Öne Çıkanlar urfa eyyübiye Şanlıurfa karaköprü siyaset

İhracatın adı var, kendisi yok!

Şanlıurfa'da ekonomi ve ticaret alanındaki başarı bir türlü istenilen düzeye gelmiyor.

Dış ticaretin istenilen düzeye gelememesi ekonomik başarısızlıklar getirirken, bu rakamlar Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) rakamlarına da yansıdı.RAKAMLAR TATMİN ETMEDİ

TİM'in verilerine göre, Şanlıurfa geçtiğimiz 2018 yılında toplam 146 milyon 840 bin dolar ihracat performansına ulaşılırken, 2019 yılında geride bıraktığımız ilk üç çeyrekte sadece 32 milyon 119 bin dolarlık bir performans sergiledi.ŞANLIURFA YERİNDE SAYIYOR!

Ocak ayına 10 milyon 334 bin dolar ile giriş yapan kent, Şubat'ta 10 milyon 460 bin dolar ve Mart'ta 11 milyon 324 bin dolarlık bir rakama ulaştı. 2019'un ilk üç çeyreklik diliminde performansıyla iller bazındaki rakamlara göre 52'nci sırada yer bulan Şanlıurfa geçtiğimiz yılı da 52'nci sırada kapatmıştı.

Kentin ihracatta istikrarlı bir başarı yakalayamaması akıllarda yeni soru işaretlerine neden olurken, komşu birçok ilin Şanlıurfa'yı gerisinde bırakarak adını bu kategoride de üst sıralara yazdırdığı görüldü.

Şanlıurfa'da ihracat rakamlarının yerinde saymasının ardından Gazete İpekyol’a konuşan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı İbrahim Halil Peltek ve Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin, önemli açıklamalarda bulundu.

 

ÇEŞİTLİ PROJELERDE BULUNULDU

Şanlıurfa'da ihracat alanında yapılan gelişmeleri değerlendiren Peltek, "Bilindiği üzere Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'nın faaliyetlerinin arasında birinci sırada sanayi ve ihracat pazarlama, araştırma ve geliştirme yer alıyor. Türkiye genelinde bu yıl ihracatla ilgili bir artış var. Ancak Şanlıurfa'da ihracat kalemleriyle ilgili bir artış sağlamak adına biz bazı çalışmalarda bulundu. Örneğin; ihracatçı birliğinin burada kurulması adına, ikincisi Organize Sanayide üretim arttırılması, teşviklerin uygulanması adına. Bunları Ortadoğu pazarına daha sağlıklı bir şekilde üretim yapıp, ihracat yapmak için gayret ve çabalarımız var. Geçtiğimiz günlerde Mısır'da Ortadoğu pazarlarıyla ilgili oda ve borsalarla toplantı yaparak bölgede ihracatı geliştirmek adına neler yapabiliriz diye araştırmalar yaptık" ifadelerini kullandı.'ÜRETİCİ, SANAYİCİ GAYRET GÖSTERMELİ'

İhracat rakamlarının artmasına yönelik çalışmaları sadece kurumların değil üretici ve sanayicilerin de yapması gerektiğini vurgulayan Peltek, "Önümüzdeki süreçler içerisinde Ortadoğu, Afrika ülkeleriyle ilgili işadamlarıyla karşılıklı görüşme yaparak hangi alanda üretimi geliştirebiliriz diye bir çabanın içerisindeyiz. Ümit ediyorum ki, bu önümüzdeki süreçler içerisinde ihracat bölgemizde üretimi yapıp, artıracağımız bir kalem olacaktır. Yalnız bu sadece bizimle değil, üreticimizin, sanayicimizin gayret göstererek kendi ürünlerini pazarlayabilmeli. Belirli bir ölçeğe getirdikten sonra biz de bunu farklı ülkelerde ve iş dünyasında ortam bulup geliştirmeye çalışacağız" ifadelerini kullandı.'YIL SONUNA KADAR YATIRIMCI GELECEKTİR'

