Obsesifkompülsif bozukluk (OKB),obsesyon(saplantı);uygun olmayan, belirgin olarakkaygı anksiyetelerine sebeb olan ,ısrarlı düşünceler,  kompülsiyon(zorlantı); obsesyonların verdiğirahatsızlıkları beyine kabul ettirmek ve obsesyonların verdiği psikolojikrahatsızlığı ortadan kaldırmak için birey tarafından gerçekleştirilentekrarlayıcı düşüncelerdir.Birey her ne kadar yaptığı bu eylemlerinyanlışlığının farkında olsa dahi,bu yanlış düşüncelerden asla kendinialıkoyamaz.DSM -IV (Ruhsal bozukluklarıntanısal ve istatiksel kitabı) kompülsiyonların sadece davranışsaldeğil,aynı zamanda zihinsel olabileceği de belirtmiştir.

  Obsesifkompülsif bozukluk ilk olarak 1838 yılında, Esquirol  tarafından Psikiyatri literatürünekazandırılmıştır.O zamanlarda depresyonun bir belirtisi olarak düşünülenObsesif Kompülsif Bozukluk(OKB)Freud'dan gümüze kadar,tanı koymakriterleri  çok az değişikliğeuğramış,psikiyatrik hastalıklardan biridir.İnsanlarda obsesyon ve kompülsiyonşeklinde görülen bu hastalığın;

Başlıca Obsesyon Tipleri;

Kirlenme obsesyonları : Bu obsesyonu taşıyan insanlar herzaman bir mikrop bulaşağı kaygısı iiçerisinde olduğundan dolayı insanlarla çokfazla temas içerisinde olmak istemezler.

Saldırganlık obsesyonları: Yine bu obsesyonun görüldüğühastalarda kendisine ya da başkalarına,zarar verme korkusu olduğundan dolayı butür hastalar hiçbir zaman kesici delici alet taşımak istemezler.

Şüphe Obsesyonları:Bir eylemin bir işin yapılıpyapılmadığından emin olmama durumu mevcuttur,genelde evden çıktıkları sıradaütünün açık olduğu,tüpün kapatılıp kapatılmadığı,kapının kilitlenipkilitlenmediği şüpheleri görülür bu obsesyonda

Düzenleme Obsesyonları:Bu obsesyon türünün görüldüğühastalarda,nesnelerin veya olayların belli bir simetri biçiminde olmamasıdurumunda hastada görülür.

Başlıca Kompülsiyon Tipleri:

Temizlik Kompülsiyonu;Hastalarda en fazla görülenkompülsiyon tiplerinden biridir.Kişi kendini etrafını sürekli olarak kirligörmekte ve bunun üstesinden gelmeye çalışmaktadır.Sürekli olarak elyıkama,banyo yapma,kirli olduğu fikrinin olması,saatlerce mutfakta bulaşıkyıkanması tarzında görülen kompülsiyonlardır.

Kontrol kompülsiyonu;Bu kompülsiyon genelde hastalarda evdençıktıktan sonra tekrar tekrar gaz musluğunun kontrol edilmesi şeklindegörülür.Bunlar başlıca görülen kompülsiyon çeşitlerinden sadece ikitanesidir.Yine bu tür hastalarda,düzenleme, tekrarlama,sayma kompülsiyonlarıgörülebilir. 

  Obsesifkompülsif bozukluklarında bazı zorluklar olsa da günümüzde gerek Tıp gereksePsikoloji bilimi OKB için etkili tedavi yöntemleriuygulayabilmektedir.Psikofarmokolojik  vebilişsel  davranışçı terapi yöntemleri buhastalarda önemli ölçüde yol katedebilmektedir.Özellikle danışanlarımızaönerdiğimiz başarılı fikirlerden bir tanesi olan düşünceyi serbest  bırakma biçimi danışanlarda önemli ölçü defayda sağlayabilmektedir.Yine bir yazımızın sonuna geldik hepinizi en derinduygularımlar selamlıyorum.Hoşçakalın...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.