Öne Çıkanlar kaza 1 urfa YERELGAZETE siyaset
banner18

Mevsimlik işçi şehrinde ilk: 'UMUT' ekiyorlar!
banner16

Şanlıurfa tarım alanında bir ilke daha imza attı.

Türkiye'nin ilk ve tek uluslararası tarım lisesi olan Altınbaşak Uluslararası Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi'ne ev sahipliği yapan Şanlıurfa, 16 ülkeden gelecek öğrencileri bünyesinde barındıracak.

Akçakale yolu üzerinde bulunan ve 11 derslikten oluşan tarım lisesi, 308 öğrenciyi çiftçi ve ziraat mühendisi olarak geleceğe hazırlıyor. Tarım lisesinde okuyan öğrencilerin çalışma olanaklarını kaydeden Alan Şefi Suphi Cendik, “Biz kız öğrencilerin evlerinin ekonomisine katkı sağlayacakları ürünleri yetiştirmelerini sağlıyoruz. Bu projelerimizle de kız öğrencilerimizi okula çekmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

'YERLİ TOHUM' İLE EV EKONOMİSİNE KATKI

Tarla, Bahçe Bitkileri, Süs ve Peyzaj Bitkileri ve Tarım Alet Makineleri bölümlerinin bulunduğu okul, öğrencilere 'yerli tohum' üretme fırsatını da sunuyor. Ürettikleri yerli tohumla marul, çilek, domates, salatalık, mantar ve istiridye yetiştiren öğrenciler, ev ekonomisine de katkı sağlıyor. 
Yetiştirdikleri sebze ve meyveleri yardıma muhtaç velilere gönderen öğrenciler, artan ürünleri ise okulun yemekhanesinde kullanıma sunarak değerlendiriyor. 

MEVSİMLİK İŞÇİ OLMAK OKULA 'ENGEL' DEĞİL!

Urfa’da maddi durumu iyi olmayan birçok aile, her yıl yevmiye karşılığında çalışmak için batı illerine mevsimlik tarım işçisi olarak göç ediyor. Tarım göçünün başlamasıyla birlikte çoğu aile, okula giden çocuklarını da bırakacak kimseleri olmadığı için okuldan alıp tarlada çalıştırıyor. 

Öğrencileri geleceğin çiftçisi ve mühendisi olarak yetiştirmeyi hedefleyen lise, bu sorunun da önüne geçmeyi hedefliyor. Öğrencileri çiftçiliğe hazırlayan okul, aynı zamanda verilen eğitimle gençlere mühendis olma imkanı da sunuyor. 

Mühendis olma hayali kuran öğrenciler ve Altınbaşak Uluslararası Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Alan Şefi Suphi Cendik, tarım ve çiftçilik hayalleri ile ilgili Gazete İpekyol'a açıklamalarda bulundu.

CENDİK: ÖĞRENCİLERİMİZİN İŞ GARANTİSİ VAR!

Tarım lisesinde okuyan öğrencilerin çalışma olanaklarını kaydeden Alan Şefi Suphi Cendik, "Atölyemiz bize hibe edildi. Öğrencilerimiz burada herhangi bir parçanın değişimini, bozulan bir parçanın tekrar onarımını öğreniyorlar. Hem teorik hem de pratikte öğretiyoruz. Bu bölümde 52 öğrencimiz var. Staj zamanı kendileri de isterse buradaki traktör tamir atölyelerine yerleştiriyoruz. Mezun olduktan sonrada iş garantileri oluyor, kendi iş yerlerini açabiliyorlar" ifadelerini kullandı.

'ALTERNATİF ÜRÜNLERİ, SERACILIĞI ÖĞRETİYORUZ'

Tarım kökenli öğrencilere alternatif ürünleri öğretmeye çalıştıklarını söyleyen Cendik, "Okulumuz Türkiye'deki ilk ve tek uluslararası tarım lisesi olma özelliği taşıyor. Okulumuz Harran Ovasının ortasında, bitkisel ürünlerin revaçta olduğu bir yerdedir. Öğrencilerimizin birçoğu tarım kökenlidir, aileleri tarım işinde çalışıyor. Biz burada öğrencilerimize seracılığı öğretmeye çalışıyoruz. Ülkemizde alternatif ürünlere  öğrencilerimizin aşinalığını sağlıyoruz. Böylelikle öğrencilerimiz ilerleyen zamanlarda mısır yerine farklı bir ürünle piyasaya çıkabilecek" sözlerine yer verdi. 

