Var olmak; insanın en kadim meselesi. Emanetiyüklenen insan varlıktan varoluşa bir yolcuğa başlamış idi. Düşün dünyasıvarlık, var oluş, var olmak meselesine dair birçok şey söylemiş. Biz bugünköşemizi Nurettin Topçu’nun Var Olmak kitabına ayıracağız. O yüzden bu yazıdabiz susacağız, sözü uzatmadan Var Olmak kitabındanaforizmalara bırakacağız.

· Var Olmak, düşünmek ve hareket etmek demektir…Artık felsefemizin formülünü ortaya koyabiliriz: Hareket ediyorum, düşünüyorum,“Bir”liği seviyorum, o halde varım.

· İnsan üç şeyin peşinde olmak için yaratılmıştır:hakikatin, hayrın, güzelliğin.

· Dua, Allah'la konuşmaktır… Dua, bizde bizden ötebir haldir, insanda insanüstü bir dildir. O, en güzel ruhların dilidir. Dua,rüyaların en gerçeğidir. Hicranda kalanları kavuşturur, ruhları Allah'latanıştırır, varlığı aslına yaklaştırır. Yeryüzü günahkârların vatanıdırgünahsız olanlar dünyaya hiç gelmeyenlerdir

· Hiç kalbi kırılmadan ölen varsa Yazık ona o hiçyaşamamış demektir.

· Gözyaşının üç yerde lezzetine doyulmaz: Vuslatta,mağfirette, merhamette…

· Bizde gizlenmiş bir Allah sesi var; ona kalpdiyoruz…

· Gidiniz insanlar, beni yalnız bırakıp gidiniz,belki yalnızlıkta birlikle selâmeti bulurum…

· Hür vatandaş yetiştirmek isteyen, nesilleri sürühaline getirmekten korksun. Her sürü esir sürüsüdür. Ancak fert halinde hürolabiliyoruz.

· Çile aşkın yoldaşıdır.

· Aşk, ümitsiz varlığımızı sonsuzluğa doğru uçurankanattır; sonsuzluğun ümididir.

· İnsanlık sarhoştur, kolay kolay kendine gelemeyecekkadar sarhoş. Onu kendine getirecek hareket, temenni edelim ki, insanlığıntarihinde daima görüldüğü gibi, bir büyük belâ, büyük bir musibet olmasın...

· Servet, hırslar, muvaffakiyetler, bu da ne? Birçanak Çirkef için iki it hırlaşıyor. Kazanan bir şey bulmayacak.

· Önce insan insanın sadece kurdu iken, ihtiraslarsilahlanınca insan insanların başına kıyametler koparabiliyor. Ve bütünbunların sebebi, gerçeği bilmeyişimiz, selametin kendi ruh dünyamızdandoğacağını bilmeyişimiz  ”

· Samimiyetsiz insan, samimi olmadığını bilseydi,belki kurtulurdu.

· Her şeyi kaybetmek, gerçekten her şeyi kazanmakiçin bir başlangıçtır. Bırakın o her şeyi kaybetsin, sizden iğreti olarakaldığı her şeyi.

· Merhamet, Allah'la ansızın vaki olan buluşmahalidir.

· Merhamet, bütün âleme yaygın ilahi bir cevherdir. Osevginin kaynağıdır. Sevgi ise kuvvetin, insanı gerçekten yaşatan bütünkuvvetlerin kaynağı olmuştur.

· Hiçbir hatıra bir yaradan daha manalı değildir…İnsan hayatında en sürekli hadise ıstıraptır.

· Gerçek zafer, gerçek saadet, sana zulmedenleri,seni affetmeyenleri bile affedebilmektir.

· Bilen, kendi varlığından yukarılara tırmananinsandır.

· Gözyaşlarıyla bakan, Rabb'ini her şey de aşikârgörür. Eski gördüklerin nasıl da evham ve rüya imişler! Gönül gözlerimiz binmühürle mühürlemeden rahmet kapısını zorlayalım. Rahmet kapısı elle açılmaz; okalp ile zorlanır.

· Hayat ölümle ölüme karşı koyan kuvvetler arasındabir ömürlük mücadeleden başka bir şey değildir.

· Eğer insanda aşk denizine açılacak güç bulunmazsa,aklın onu bıraktığı kıyılarda çarpan fırtına ile helâk olacaktır. Hayatdediğimiz, işte bu kıyıların fırtınasıdır.

· 
Eğer ben var olmak istediğim değilsem, istediğim, sözle değil, arzu vetasavvurlarla da değil, fakat bütün kalbimle, bütün kuvvetlerimle,hareketlerimle istediğim değilsem, ben var değilim. Var olmak, istemek vesevmektir.

· Günde beş kere yaptığın ibadet, günde on kerebaşını döndürüp de seni sersem kürenin her tarafından çağırmıyorsa kendinibuldun mu zannedersin?

· Bir milletin fertleri, aynı vücudun organlarıolduklarını, aynı iradenin emrinde bulunduklarını unuttukları zaman milletyıkılır.

· Herhalde ölüm, sonsuz dileklerle yüklü hayat kervanınınebediliğe açılan kapısıdır.

· Kalbi olanın dili yok, dili olanın kalbi yok.

· Gören gözler için varlığın kendisi rahmettir. Hem oher yerden gelir. Seste duyulur, bakışta barınır, kışta ve baharda canlanır.Esen yelde ve akan suda rahmet mırıldanır.

· Ölüm, ölüm dedikleri ne büyük düğün, ne büyük sevdaçağı imiş meğer! Rabbim, beni aradığım Sevgiliye kavuşturacak düğünümüşenlendir!

· Gerçek aşkın sahipleri, ne servetin, ne şöhretinveya temaşanın, ne de ilmin ve sanatın âşığıdırlar. Gerçek âşıklar, aşkınâşıklarıdır.

· Hazlarınla bedenin huzurunu tamamlayayım dersenruhun yolunu tıkarsın.

· "Tırmanacağın yer, hem senden çok uzak, hem desendedir. Oraya gitmek için çile çekmek, yaş akıtmak da yetmiyor. Bekle kibüyük kapı kendiliğinden açılsın. Ama toprağa konan ölü gibi sabretme sakın; toprağasüzülen su gibi sabret.

· Kendi dışımızda nereye koştuksa gurbette kaldık.

· Alemin bana yaptığı ne kadar müthiş olursa olsun,benim bana yaptığım daha müthiştir..

· Bütün varlıkları hayattan şikâyet ettirentatminsizlikler; sonsuzluğa dalamayışımızdan doğuyor.

· Dünyamızı hakikatin değil iştahlarımızın gözüylegörüyoruz.

· Yalnız yaşamasını öğren ki Büyük Yalnıza dostolasın,

· Bu insanlar arasında kalbim sık bir ormanda dolaşanKelebek gibi. Ne tarafa uçsa ağaçlara çarpıyor, nasıl kurtulmalı bu darlıktan.Schopenhauer'un da dediği gibi: Belki de bu dünya mümkün dünyaların enfenasıdır. Her ağırlık çeken küre kalbi çekemiyor

· Senin gönlün sende mi sanıyorsun? Sen seni sen misanırsın? Bu kan sana kuvvet olmadığı gün ne yapacaksın? Sen sade deryada birdamlasın. Selâmet istersen deryaya sığın; bütüne teslim ol...

· Varlığın son huzmesi olan hayatı bile sırasıgeldiği anda " al emanetini!" diyerek sahibine neşve içinde teslimetmesini bilen, ancak yaşanmaya değer bir hayatın sahibi sayılır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6