Öne Çıkanlar ekonomi vatan yaşam 1 ipekyol

Sahte belgelerle avukat olacaklar!

Sahte doktor, sahte öğretmen, sahte mühendis derken bu kez,hukukun en önemli ayağını oluşturan sahte avukatlar türemeye başladı. Bulgaristan, Makedonya, Kazakistan ve Ukrayna gibi ülkelerden para karşılığı uluslararası geçerliliği olan belge alan ve daha sonra bu belgeleri Kıbrıs’a götüren şahıslar buradakiüniversitelere kayıtlarını yaptırıyor. Buradaki üniversiteler paralı olduğu için herhangi bir zorluk çıkarmıyor. Ancak buradan mezun olup veya Türkiye’deki hukuk fakültelerine geçiş yapanlar mezun olduktan sonra işin foyası ortaya çıkıyor. Avukatlık mesleğini icra etmek için Şanlıurfa Barosu’na başvuran ve bu yollarla hukuk fakültesini bitirenlerin başvurdukları staj dosyasını inceleyen Şanlıurfa Barosu’nun yaklaşık 37 kişinin staj dosyasını iptal ettiği iddia ediliyor. Önceki yıllara nazaran avukatlık stajı için başvuruları titizlikle incelemeye alan baronun ilgili komisyonun söz konusu adaylardan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden (ÖSYM) ilgili bölümü kazandığına dair belge istedikleri; ancak bu stajları iptal edilenlerin belgeyi ibraz edemedikleri kaydediliyor.

PEKİ, ÇARK NASIL DÖNÜYOR?

Staja başlamak için avukatlık mesleğinde ciddi sorun var. Genel de yurtiçinde ÖSYM sınavını kazanmayan Türk vatandaşları, yurt içinde bu işi organize eden örgütler aracılığıyla Bulgaristan, Makedonya, Ukrayna, Kazakistan gibi yolsuzluğun yüksek olduğu ülkelerde maddi menfaat karşılığı Scholastic Aptitude Test (SAT)  Skolastik Yetenek Testi belgesi diye tabir edilen ve uluslararası üniversitelere kayıt imkanı sağlayan sınav belgesini bir günlüğüne bu ülkelere gidip alıyor. Bu belgeler ile özelikle Kıbrıs’ta bulunan hukuk fakültelerine kayıt yapıp veyahut yine bu ülkelerde hukuk fakültesine kayıt yapıp yine ya Türkiye’deki hukuk fakültelerine geçiş yapmakta veyahut yine sıklıkla Kıbrıs’taki üniversitelerin hukuk fakültelerine kayıt yaptırabiliyorlar. Ancak, Kıbrıs’taki üniversiteler öğrencilerin denklik konusunda sıkıntı yaşaması durumunda oralı olmuyor. İşin rengi Türkiye’de ortaya çıkıyor.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA YOĞUNLUK VAR

Sahte avukatlık konusunda faaliyet gösteren yapıların Doğu ve Güneydoğu’daki illerde özellikle Şanlıurfa, Malatya ve Adıyaman’da aktif olarak çalıştıkları ve birçok kişiye bu yolla sahte avukatlıkdiploması hazırladıkları iddia ediliyor. Söz konusu bu sahte avukatların stajda zorlukla karşılaşmaları durumunda yine benzer menfaat ilişkileriyle staja onay almaya çalıştıkları dile getiriliyor.

4 YILLIK FAKÜLTE İÇİN ADADA 10 GÜN DAHİ KALMIYORLAR

Yine başka bir şekilde de bu kişiler ÖSYM giriş belgesi olmadan maddi menfaat karşılığı eski tarihli ki, eskiden Kıbrıs’taki üniversitelere sınavsız giriş mümkündü, kayıt yaparak bu ülkelerde 5/10 gün dahi ikamet etmeden hukuk fakültesi lisans diploması ve hatta yüksek lisans diploması aldıkları ise bir başka iddia.

BARO 37 KİŞİ TESPİT ETTİ

Söz konusu sahte belge iddialarının gelmesi üzerine Şanlıurfa Barosu’nun stajyerlerin dosyalarını incelemeye aldığı onlarca stajyerin stajını ya durdurduğu ya da iptal ettiği kaydediliyor. Yine baronun yaptığı incelemede 37 kişinin evraklarının eksik olduğu veya sahte belgelerle müracaat ettiği ve bunların da başvurularının iptal ettiği ifade ediliyor.

Önceki yıllarda kaç kişinin bu yollarla belge aldığı, kaç kişinin avukatlık mesleğini icra ettiği bilinmezken, söz konusu başvurusu iptal edilen adaylarla ilgili yasal bir sürecin başlatılıp başlatılmayacağı ise merak ediliyor.

Öte yandan Şanlıurfa’da tanınmış simaların ve siyasetçilerin de aynı çarkın içine girdikleri ve aynı yönteme başvurdukları ifade ediliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.