandır. Nerede gür ateş oraya yerleş anlayışını çok çooook severler. Bedavacılık, başkasının sırtından geçinmek onları fazlasıyla memnun eder. Ne diyelim Allah ıslah eylesin. Biz bu gibi heriflere, adres kaçkınları veya adres firarileri diyoruz.

Dün muhafazakâr (!) idiler, bugün liberalist oldular. Bir dönem dava adamı olarak göründüler, mururi zamanla onların aslında dava adamı değil, hava/heva adamı oldukları anlaşıldı. Adres kaçkınlarının, hiçbir sabiteleri olmaz, onlar günü kurtarmanın derdiyle yatıp kalkarlar. Gah Politikaya soyunup memleket sevdalısı olur, gah gariban devrimci (!) kesilip garip gurebanın hakkını savunur(!), gah sağ gösterip sol vurur; gah sol gösterip sağ vurmakla, medyatik olmanın hevesini güder.

Adres kaçkınları, insanlık tarihi boyunca hep var olagelmiş ve insanlık çözüm yerine daima problem olmuşlardır. Her iyiliğe karşı çıkar, ama iyilik elçisi görünmeye çalışırlar. Sol elini sağ elinin üstüne bağlar, feministlerle aynı safta cenaze namazını kılmaktan (!) hiçbir sakınca görmez, vatansever kesilir ama, fırsat eline geçtiğinde vatanın altını üstüne getirmek için her şeyi yapar ve hiç de acımazlar. Hatırlayın, geçmiş de adres kaçkınları var idiler! Yani adres kaçkınları yeni bir taife ve tarif değildir Asr-ı Saadette, Bedir savaşına iştirak ettikleri halde, sırf psikolojik olarak sahabenin moralini bozmak ve onları ümitsizliğe sevk etmek için; üç yüz kadar münafık, Müslümanları Bedir de yalnız bırakıp Medine’ye dönmüşlerdi.

Halbuki, birçoğu mescidi nebevi de Efendimizin arkasında namaz bile kılıyordu. Ne ki, söyledikleriyle işledikleri veya işledikleriyle söyledikleri tezatlı olan bu tiplerin beli bir adreste uzun vadede karar kalmaları mümkün değildir. Çünkü onlar, her bir kapının eşiğinden topladıkları kırıntılar sayesinde; işlerini yoluna koyacağını sanan Akıl fukarası olan zavallılardır. Yani, uzun lafın kisasi; adres firarilerini iyi tanıyın ve onlarla asla yola çıkmayın. Çünkü zoru gördüklerinde yol arkadaşlarını satacak kadar karakter yoksunudurlar. Cepleriyle elleri arasındaki mesafe altı aylık mesafedir! Tabi bu mecazi tabirle neyi kastettiğimizi anlamışsınızdır. Selamette kalın, adres kaçkınlarının şerrinden uzak kalın. Dua ile.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nusret Yılmaz - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete İpekyol Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete İpekyol hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete İpekyol editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete İpekyol değil haberi geçen ajanstır.