'MARUL, DOMATES, SALATALIK, ÇİLEK'

Serada ürettikleri çeşitli ürünlerden bahseden Cendik, "Şu anda burada marul ekimimiz var. 15 gün sonra hasadı yapılacak ve daha sonra domates veya salatalık ekimi olacak. Tohumdan üretimini yapıyorlar, o tohumu seraya ekiyorlar, hasadını, bakımlarını öğrencilerimiz yapıyor" açıklamasında bulundu.

'HEM YOKSULLARA HEM DE OKULA'

Yerli gübreyle ürettikleri ürünleri hem yoksul ailelere gönderdiklerini hem de okulun yemekhanesinde kullandıklarını belirten Cendik, "Yetişen ürünlerimizin büyük çoğunluğu yoksul olan, durumu olmayan ailelere veriliyor. Kalan ürünleri de kendi pansiyonumuzda, öğrencilerimizin yatılı kaldığı pansiyonlarda değerlendiriyoruz" dedi. 

'KIZ ÖĞRENCİLER EKONOMİYE KATKI SAĞLASIN...'

Kız öğrencilerin ev ekonomisine katkı sağlaması için çaba sarf ettiklerine değinen Cendik, "Bizim okulda 2 tane kız öğrencimiz var, kız öğrencileri aileleri okula göndermiyorlar. Biz kız öğrencilerin evlerinin ekonomisine katkı sağlayacakları ürünleri yetiştirmelerini sağlıyoruz. Bu projelerimizle de kız öğrencilerimizi okula çekmeye çalışıyoruz" sözlerini kullandı.


'SUDAN, ETİYOPYA, NİJERYA...'

Türkiye'nin ilk uluslararası okulu olması özelliğinden dolayı önümüzdeki eğitim- öğretim döneminde 16 ülkeden öğrenci ağırlayacaklarını aktaran Cendik, "Uluslararası bir okul olduğumuz için önümüzdeki yıl yurtdışından öğrenciler okulumuza gelecek. 2 sınıfımızı yabancı öğrencilerimize ayırdık. Burada Türk öğrencilerimizle birlikte tarım alanında çalışacaklar. Hangi ülkeden gelecekleri belli değil ancak büyük ihtimalle Afrika ülkelerinden gelecekler. Sudan, Etiyopya, Nijerya'dan bir sürü öğrenci gelecek. Kendi ülkelerinde tarımın gelişmesi, açlık ve yoksulluğa karşı Türkiye'nin de bir mücadelesi olmuş olacak" ifadelerine yer verdi. 

TOKARYAZ: BİLİNÇLİ ÇİFTÇİLİK İÇİN SEÇTİM!

Çiftçi bir aileden gelen Sabri Tokaryaz, bilinçli çiftçilik vurgusu yaparak, "Bizim ailemiz genel olarak çiftçi, çiftçilikle uğraşıyor. Bu liseyi eğitim amaçlı, bilinçli şekilde çiftçilik yapmak için seçtim.  Şu anda tarla bölümündeyiz. Genel olarak marul, tarlada yetişen ürünleri yetiştiriyoruz. Salatalık, endüstri bitkileri, lifli ve yumrulu bitkiler üretiyoruz. Mezun olduktan sonra mühendis olarak devam etmek istiyorum" sözlerini kullandı.

BULUT: BİLGİLERİMİ KENDİ ARAZİMİZDE UYGULUYORUM

Bir diğer tarım öğrencisi Ahmet Bulut ise, okulda öğrendiği bilgileri kendi arazilerinde kullandıklarını söyleyerek şu ifadelere yer verdi: "Bu okula severek geldi. İlerde mezun olduktan sonra ziraat mühendisi olmak istiyorum. Burada çoğunlukla tarımla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Tüm yeşillik ürünlerini yetiştiriyoruz. Burada öğrendiğimiz bilgileri kendi arazimizde de kullanıyoruz."

ÖZER: TERARYUM, KALİFORNİYA SOLUCAN,  İSTİRİDYE MANTARI...

Öğrenciler ile birlikte üretimine başladıkları çeşitli bitkileri anlatan öğretmen Simla Özer, "Teraryumlarımızda hep canlı çiçek kullandık. Öğrencilerimiz kendi yetiştirdikleri yosunlardan, kaktüslerden kullandılar. Birkaç günde hummalı çalışmalarımız sonunda bunlar ortaya çıktı. Mantar yetiştiriyoruz, istiridye mantarı. Şu an hala büyüme aşamasında. Eğer yapabilirsek bunu da üretimini başlatacağız,, seri üretime geçeceğiz. Kaliforniya solucanlarımız var, onunda gübresini üretiyoruz. Şu an hepsi yapım aşamasında daha sonra inşallah seri üretime geçeceğiz" diye konuştu.

Özlem DİKMEN/ÖZEL HABER-İPEKYOL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.