(Doğumu: 26 Şubat, 1976. Vefat tarihi: 04.08.2008.)

Saadet’inin on ikinci yılında; O’nu, rahmetle yâd eder, tüm dava arkadaşlarına ve onu hiçbir zaman unutmayacak olan kederli ailesi ve gönül dostlarına bir kez daha sabr-ı cemil niyaz ederim. Evet, Muhammed Güzel hoca’nın vefatı üzerinde tamon iki koca yıl geçmesine rağmen; onun, dostlarının gönül sayfalarına yazdırdığı muhabbet satırları, hiçbir zaman silinmedi ve Onunla gönüldeşlik yolunda seyr-ü sefer yapanların kalbinde, daha yeni vefat etmişçesine, acı ve hüznü taptaze durmaktadır.

         Bu yıl, Muhammed Güzel Hoca’nın, ne biyografisini sizinle paylaşacağım ne de, onun vefat sebebini!.. Sadece, onun yaşadığı müddet zarfında; İslam davası uğrunda katlandığı çile, dostlarının (!) ihanetine uğradığı halde, hiçbir zaman çektiği acıları, mihnet ve kederleri yüzüne yansıtmadan, yaşamasına dair birkaç söz söylemek isterim.

         Muhammed Güzel Hoca; yaşı genç olmasına rağmen, o, bu kısa ömür kesitine birçok değerle yaşamını güzelleştirmiş, (tıpkı soy ismi gibi) inandığı davası yolunda, hiç kimseye boyun eğmeden, tabir caizse, yağından kavrularak ayakları üstünde yaşamaya gayret etmiş nadide bir şahsiyetti.

         O; Cami imamlığından esnaflık hayatına, esnaflıktan el emeğiyle aşını kazanmak için vermiş olduğu çetin mücadelede, hayat denilen güzergâhın birçok iniş ve yokuşlarında ter dökerek, yılmadan yorulmadan, yaşadı!.. Onu yakından tanıyanlar bilirler ki; Muhammed Güzel Hoca, samimiyet ve sadakat sahibi bir müslüman olmasının yanı sıra, samimi ve dostane tebessümleriyle insanların gönüllerini kazanmış erdemli bir insandı.

         O aramızdan ayrılalı; yıllar oldu belki, ama o, kendisini seven dava arkadaşlarının gönlünde hiçbir zaman unutulmadı ve asla unutulmayacaktır. Zaten, kardeşlik ve hak namına olan muhabbet dostluğu da bunu gerektirmiyor mu?.. Ahde vefa sadedinde birkaç kelam eyledik, merhum kardeşim Muhammed Güzele dair.

         Bundan maksadım; yirmi birinci yüz yılda, insanların dünyevi süsve olanaklarla sarhoş oldukları bir dönemde, birbirimize olan bağlılığımızın kesintiye uğramaması ve Yılda bir kez de olsa, Şahadetine inandığımız kardeşimiz ve gönül dostumuz, Muhammed Güzel Hocayı, vefatının yıl dönümünde, dava arkadaşlarına hatırlatmak ve gündemin gündemine taşımaktır. Gönül isterdi ki, Muhammed Güzel gibi ve nice İslam’ın isimsiz kahramanlarının ayrılık hasretleri vesilesiyle, yılda bir kez bir araya gelip onların ruhlarını; Kur’an ve samimi dualarla şad edebilseydik. Ama ne yapalım, işi gücü çok olanlar (!) boş zaman bulamayanlar, (!) yüze değil cebe bakanların dünyasında; bu gibi anmaların yeri ya azdır, ya da hiç yoktur! Bazılarınagöre bu gibi şeyler manasız (!) veboş şeyler olduğukabul edilse de biz; Muhammed Güzellerimizi hiçbir zaman ve asla unutmayacak ve onların hatıralarına ihanet edenlerden asla olmayacağız.   

         Yoksa ölüm denilen gerçek mukadderdir ve hepimizin kapısını öyle veya böyle bir gün mutlaka çalacağı muhakkaktır. Önemli olan birbirimizin dünyevi ölümlerine ağlamak değil asıl olan; birbirimizin ebedi firakına ağlayıp figan eylemektir ki; Cenabı ALLAH Müslümanları ebedi firaktan muhafaza buyurusun. ÂMİN. İşte biz bu gün bunu yineliyoruz ve: “Ey Mamoste MUHAMMEDE GÜZEL, SENİ HİÇ BİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ” diyor ve senin için yüce Mevlamızdan merhamet, mağfiretve Cennette âli bir makam bahşetmesini niyaz ediyoruz.

         Mekânın Cennet makamın Firdevs olsun sevgi değer Muhammed GÜZEL kardeşim. Selam ve dua ile. (Şehadet tarihi: 04.08.2008)

        

               

        

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nihat güç 2 ay önce

İsslama gönülden hizmet etmek isteyen nadide mü'minlerden biriydi. Buna şahidiz.