Öne Çıkanlar UCLG-MEWA eylül şanlıurfaya yatırım bekarlar günü eylül ayı

Birecik Surlarının yıkıldığı iddia edildi!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantılarının 1.birleşimi Meclis Başkan Vekili Nihat Kılıç Başkanlığında Büyükşehir BelediyesiToplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıda ilk olarak meclise sunulan önergelerkonuşuldu.


GAZETE İPEKYOL’UN HABERLERİ ÖNERGE OLDU

Gazete İpekyol’un daha önce gündeme getirdiği fenilketonürihastalarının yaşadığı sıkıntılar, havai fişeklerin verdiği rahatsızlık,Şanlıurfa-Akçakale yolunda yaşanan sıkıntılar ve Akabe’deki okullara ulaşımsorunu gibi konular meclise sunulan önergeler arasında baş sıralarda yer aldı.Meclise, fenilketonüri hastaları hakkında yapılacak çalışmalar, Akabemevkiindeki okulların önüne üst geçit yapılması, 11 Nisan Külliyesi’nin isminin11 Nisan Kurtuluş Külliyesi olarak değiştirilmesi, ceza ve ıslah evlerindeeğitim verilmesi için çalışmaların yapılması, havai fişeklerin yasaklanmasıiçin çalışma yapılması, Şanlıurfa-Akçakale yolunda iyileştirme çalışmalarınınyapılması, tırnaklı ekmek, lavaş ekmek ve lahmacunun tescil işlemlerininyapılması için gerekli çalışmaların yürütülmesi gibi konularda  önergeler sunuldu. Meclise sunulan önergelerkabul edilerek gündeme alındı.


SURLARI BELEDİYE YIKTI İDDİASI

Önergelerin ardından söz alan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) BüyükşehirMeclis Üyesi Aliye Kızıldamar da meclise sözlü bir önerge sundu. Kızıldamar,Birecik Sancak Mahallesi’ndeki tarihi surların yanına Koruma Kurulu’nun izniolmadan taziye evi yapıldığını, taziye evinin yıkım kararı ile birlikte debelediye ekiplerinin surları yıkmaya çalıştığını iddia etti.  Kızıldamar surlarla ilgili olarak taziyeevinin yapılmaması için Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge KuruluMüdürlüğü’ne de başvurduğunu kuruldan da, ‘Buranın koruma alanı olduğu kesinlikleburada bu tür bir faaliyetin olamayacağı ancak Kültür ve Turizm Bakanlığınınizni alınarak böyle bir girişimde bulunabileceği’ cevabını aldığını ifade etti.


KIZILDAMAR: SORUMLULAR HESAP VERMEYECEK Mİ?

Belediye ekiplerinin yıkım kararından sonra surları yıkmaya başladığını iddiaeden Kızıldamar, “En son bir hafta önce kurul kararı ile taziye evinin yıkımınakarar verildi. Bu yıkımdan hemen sonra belediye iş makineleri alelacele taziyeevinin olduğu yere gidiyorlar, onun kenarında bulunan surları yıkmayabaşlıyorlar ki muhtemelen daha sonra karar uygulanmaya başladığı zaman densinki burada herhangi bir tarihi varlık yoktur. Ben ihtimal dahilinde böyledüşünüyorum. Dolayısıyla o kalan surları da yıkmaya çalışıyorlar. Mahalleliyıkım yapacak ekibe soruyor, yıkım kararınız var mı diye, önce evet diyorlar.Gösterir misiniz diyorlar, hayır gösteremeyiz böyle bir karar var yıkacağızburayı diyorlar. Yazıktır, günahtır. Tüm uyarılarımıza rağmen, vatandaşın,fakir insanların, tüyü bitmemiş yetimin hakkı ile orada taziye evi inşa edildi.Bugün de yıkıyoruz. Bu işte sorumlu olanlar hesap vermeyecek mi? Benim önerimburadaki önerim, bunun maliyetinin bu işte sorumlu olan kişilere ödetilmesinitalep ediyorum. Yaptığımız yanımıza kar kalmasın” ifadelerini kullandı.

Kızıldamar’ın konuşmaları üzerine söz alan Meclis Başkan Vekili NihatKılıç ise belediyenin yargılama, maliyeti alma noktasında yetkisinin olmadığınıancak bu tür tarihi yapıların korunması adına gerekli çalışmalarıyapabileceğini dile getirdi.

Mustafa PAYIK/AJANS URFA 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.