Basiretlerive akli melekleri körelmişlerin harcıdır, ön yargılı olmak!...Başka insanları sorgulamadan, eleştirmek; onları rencide edecekşekildehatalarını deşifre etmek, delilsiz konuşmak, ucuz kişilerin mesleğidir. İlim veirfan yoksunu olanlar, peşin hükümlü olurlar. Yalnız kendilerini beğenip, başkahiç kimseyi beğenmeyenlerse; istikbara kalkışanlarla birlikte, haklarıellerinden alınmışların vicdanlarında mahkûm olup, boğulup kalırlar…

  Hani meşhur fıkradır:“Biri kör, biri sağırve diğeri topal olmak üzere üç kişi biri araya gelir ve her biri şöylekonuşur:“Kör olan der ki: şu karşıda bir karaltı görüyorum! Sağır olan ise hevalla bende bir ses işitim: Topal olan da, arkadaşlar öyleyse gelin kaçalım der!?Aslına bakılırsa, ne körün gördüm, ne sağırın işitim ne de topalın haydikaçalım demesi doğru değildir. Bu sadece, kendilerinde olan mevcut olan haliinkâr etmeleri ve kendilerinden kaçışın halidir, hepsi o kadar…

  Aslındaön yargılı olanlar, başkalarına hayat hakkı tanımayanlardır denilse yeridir.Hâlbuki dünyanın güzelliğinin; farklı motif, farklı renk ve farklı şekillerdenmeydana geldiği hepimizin malumudur!.. Öyle ya! İnsanları tek tip giyinmeye,tek tip düşünmeye, tek tip konuşmaya, tek şekilde yemeye ve yürümeye zorlamakveya öyle olmalarını istemek; başlı başına kısır bir anlayışın ve ferasetkörlüğünün sonucu değil midir?. Aslında bu bir nevi, fıtrat kanunlarına birbaşkaldırıdır denilse mübalağa olmasa gerek.

  Modernzamanların, modern insanlarının kahır ekseriyeti, teknolojik imkanlarlatanıştıkları günden bu güne gelinceye dek; Sosyal medya denilen sanal veyalancı dünyada;birbirlerinin yüzlerini görmeden arkadaşlık kuranların sayısıne kadar da çoğaldı değil mi?… Sosyal medya ortamında insanların çoğunun, işinaslını öğrenmeden; birbirlerinin hukukuna tecavüz ettikleri bir gerçektir. Bugibi olay ve hadiselere hepimiz, hasbelkader her gün şahit olmaktayız. HalbukiMüslüman insan demek; seçici, sorgulayıcı, araştırıcı ve tahkik edici insandemektir?. Öyleyse, bir meselenin aslını öğrenmeden, o konu hakkında gerçekbilgiye ulaşmadan; hemen alelacele kişileri eleştirmek, ön yargılarıyla onlarımahkûm etmek, manen o kişileri öldürmek manasına gelmez mi?

  Şartlar ve gerekçeler ne olursa olsun, herMüslümanın her zaman ve her yerde, adil davranması, söz konusu kendi nefsi veyakınlarının aleyhinde olacağını bilse dahi; her zaman hakkı söylemek, hakkıhaykırmak, insanların hatalarından önce kendi hatalarını görüp onlarıdüzeltmekle mükelleftir. Böyle hareket ettiğimiz ve davrandığımız müddetçe;bizi sevmeyenlerin dahi, hakkımızda olumlu konuştukları görülecektir. İnsanlarhakkındaki ön yargılarımızdan kurtulup, her şeyin aslını ve gerçeğiniöğrendikten sonra; fikir ileri sürmemiz bizi güzel sonuçlara götürecektir. Aksitakdirde, yargısız infaz olur ki, bu gibi davranışlar sahiplerini; düpedüzbasiret körlüğüne götürür!... ALLAH muhafaza… Vesselam. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

orjinal lida zayıflama hapı