banner18

Peygamberimiz (ASV)’ın akıllara durgunluk veren mucizelerinden biri olanMirac, Recep ayının yirmiyedinci gecesinde gerçekleşmiştir.Peygamber (ASV)’ın hicrettenönce Mekke’de hem ruhen hem bedenen gerçekleşen bu büyük miracı dışında,Medine’deHz. Aişe annemizin odasında iken sadece ruhen miraca çıktığı da farklı hadisrivayetlerinden anlaşılmaktadır.

Mirac, yükselmek anlamındaki “arece” fiilinden “mif’al” kalıbındatüretilmiş miftah, mikyas gibi bir ism-i alettir. Buna göre mi’rac, “yükselmealeti” demektir ki, Peygamber (ASV)’ı göklere çıkaran manevi, ilahi birmerdiven ve asansörün adı olmuştur. Ancak halk dilinde bu gecede gerçekleşengöklere yolculuğun genel adı olarak kullanılmaktadır.

Bu gecede Kur’an-ı Kerim’de de bildirildiği üzere, Peygamberimiz (ASV) hemruhu hem bedeniyle, Cebrail (AS) refakatinde “Burak” denen bir bineğebindirilerek önce Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya götürülmüştür. Buradatoplanan bütün peygamberlerin ruhaniyetleriyle görüşmüş, onlara imam olup namazkıldırmıştır. Kutsi yolculuğun bu aşamasına “İsra” adı verilmiştir. Ardından göklereyükselmesi, Arş’a ve kâinatın sonu olan Sidretü’l-Münteha’ya ulaşıp Cenab-ı Hakile görüşmesi olayı “Mirac” kavramıyla ifade edilmiştir.

Halkına temsilci tayin ettiği çok sevdiği bir yaverini huzuruna çağıranhaşmetli ve muktedir bir sultan, gönderdiği özel bir araçla bu muhteremyaverini önce havaalanına, ardından özel uçağıyla kendi şehrine, oradan da yineözel aracıyla sarayına getirtir.

Aynen bu misal gibi Kâinatın Sultanı Yüce Allah, bütün insanlığıntemsilcisi olarak tayin ettiği sevgili Resulünü, Cibril-i Emin refakatindeMescid-i Haram’dan burakla Mescid-i Aksa’ya getirtmiştir. Burak, şimşekanlamındaki “berk” kökünden türemiş bir isimdir. Mahiyetini bilmediğimiz bumanevi binek, şimşek gibi ışık hızıyla yol aldığından bu isimin verilmiş olduğuaçıktır.

Mescid-i Aksa’dan da misaldeki uçak gibi mi’rac denen bir maneviasansörle göklere yükseltilmiştir.Sahih hadislerdeanlatıldığı üzere Arş’açıkmış, Levh-i Mahfuz’u, Kürsi’yi, Kalem’i görmüş, Sidretü’l-Münteha’yaulaşmış; Cebrail (AS) buradan ileriye gidemeyeceğini ancak Resulullah’ın (ASV)daha da ötelere gidebileceğini bildirmiştir. Resulullah (ASV)Sidretü’l-Münteha’dan itibaren yine mahiyeti bilinmeyen Refref adı verilen birbineğe binmiş ve ötelere gitmiştir. İsimlerini zikrettiğimiz göklerdekivarlıklarla ilgili bu kavramları sadece ismen biliyoruz, ne olduklarını ancakAllah ve Resulü bilmektedir.İsra Suresinde, miraç yolculuğunun Peygamber(ASV)’a bir kısım ayetlerin gösterilmesi amacıyla yapıldığı buyrulmuştur. Buitibarla cennet ve cehennemden bazı tablolar da kendisine gösterilmiştir.

Refref, kanat çırpmak anlamındaki “reff” kökünden türetilmiş bir isimdir.Kur’an’da, (Cennettekiler)yeşil refref’e ve harikulade güzel işlemeli döşeklere yaslanırlar.” (Rahman, 76) ayetinde “yaslanırlar” tabirindenrefref, kuş tüylü yastık olarak anlaşılmıştır. Mi’rac’takiRefref ise mahiyetibilinmeyen özel bir binektir.Abdullah ibnMes'ûd (RA)"And olsun ki, O, Rabb'inin en büyük ayetlerinden bir kısmınıgörmüştür" (Necm, 18) ayeti hakkında“Peygamber (ASV) yeşil birrefrefgördü, ufku kapatmıştı”de­miştir.(Buhari, Tefsir-i Necm, 1, Hadis no: 4858.)

Necm Suresinde, Peygamber (ASV)’ın Yüce Allah’a Kab-ı Kavseyn kadaryaklaştığı hatta daha da yakın olduğu bildirilmiştir. “Kavseyn” iki yaydemektir, Kab-ı Kavseyn iki yay mesafesi anlamındadır. Göz kapakları iki yayabenzediğinden, bu tabirle göz kapakları için de kullanılmaktadır. Buna göre,mecazi olarak çok yakın oluşu ifade etmek üzere “göz kapaklarının gözeyakınlığı kadar hatta daha da yakın olduğu” şeklinde açıklanmıştır. Bu kadaryaklaşan Peygamber (ASV) Yüce Allah’ı gözleriyle görmüştür.

Sevgili Resulünü, Burak, Mi’rac ve Refref adı verilen manevi özelaraçlarla İlahî huzura götüren Allah, elbette bu vasıtalar olmadan da bu kutsiyolculuğu gerçekleştirebilirdi. Ancak Allah nezdindeki değer ve saygınlığını,yerde, gökte ve bütün kâinat halklarına göstermek hikmetiyle her aşamada farklıözel bineklerle bu yolculuğu yaptırmıştır. 

Bu akşam idrak edeceğimiz Mirac Kandilinin bütün müminlere mübarekolmasını ve hayırlar getirmesini dilerim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.