Okulumuz Fatma Zehra Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi, eğitim-öğretimhayatına başladığı günden itibaren oluşturduğu düzenli, disiplinli, samimiortamıyla, adım adım yükselen başarılarıyla,beklentileri en iyi karşılayanduruşuyla dikkatlerin çevrildiği gözde bir okul olmuştur. Bu nedenledir ki hergeçen gün artan yoğun bir ilgi ile karşılanmıştır. 1300’ü aşkın öğrencisi ilekalabalık ama sevgi, saygı, düzen temeline dayalı her türlü imkânlarınsunulduğu, aile ortamı samimiyetinde bir eğitim yuvası olmayı başarmıştır.

Okulumuz, şefkat, sevgi ve saygıdan ödün vermeden titiz bir denetim vegüvenlik anlayışıyla 350 kadar öğrenciyi de beş yıldızlı otel konforundaki pansiyonundabarındırmaktadır. Öğrencilere karşı şefkat öncelikli ve başarıya odaklı bütünbu kusursuz hizmetler, başta okul müdürümüz olmak üzere, bütün idareci,öğretmen, rehberlik uzmanı ve diğer görevlilerin özverili çabaları, emek vegayretleriyle gerçekleşmektedir.

İşte eğitim-öğretim faaliyetlerimiz bu tempoda ilerlerken, geçen haftabir öğrencimizin intiharıyla sarsıldık. Hepimizin yüreğini yaralayan buintiharın gerçek sebebini bilmiyoruz ama okulumuzla hiçbir ilişkisininbulunmadığını biliyoruz. Merhume öğrencimiz hiçbir idareci, öğretmen,öğrenci yahutgörevliyle, kısacası okulla hiçbir sorun yaşamamıştır. Buna dair en küçük birşüphe, zan yahut ima dahi yoktur.Bendeniz de onun dersine girdiğim için sözkonusu öğrencimizi yakinen tanıyordum. Bizzat bana “Hocam sizi çok seviyoruz” dediğine defalarca şahit olmuşumdur.Dersine giren diğer öğretmenlere ve idarecilere karşı sevgi ve saygısına daşahidim. Bu hazin olayda okulun hiçbir ihmalinin ya da kusurunun bulunmadığı,olayı soruşturan resmi makamlarca da ortaya konmuştur. Vefat eden buöğrencimizin tertemiz, iffetli ve manevi değerlere bağlı olduğunda da aslahiçbir şüphe yoktur. Öğrencilerimizin tamamı iffet, edep ve hayâ itibariyleŞuayb (AS)’ın kızlarını andıran bir temizlik içindedirler. Bütün kalbimle bunainanıyorum.

Baştan beri ifade etmeye çalıştığım bu bilgiler dışında kalan duyumlar,çirkin düşünce ve yorumlar yanlıştır, asılsız söylentiden ibarettir.

Okulumuzu hüzne boğan bu olayın acısını dindirmekle uğraşırken, YüceAllah’ın, ailesine de sabır ve teselli vermesini dua ederken, kulağımıza çirkindedikodular ve tamamı iftira olan çirkin yorumlar gelmeye başladı.Hatta buçirkin söylentiler, ne yazık ki ondan etkilenen bir velimiz tarafından dadillendirildi. Okulumuzu lekelemeye çalışan,öğrencilerimize iftira atan bu çirkin yorumların tamamen asılsız ve suizandanibaret olduğunun bilinmesini istiyoruz.Unutulmamalıdır ki, namuslu ve iffetlihanımlara, kızlara iftira etmek büyük günahlardandır. Ehl-i imanın bu çirkinyorumlara itibar etmemesi gerekir. Kur’an-ı Kerim, iffetli kadınlara iftiraedenlerle ilgili olarak şöyle buyurmuştur: İffetli ve (haklarındauydurulan kötülüklerden) habersiz mü’min kadınlara iftira edenler, gerçektendünya ve ahirette lânetlenmişlerdir. İşlemiş oldukları günahtan dolayıdillerinin, ellerinin ve ayaklarının kendi aleyhlerine şahitlik edeceklerigünde onlara çok büyük bir azap vardır. (Nur suresi, 23.)

Peygamberimiz (ASV) “Yedifelaketten sakının!” buyurduğu hadisinde “hiçbir şeyden habersiz iffetli kadınlara iftira etmenin” yedifelaketten biri olduğunu bildirmiştir. (Buhari, Vesâyâ, 23.)

Düşüncesizce ve insafsızca yalan, iftira ve çamur atmaya yönelik yorumlaryapanlar, bunlara inananların yahut bunları konuşarak ya da yazarak yayanlar,ebedi cehennemi kazandıracak büyük bir vebal altına girdikleriniunutmamalıdırlar.

Hiç kimse başkasının kendisinden daha üstün olmasını istemez ama iki kişihariçtir: Anne ve baba çocuklarının, öğretmenler de öğrencilerininkendilerinden daha üstün olmalarını isterler ve bunun için çalışırlar. Buaçıdan, öğretmenleri ve okul idaresini töhmet altında bırakan suçlayıcı, yalanyanlış-söylenti ve yorumlara itibar edilmemelidir.

Fasıkların yaydığı yanlış haberlere inanılmaması konusunda Kur’anmüminleri uyarıyor:“Ey iman edenler! Eğer bir fasık size bir haber getirecek olursaonu iyice araştırın. Yoksa cahillik edip bir topluluğa sataşır ve kötülükedersiniz sonra da yaptığınıza pişman olursunuz.” (Hucurat, 6)

Bilindiği gibi vaktiyle münafıklar Hz. Aişe annemize de iftiraetmişlerdi. Kur’an ayetleriyle Hz. Aişe temize çıkarılmış, münafıklaryalanlanmış ve cezalandırılmaları istenmiştir.

Peygamberimizin kızı Hz. Fatıma’nın adını taşıyan Fatma ZehraAnadolu İmam-Hatip Lisesi öğrencileri O’nu kendilerine örnek alacak bir eğitimalıyorlar. O’na benzer bir temizlik ve iffet içindedirler. Herkes bilsin ki butemiz öğrencilere iftira etmek, Hz. Fatıma’ya iftira etmekten farksızdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.