RAMAZAN, İKRAM VE CÖMERTLİK

            Cömertlik Müslümanlara yakışan bir vasıftır. Özellikle yemek ikramında bulunmak, yedirmek ve içirmek oldukça önemli bir haslettir. Özellikle içinde bulunduğumuz mübarek ramazan ayında bu cömert davranmanın önemi daha da artmaktadır. Zira bu ayın kutsi atmosferinin bir gerekliliği olarak da insanların özellikle ihtiyaç sahipleri başta olmak üzere birbirlerine ikramlarda bulunmayı, lokmasını paylaşmasını ve maddi destekler noktasında cömert davranmayı gerektirir. Bu önemli hasletin ramazan ayı ile sınırlandırılmadan hayatının tüm evrelerine yayılmasını sağlamak için Ramazan başlangıç olarak kabul edilebilir.

            Özellikle iki yıl süren salgın hastalıktan sonra yeniden insanların birbirini sofrasına davet ederek çeşitli yemekler hazırlanmaları özlenen bir tablo olmakla beraber, bu salgın sürecinde yıpranan sosyal ve psikolojik hayatın onarımında olumlu sonuçlar doğuracağı güçlü bir kanaattir. Aynı zamanda samimiyet ve ihlâsın pekiştirilmesinde de yedirip içirmek önemlidir.

Yemek yapıp insanlara ikram etmek kişinin kendi kazancından olmalıdır. Başkalarının kesesinden yapılmaya çalışılırsa o cömertlik olmadığı gibi çirkin bir davranış olur. Mesela bazı insanların, zekâtının bir kısmı ile yoksul insanlara ziyafetler hazırlayıp yedirdiği söylenir. Bu durumda zekâtın bir kısmı ile hazırlanan bir yemek olduğundan davet sahibi de o yemekten yiyemez. Davet sahibi yemek yememesi davetlilerin hor görülmesi, aşağılanması şeklinde anlaşılır. Zira yoksul insanlarla beraber yemeye tenezzül etmediği gibi bir durum oluşur. Bu durum hiçbir şekilde hoş karşılanacak bir durum değildir. O yoksul insanlar da mecburiyetten de olsa kendilerine yemek yediren adamların cömertliğinden söz ederler. Kendilerine ziyafet verdiklerini, eli açık adamlar olduklarını söylerler. Oysa gerçekte durum tam tersidir. Çünkü zekât o varlıklı insanlara ait bir mal değildir. Zaten yoksullara verilmesi gereken, yoksullara ait bir maldır. Onlar başkasının malından cömertlik yapmaya çalışmıştır. Asıl olan kendi kazancından ve parasından insanlara yemekler hazırlayıp takdim etmektir.

Davetlerde çok abartılı ve şaşalı sofralar hazırlamak yerine mütevazi sofralar kurmak daha kıymetlidir. İnsanlar “yapacağım yemek beğenilmeli,  bu adama helal olsun ne kadar çok ve çeşitli yemek yapmıştı” dedirtmek için davet vermemelidir. İkram edilecek yiyeceklerin çok abartılı olması gerekmez. Mütevazı davranılması gerekir. İkram edilecek yiyecek bir lokma ekmek de olabilir. Önemli olan o lokma ekmeğin halis duygular ile paylaşılıyor olmasıdır. Ne olursa olsun Allah rızası hedeflenerek yapılıyor olması gerekir. Zaten insanların birbirini davet etmesi ve yemek ikramlarının azalmasının sebeplerinden biri de budur. Tevazu ile hazırlanmış bir yemek ile iktifa edilmesini bilmek gerekir. O yemek bir samimiyet içinde yenilmeli ve Allah’a şükredilmelidir. Hem o nimetleri verdiği hem de dostlukların ve arkadaşlıkların sebebi olduğu için.

            Cömertlik ve yemek vermek en kıymetli işlerdendir. “Allah, cömerde cömert davranır”, “Cömerdin imanı kuvvetlidir” ve “En kıymetli amel, bir mümini; yemek yedirmek veya başka bir ihtiyacını görmek suretiyle sevindirmektir” mealinde hadislerin var olması yemek ikramının önemini göstermektedir. Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cennette bir takım odalar vardır. Dışları içlerinden, içleri de dışlarından görülür." Bunu işiten bir bedevi ayağa kalkıp: "Bu odalar kimlere aittir?" diye sordu. Hz. Muhammed (sav)  : "Sözü güzel yapan, yemek yediren, oruca devam eden, gece herkes uyurken namaz kılan kimselere ait!" buyurdu.(Tirmizi-Birr-53

Cömert davranan insanlar dünyada ün yapmıştır. Herkes onların cömertliğinden söz etmiştir. Mesela Hatim-i Tai. İslamiyet’ten önce yaşamış olmasına rağmen cömertliği ve misafir severliği yüzünden övülmüş, dillere destan olmuştur. Hazret-i Ali, parası yokken bile, çok cömertlik yaptığı rivayet edilir. Allah’ın övgüsüne mazhar olmuştur. Cesurluğu mertliği ve cömertliği ilânihaye söylenecektir.

İnsanlara ikramda bulunmaktan dolayı kişi mutlu olabilmelidir. Zira rızkı veren Allah’tır. O’ her şeyi işitendir her şeyi görendir ve her şeyi bilendir…


Afiyette Kalın

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdullatif Yılmaz - Mesaj Gönder

# yemek

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete İpekyol Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete İpekyol hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete İpekyol editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete İpekyol değil haberi geçen ajanstır.