Nepotizm,akraba kayırma anlamına gelen bir kavram. Kökeni, Rönesans öncesi Papa’larınyeğenlerini ehliyet ve liyakat sahibi olmadığı halde üst düzey işe aldıklarıdöneme dayanıyor.

Çok eskibir gelenek olan nepotizm Şanlıurfa’da da oldukça yaygın ve eski bir gelenek.Bu yüzden Nepotist belediye başkanları oldum olası eleştirilere maruzkalmıştır. Ve en haklı(!) gerekçeleri “kim yapmıyor ki” şeklindeydi. Fakıbabamodeli ortaya çıkıncaya kadar. Halk bir belediye başkanının akrabasız dayönetilebildiğini, aşiret gücü olmadan da ilerleyebildiğini görünce uyandı.

Belki birtek Siverek Belediye Başkanı vardır Nepotist olmayan. Belki yeterincetanımadığım bir veya iki belediye başkanı daha. Onun dışında tüm belediyelerdepastanın en büyüğü akrabalara gidiyor. Eleman alınacaksa önce akraba, şefyapılacaksa önce akraba, müdür yapılacaksa önce akraba, danışman yapılacaksaönce akraba, ihale verilecekse önce akraba.

Memleketinidüşünen, Allah korkusu olan belediye başkanı adil olur, herkese eşit davranır,orada sadece akrabasının belediye başkanı olmadığını bilir. Hele hele görevihak edene yani ehliyet ve liyakat sahibi insana özellikle arayıp-bulup verir.İhaleyi beyt-ül mala göz koymayana, belediyeye kazık atmayana verir. Nepotistolmayan belediye başkanı aklı; belediyesinde ve kentinde kendini kanıtlamış işinehli insandan alır, aylık veya belli aralıklarla bir araya geldiği akrabameclisinden almaz. 

***

Şanlıurfaadına o kadar üzülüyorum ki, çıkıp bir belediye başkanı itiraz etsin istiyorumbu suçlamalara. “Hayır! Bir elin sayısından fazla akrabamı bulursan istifaederim” diyecek kadar iddialı biri çıksın istiyorum.

Ama negezer?

İşte böylebahtı kara bir memleket Urfa.

Her yerdevar ama aşiretinin itine bile bu kadar bağlı bir şehir başka bir yerde yok.  

***

Geçenlerdebir arkadaşla aramızda geçen diyalogu anlatırsam Nepotizm daha iyi anlaşılmışolacak sanırım. Arkadaş bana, büyükşehir belediyesinde çalışmak istediğini söyledi.Ben de sırf ironi olsun diye bir akraba bulmasını önerdim. O da gerçekten birakrabaya ulaştığını ve birkaç gün sonra akrabalar olarak toplanacaklarını vetalepler arasında kendisinin isminin de iletileceğini söyledi. Ve o iş çokgeçmeden oldu.

Allahaşkına belediyecilik bu mu?

Kendileribu işleri gizli yürüttüklerini ve dolayısıyla kimse farkında değil sanıyorlar.

Vallahiherkes farkında…

Olmasa bileAllah’ın her şeyi gördüğünü ve bildiğini akletmiyorlar mı?

Bilmiyorlarmı “Şüphesiz Allah bütün yaptıklarınızı görür” diye bir ayet var.

Belediyelerceyapılan abuk-subuk işlerin dahi sosyal medyadaki paylaşımlarına bakıldığındakimler beğenmiş, kimler paylaşmış, kimler yalamış her şeyi tüm çıplaklığıylagörmem mümkün.

Öven,beğenen, yalayan sosyal medya kullanıcılarının büyük bölümü; belediyeden maaşalan liyakatsiz, beceriksiz, cahil yani dalkavukluktan başka yeteneği olmayan akrabalardır.

***

Dahaeskiden akrabalar, akraba başkanlarını toplum içerisinde kollar ama kendiaralarında da hep uyarırdı. Şikayetleri iletirdi. Şehirde onun gözü kulağı olduğugibi hesap soranıydı da aynı zamanda. Sırf insanların yüzüne bakabilsinler diyeakraba başkanlarının hiç hata yapmasını istemezlerdi. Ahmet Bahçıvan’ın abisivardı Emekli Öğretmen Ali Bahçıvan. Adamın belediyeden hiçbir menfaatbeklentisi olmadığı gibi en büyük derdi kendilerine laf gelmemesiydi.

Şimdi tamtersine olmuş. Siz bir belediye başkanını eleştirseniz ilk sözlü ve fiilisaldırıyı bu akrabalar yapıyor. Kimse söylenenin doğru olup-olmadığına yadaeleştirinin haklı olup-olmadığına bakmıyor.

Çünküdertleri aşiret olarak, aile olarak alınlarının akıyla toplum içinde dolaşmakve bunun için akraba başkanlarına yardımcı olmak, gönüllü danışmanlık yapmakdeğil. Tek kaygıları var o da akraba başkanları o makamda bulunduğu süre içindedaha çok, daha çok, daha çok zengin olmak.  

“Cenab-ıHak sevdiği yöneticilerin yanına açık sözlü danışmanlar nasip eder,sevmediklerine de dalkavuklar musallat eder.” şeklinde bir Hadis-i Şerif var. Allah-uAlem, Nepotist başkanlar sevilmiyor ki çevrelerini dalkavuklar sarıyor. 

Gelipçattığında seçim günü, halkın da kendilerini sevmediğini anlıyorlar ama işişten geçmiş oluyor. Tıpkı önümüzdeki seçimde belki de aday dahigösterilmeyerek ne halk ne de partilerince sevilmediklerini tüm açıklığıylagörecekler. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.