Azmi geliştirmenin en önemli yolu ve yöntemi, büyük idealleri olan kişilerle bir arada olmak, onlarla sohbet etmek ve onlarla ilgili eylem ve söylemleri takip etmekten geçer.

Her yaratık kendi benzerleriyle hareket eder. Her kimlik sahibi kendi kimliği ile eşdeğer olan değerle ölçülebilir. Yani her kuş kendi hemcinsiyle hareket eder diye bir tabir vardır. Üstün bir şahsiyet ve ilkeli bir duruş sergilemek isteyen her kişi, olmak istediği rolü örneklik teşkil eden ciddi şahsiyetlerin eserlerinden, Yaşıyorsa hizmet dergâhından geçmekle elde edebilir.

Enes (r.a)’dan  nakledilen bir rivayete göre Allah Resulü (sav) şöyle buyurmuştur. “İnsanların arasında öyleleri vardır ki, hayırlara anahtar, kötülüklere kilittirler.”İbn Mace :1332

İmam Ahmet b.Hanbel, kendisine yakınlaşmasına izin vereceği ve dost edineceği kişileri iyi seçer ve bu hususta son derece dikkatli davranırdı.

İmam İbn Kayyım El Cevzi, Şeyhu’l-İslam İbn Teymiye yi değerlendirirken kendisinden nasıl faydalandığını şöyle ifade eder. “Allah biliyor ki ondan daha güzel bir yaşam tarzına sahip başka bir kimseyi görmedim. İçinde bulunduğu zor şartlara rağmen bunu hiç hissettirmezdi çevresine. Yaşadığı hapis hayatına, aldığı tehditlere ve maruz kaldığı baskılara rağmen, insanlar arasında en olgun yaşantıya ve huzurlu ruh yapısına sahipti. O kalben en güçlü ve en güzel mizaca sahip olandı. Nimetin izleri yüzünde dalgalanırdı. Korktuğumuzda, karamsarlığa kapıldığımızda ve yeryüzü bize dar geldiğinde ona gelirdik. Her şey onu görüp sözlerini dinleyinceye kadardı. Sonrasında hiçbir şeyimiz kalmazdı. Bütün dert ve sıkıntılarımız gönül hoşnutluğuna, güç ve kudrete, yakin ve mutmainliğe dönüşürdü.”

Hasan-ı Basri hazretleri şöyle demiştir:”Müslüman kardeşlerimizi ailemizden ve çocuklarımızdan daha çok severiz. Çünkü ailemiz bize dünyayı hatırlatır ancak Müslüman kardeşlerimiz bizlere ahreti hatırlatır.”

Dolaysıyla hayata tutunmanın, başarılı olmanın, her işimizde motivasyonu elde etmenin yegâne yolu ermiş ve topluma önderlik etmiş olan ciddi şahsiyetlerle beraber olmak, onların tavsiyelerini dinlemek ve onlardan örnek almamız gerektiğini kalbimize yedirmekle oluyor.

Abdullah b Mes’ud (ra) :”Kişiyi arkadaşına göre değerlendirin. Çünkü o kendisi gibi olanlarla arkadaşlık eder.”

Başıboş kimselerle arkadaşlık kurmak bize zaman kaybettirecektir.

Akıbetimiz hayrola.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.