İnsanın “ene-sini (egosunu) putlaştırma serüveni; insanlık tarihiyle yaşıttır aslında. Hz. Âdem babamızın Kabil isimli oğlunun, şahsi ve egoisttik değer yargılarını; ilahi yasalara tercih etmesi sonucunda hem Kardeşini katledip yeryüzünde ilk insan kanını dökmekle katil oldu, hem de egoizm putunun insan denen varlığın hayatına girmesine zemin hazırladı. O günden bu güne uzanan ve yarınlara kadar uzayıpgidecek olan insan denen varlığın, “EGO’sunu putlaştırma olayı da sürüp gidecek/gidecektir. Egolarını kıramayanonun baskılarına galebe çalıp hâkim olamayan fertlerin/kurumların/kuruluş ve toplumların; hak nezdinde değer kazanma şansları olmaz/olmamaktadır.

                        Hayat rehberimiz Kur’an’ı kerim de Rabbimiz: “Gördün mü hevasını ilah edineni? Onun üzerine sen mi vekil olacaksın?” (Furkan/43) buyurmakla; insanoğlunun kendini beğenip kibir ve hevasına yenilmesine dikkatlerimizi çekmekle birlikte, insan Egosunun da putlardan bir put olduğunu hatırlatmaktadır. Yani, kim ki kendi heva ve hevesini; ilahi hükümlere tercih ederse, (ki ister bu fert, ister toplum, isterse devlet olsun) “Ego putuna” sahiplenmekle birlikte onu savunduğunugöstermektedir.

                        Peygamberi Efendimiz (s.a.v)’de: “Allah’tan başka kendilerine ibadet olunan sahte ilahların, Allah yanında en kötüsü, kişinin hevasıdır.” Buyurmakla; “EGO” putunun ne kadar kötü ve tehlikeli bir put olduğunu haber vermektedir. “Arapçada İlah kelimesinin karşılığı olarak kullanılan tanrı kelimesi, günümüzün modern dünyasında ise insanın kendi hevasının istek ve arzularından başka; hiçbir kural ve kaide tanımamasına “EGO veya EGOİZM/EGOİST” denilmektedir.

                        Modern bir put olarak Egoizm, günümüztoplumlarında oldukça bir hayli revaçta olup; insanı, fıtrat kanunundan uzaklaştırma konusunda amansız ve acımasız bir tehlikedir. Öyle ki bu tehlike, insanı inançsızlık girdabında boğmakla birlikte; Ahsen’i takvim sıfatı üzerine yaratılmış olan insanı, esfeli safilinin derinliklerine kadar indirip alçalmaktadır… O halde, Allah’a ve onun Resul’üne/Resul ve Nebilerine; (Amentüye) iman etmiş herkesin, egoizm denilen modern puta giden tüm yol ve kapılardan uzak duruponunla mücadele etmeleri lazımdır.

                        Rabbimiz Casiye suresinin 23, üncü ayet-i kerimesinde: “Gördün mü hevasını ilah edinip Allah’ın bir ilim üzerine saptırdığı ve kulağı ve kalbi üzerine mühür koyup görme gücünün üzerine de perde çektiği kimseyi? Artık, Allah’tan sonra onu kim hürriyete erdirir? Düşünüp hatırlamaz mısınız?” buyurmaktadır. Buradan hareketle, “hükmün hususi olması, umumi olmasına mani değildir kaidesinden; ayette zikredilen sıfatların kategorisine giren herkesin, Ego putuna kurban gittiği anlaşılmaktadır.

                        Hâsıl-ı kelam hülasa-i meram, modern bir put olarak “EGOİZM” beşeriyet için çok tehlikeli ve saptırıcı bir puttur. Bu puttan, ateşten kaçınıldığı kadar kaçınmak lazımdır. Selam ve dua ile.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.