Yatırımcıların Şanlıurfa'ya gelişini değerlendiren Peltek, ihracat anlamında bir istikrar sağlayacaklarını belirterek, "Bilindiği üzere Türkiye önemli bir kriz aşamasından geçmiştir, ekonomik saldırılar olmuştur ama bunları bertaraf etmiş durumdayız. Seçim süreci de geçmiştir, ümit ediyorum ki bundan sonraki süreçte istikrar sağlayacağız. Buraya gelecek yatırımcıları daha sağlıklı bir şekilde yönlendireceğiz. Daha önce talepler vardı, bununla ilgili fizibilite çalışmalarımız var. Gerek Amerika'dan gerek Londra'dan fevkalade talepler olmuştur. Bizi şu anda ilgilendiren Ortadoğu pazarındaki iş dünyasının buraya yatırımla ilgili projelerini gerçekleştirmek için altyapılarımızı yapmaktır. Bu yılsonuna kadar yatırımcılar gelmeye başlayacaktır" sözlerine yer verdi.'EKONOMİK İSTİKRARSIZLIK VE SEÇİM SÜRECİ'

İhracat rakamlarının düşük olmasına teşviklerin yetersizliğinin neden olmadığını kaydeden Peltek, "Teşvikler veriliyor. İhracat rakamlarının düşük olma sebebi bölgede bildiğiniz gibi bu süreçte hem ekonomik istikrarsızlık hem de seçim sürecinde herkes ne olacak diye bekledi. O yüzden ihracat rakamlarımızda artışlar fazla sağlanmamıştır" diye konuştu.'AVRUPA STANDARTLARINA YAKLAŞTIK'

İhracat rakamlarına baktığımızda Avrupa standartlarına yakın olduğumuzu söyleyen ve bu yüzden bir yükleyiş olacağını ifade eden Peltek, "Bundan sonra çok aydınlık bir gelecek görüyoruz. Zaten sanayimizde çok kaliteli üretimler yapılıyor. Türkiye genelinde de 170 milyar dolar ihracat artışımız var. Bunun yüzde 92'si sanayi artışımız ve sanayi ürünlerimizin yüzde 52'side Avrupa pazarlarına gidiyor. Görünüyor ki biz Türkiye olarak Avrupa standartlarını yakalamışız. Bundan sonraki süreçlerde hem üretimi, tarımı yükseltmek hem de ihracat rakamlarımızı yükseltmek ve Türkiye'nin geleceği konusunda emini çok iyi neticeler alacağız" dedi.  Kentteki ihracat rakamları ile ilgili bir açıklama da Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin'den geldi. Şahin, ihracat rakamlarının çevre illere göre yetersiz kaldığını vurgulayarak önerilerde bulundu. 


  ŞAHİN: PARALARI YASTIK ALTINDA SAKLAMAYIN!

Şanlıurfa'da ihracat rakamlarının çevre illere kıyasla geride olduğunu ve üretime yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini aktaran Şahin, "İlimizin ihracat rakamlarının artması için daha çok üretim gerekiyor. Özellikle sanayi bölgelerine yapılacak yatırımlar hem istihdam rakamlarında hem de ihracat rakamlarında yükselişe neden olacaktır. Türkiye bugün uğradığı her türlü ekonomik saldırılara rağmen ihracatında büyüme sağlamış ve 2018 yılı sonu itibari ile 168 milyar doları aşan ihracat gerçekleştirmiştir. Bölge illerimizde gerçekleşen ihracat rakamlarına baktığımızda ilimizin geride olduğunu görüyoruz. Bunun nedeninin iyi analiz edilmesi gerekir, biz üretime yönelik yatırımlar yapmaz ve paramızı yastık altında saklarsak bu rakamlar bu seviyelerde kalmaya devam eder. İlimizin ve ülkemizin ihracatına katkı yapacağımız yatırımlar için geç kalmamalıyız, Şanlıurfa 6. bölge teşvik paketi ile yatırımcılara büyük avantajlar sağlıyor. Bu teşvikler,  hem kazanç sağlayacağımız dolayısıyla istihdam ve ihracat yapabileceğimiz işlere büyük kolaylık sağlıyor" açıklamasında bulundu.

'İHRACATÇI BİRLİĞİ, İSTİHBARAT MERKEZİ KURULMALI'

İhracat rakamlarının yükselmesi için öneriler sunan Şahin, "İhracat ile ilgili ilimizde bir ihracatçı birliğinin kurulması ve bu birliğin özellikle firmaların ihracata geçirme noktasında çalışmalıdır. Firmalara Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) pazar araştırması yapacak bir ihracat istihbarat merkezi kurularak, firmaların direk alıcılarıyla ilgili bilgiler verilebilir ve hedef odaklı pazarlama araştırmaları yapmasına olanak sağlar" diyerek sözlerine son verdi.

Özlem DİKMEN/ÖZEL HABER-İPEKYOL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.