Lütfi Bergen hocanın fikir dünyası baştan ayağa serapa hayal kırıklığı. İsmet Özel’den arta kalan modası geçmiş bazı indi kanaatleritekrarlamak tek marifeti gibi. Anlamıyorsunuz beni demesi yok mu, evet gerçekten de anlamıyoruz. Türk faşizmi yapmak, üstelik bilişim ve algoritma çağında. Bunu gerçekten anlamıyoruz. Bu, bize has bir meziyet galiba. Tarihi geriden, hem de tersinden ve bin yıllar öncesinden takip etmek ne hazin!

Dünyada Türkler sadece ‘üstün ırk’ değil, tek ırk hocamıza göre. Milliyetini henüz inşâ edemeyen milletlerin milliyetçilik yapması bir nebze anlaşılabilir ama milliyetini, yani ulusçuluğunu en ücra köy okullarına ve odalarına bile cebren dayatmış ve üstelik bunu başarmış olan candan kardeş bir milletin hâlâ milliyetçilik yapması anlaşılabilir değil? Tam on beş bin yıldır tevhid sancağını elinde tutan Yafes’in çocukları Hanif Türkler imiş. Onun için Allah Türkleri üstün yaratmış.

Sapiens yazarı Harari gelecek yıllarda insanlığı bekleyen tehlikeleri sıralarken hiçbir milliyetçiliğin buna çare olamayacağını ve eğer illa bir milliyetçilik yapılacaksa bunun ‘insanlık milliyetçiliği’ olacağını söyler, haklı olarak.Bergen hocadan önce aynı hikâyelerihangi ulu simadan dinlemedik ki! Abesin bile bir asaleti, cihanşumûl olma gibi bir imtiyazı var. Tıpkı cehalet gibi. Maatteessüf mezkûr fikir böylesi sevimli bir imtiyazdan bile mahrumdur.

Türk aydınlarının kahir ekseriyetinin mâbudu milliyetçiliktir diyen sosyolog yerden asumana kadar haklı çıkmadı mı şimdi? İslam’ı zerre-miskal anlamadan,hiçbir hakikatinin künhüne vâkıf olmadan gırtlağına kadar milliyetçilik bataklığına saplanarak hararetle İslamcılık tenkidi yapmak ise ayrı bir garabet.Çok şükür peygamberimiz Araplardan. Çendan,Bergen hocadan geri kalmayan saygın bir akademisyen “kızdırmayın beni peygamberi de Türk yaparım” diyebilmişti.

Biyolojiyi kutsamak ilkelliklerin en vahşicesi. Bu ülkede candan kardeş Türk milletinin neyi eksik ki üzerine basa basa Türkçülük yapılsın? Devlet onun, hâkimiyet onun, tasarruf onun.  Yusuf Akçura, Nihal Atsız, Osman Turan gibilerinin nesillerinin tükendiğini sanıyordum, yanılmışım meğer. İsmet Özel’i şairliği kurtarıyor kısmen. Hocamızın böyle mümeyyiz bir vasfı da yok maalesef. İmam Gazali Allah indinde hiçbir lisanbaşka bir lisandan üstün olmadığı gibi hiçbir millet başka bir milletten üstün değildir, dolayısıyla‘seçilmiş dil’ ve ‘seçilmiş millet’ diye bir şey yoktur, çünkü hepsi Allah’ın ayetidir der.

Peki “birinci sınıf sofistike bir ırkçılığı” irtikap eden sâbıkokumuşlar bilmiyorlar mı bunu? Hem de nasıl biliyorlar ama te’vilin canı sağolsun. Bütün faşizmler birer te’vilden başka ne ki! Şirk dahi bir te’vil. Hepimiz bu lânet olası te’villerin kurbanıyız. Candan kardeş Türk milletinin en münevveri bile ne kadar dindar ise o kadar milliyetçi. Hatta daha fazla.Allah’a iman milliyetçiliğin panzehiri olmuyorsa tekrar sorgulanmalı değil mi o imanın?

Ateist, deist, agnostik, laik, İslamcı, muhafazakar, seküler hemen her kesimden büyük bir çoğunluğunrahatlıkla benimsediği müşterek bir inanış var bu ülkede: milliyetçilik. İslam gibi âziz bir din bile bu sâriinanca hâdim yapılabiliyor.“Milliyetçiler milliyetimâbud ittihaz ediyorlar” hakikati bu olsa gerek.Emevileri bu meş’um illetten dolayı yerden yere vuranlar aynaya hiç bakmıyor nedense. Milliyetçiliğin müsbeti-menfisi olmaz; milliyetçiliğin kendisi menfidir zaten, menfurdur zaten.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
birisi 7 ay önce

“Candan kardeş Türk milletinin en münevveri bile ne kadar dindar ise o kadar milliyetçi. Hatta daha fazla” milliyetçiliği, ırkçılığı onun sözleri ve mantığı ile eleştirmek ne büyük çelişki. Bütün toptancı cümleler milliyetçilik, ırkçılık içerir.
Çok şükür “Candan kardeş Kürt milletinin en münevveri bile ne kadar dindar ise o kadar milliyetçi. Hatta daha fazla” cümlesini kuran sapkınlar yok İslamcılar ve Türkler içinde

şehirler arası nakliyat

orjinal lida zayıflama hapı