Öne Çıkanlar 1 SOFRAYA MARATON 6 AİLE HALFET

Rekabet Kurumu savunma istedi!

Şanlıurfa’da tüketicilerin dilinden düşmeyen yüksek LPG fiyatları için nihayet olumlu bir gelişme yaşandı. Tüketicilerin çevre illerdeki fiyatlara oranla yüksek buldukları Şanlıurfa’daki LPG fiyatlarına toplumun her kesiminden tepki geliyordu. İşte vatandaşların, sivil toplum kuruluşlarının ve basının da sürekli gündeminde olan Şanlıurfa’daki LPG fiyatları için Rekabet Kurumu da devreye girdi. İddiaya göre Şanlıurfa merkezdeki 44 tane LPG satışı yapan akaryakıt istasyonunu inceleyen Rekabet Kurumu inceleme sonunda bu istasyonların ortak hareket ettiklerini ve bir kartel oluşturduklarına hükmetti. Rekabet Kurumu söz konusu istasyonların 30 gün içinde savunmalarını vermek üzere soruşturma başlattı.

HER KESİMDEN TEPKİ GELİYORDU

Şanlıurfa’da hemen hemen her kesimin gündeminde olan yüksek LPG fiyatlarıyla ilgili hem Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına (CİMER) hem Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) hem de Rekabet Kurumuna sürekli şikayetler gidiyordu. Gerek vatandaşların yaptığı şahsi başvurular, gerekse de Şanlıurfa Barosunun da dahil olduğu sivil toplum kuruluşları konuyu sürekli gündeme getirerek ilgili kuruluşların harekete geçmesini istedi. Hatta geçtiğimiz Ağustos ayında ‘#Otogazı10ParalıkEdelim’ hastag ile başlayan tepkiler Eylül ayına kadar devam etti. Bu süre içinde EPDK, CİMER ve çeşitli kurumlara Şanlıurfa'dan adeta şikayetler yağmıştı.

İDDİALAR DAHA ÖNCE DE İNCELENMİŞTİ!

Şanlıurfa’da sürekli gündeme gelen akaryakıt istasyonlarının bir araya gelerek yüksek fiyatları belirledikleri ve rekabeti engelledikleri iddiasıyla 2016 yılında da Rekabet Kurumuna şikayetler gitmişti. Söz konusu iddiaları inceleyen Rekabet Kurumu’ndaki kurul, söz konusu delillere rastlanmadığına ve soruşturma açılmasına ilişkin talebin reddine oy birliğiyle karar vermişti. Şimdi tekrar aynı iddiaları inceleyen Rekabet Kurumu’nun, nasıl bir karar vereceği merakla beklenirken 2016 yılında şöyle bir karar çıkmıştı: “4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinde, “belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar” yasaklanmış ve aynı maddenin ikinci fıkrasında ise tahdidi olmamak üzere yasaklanan hallere ilişkin örneklere yer verilmiştir. Söz konusu fıkranın (a) bendinde, “mal veya hizmetlerin alım ya da satım fiyatının, fiyatı oluşturan maliyet, kar gibi unsurlar ile her türlü alım yahut satım şartlarının tespit edilmesi” yasaklanan hallerden sayılmıştır. (18) Yukarıda özetlenen başvurularda, Şanlıurfa il merkezinde faaliyet gösteren otogaz bayilerinin, LPG fiyatlarını belirlemek hususunda anlaşma içerisinde oldukları iddia edilmektedir. Bu bakımdan başvuru, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin birinci fıkrasının

(a) bendinde sayılan hallere uyabilecek türden uygulamalara ilişkin iddialar içermektedir.

(19) Kurulumuzun 25.08.2011 tarihli 11-46/1132-397 sayılı kararında teşebbüsler arasında bir anlaşmanın varlığına ilişkin şu değerlendirmeler yapılmıştır: “Kanun’un 4. maddesinin açık hükmü uyarınca, aynı madde anlamında bir rekabet ihlali, ancak teşebbüsler arası bir anlaşmanın, uyumlu eylemin veya teşebbüs birliği kararlarının varlığının ispatlanması neticesinde tespit edilebilir.

Rekabet hukuku anlamında bir anlaşmadan söz edebilmek için rakip teşebbüsler arasında yazılı, sözlü veya sadece fiili eylemler yoluyla varılan mutabakatların olması yeterlidir. Öyle ki; bu mutabakatlar hukuki bir sonuca yönelsin veya yönelmesin anlaşma olarak nitelendirilebilir. Burada önemli olan taraf iradelerinin karşılıklı olarak uyuşmasıdır. Yani anlaşmanın sonucunun mutlaka biliniyor ve isteniyor olmasından ziyade iradeye uygun bir sonucun ortaya çıkması yeterlidir.”

(20) Şikâyete konu teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri yönündeki iddiaların gerçekliğini ortaya koyabilmek bakımından Şanlıurfa il merkezindeki otogaz bayilerinde raportörlerce yapılan yerinde incelemelerde, iddia edilen fiyat birlikteliğinin rekabeti kısıtlayıcı bir anlaşmadan kaynaklandığına işaret eder nitelikte herhangi bir delile rastlanmamıştır.” 

Hüseyin ÖZKAN-ÖZEL HABER/İPEKYOL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.