Asaletten kastım kişinin soylu bir aileden gelmesi, hükümdarlık soyundan gelen, aşiret mensubu veya seçilmişler grubundan biri olması değildir.Zira sosyolojik olarak toplumun hafızasında yer alan temel anlam bu şekildedir.

                Ancak benim üzerinde durmak istediğim hiçbir etki ve korku putlarından çekinmeden bağımsız ve hür iradesi ile benliğinden, ben duygusundan ve kulların sultasından azade bir şekilde yegâne melik ve malikel mülk olan yüce rabbine iman etmiş olarak tertemiz bir çizgiye ve istikamete ermenin adıdır asalet.

Var olma ve varoluş hakikatine binaen insana ve tüm insanlığa hizmeti, yeryüzünü imar etmeyi, üstün ahlakı ve adaleti kendisine şiar edinmektir asalet. Hülasa yüce Rabbimizin “İman edip Salih amel işleyenlere gelince, halkın en hayırlısı da onlardır”.Beyyine 98/7ayeti celilesiyle buna işaret etmiştir.

Asil duruş; asır suresindeki rabbimizin üzerine yeminle ifade edilen değerlerin farkında olmaktır. İnancını yaşarken hiçbir pazarlık içerisine girmez. Toplumun ıslah çalışmalarında felsefi ve tribünlere oynayan dogmatiklerin tavrıyla değil, Yüce Rabbinin ve onun üstün elçisinin metot ve düsturları ile hareket etmektir.

Kalbin ana merkezinde Allah’tan başka kimsenin otoritesine yer vermez. Düşmanlık, toplumu esir alsa da, fitneye karşı olmak kaydıyla, insanlarla birlikte onlarla iç içe barışık kalmaktır. Evet kalp, kaburgaların arasındadır; ancak hiçbir zaman kalbi esir alamaz. Yaşadığımız toplumda iyi ve kötü şahsiyetlerden bahsederken iyi kalpli, kötü kalpli, kalbi temiz, kalbi paslanmış ve ya kararmış gibi ifadeler kullanılır. Çünkü ciddi şahsiyetlerin ya da üstün karakterlerin beslenme kaynağının kalp olduğunu bütün kaynaklar te’yid ederler. Yani merhamet ve vicdan merkezli davranmaktır.

İşte bütün bu söylediklerimizin hülasası; güçlü ve asil davranışın farazi ve nazari bir bakış açısıyla değil kalbi otoritesini yüce rabbine bağlayan, ben merkezli düşünceden uzak ve bu ölçüde hayatına yön veren kimseler asalet gömleğini giymiş olurlar.

Ne güzel demiş üstat Tevfik Yusuf el vai ; kim berrak fikrini iyi şeyleri elde etmek için kullanırsa, Allah onu en şerefli makamları talep etmeye yöneltir.

                                                                                                                                                 Akıbetimiz hayrola

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.