Öne Çıkanlar 1 rabia meydanı SOFRAYA MARATON vatan

Şanlıurfa 'bakan'ı hak etmedi mi?

Türkiye'de gündeme gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakında kabine değişikliğine gideceği iddiası Şanlıurfa'daki gözleri Ankara'ya çevirdi.

Ahmet Eşref Fakıbaba’nın göreve geldiği Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını kaybetmesinin ardından kentten bir daha bakan çıkmadı. Kulislere düşen kabine değişikliği yeniden, 'Şanlıurfalı bakan olur mu?' sorusunu akıllara getirdi.

Kent genelinde kabine değişikliğinin olması halinde Şanlıurfalı bir bakanın olması gerektiğine kesin gözüyle bakılıyor. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçiminde Şanlıurfa'nın; Ankara, İstanbul, Antalya gibi illere nazaran büyükşehirde ve 13 ilçenin 12'sinde tercihini AK Parti'den yana kullanması ise umutları daha da arttırdı.

ncak kabine değişikliği konusunda yerel yöneticilerden veya Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcilerinden yeterli 'ses' çıkmıyor. Şanlıurfa’nın aksine birçok bölgede gelebilecek bakan isimleri konuşulmaya başlandı bile. 

STK temsilcilerinden; Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı İbrahim Halil Peltek, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Sadık Sade, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin ve Şanlıurfa Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun Ajans Urfa'ya konuştu. Bu isimlerin dışında kimseden herhangi bir talep duyulmadı.

 


 

PELTEK: URFA 'STRATEJİK' BİR BÖLGE

Şanlıurfa'nın bir bakanının olması halinde kentte yaşanacak gelişmeleri değerlendiren Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı İbrahim Halil Peltek, "İstikrarlı bir ticaret ve ekonomi için hükümetten beklentimiz çok. Şanlıurfa’da  yıllardır süregelen, gelecekle ilgili dengesiz yatırım falan bunları artık aşmış durumdayız. Halkımız politize olmuş, her şeyi sağlıklı düşünebilen bir yapıya sahip. Ticari alanda da herkes bugünü bekliyor. Siyasette Şanlıurfa’nın Türkiye’de 9. sıraya gelmiş, büyükşehirde seçim neticesi almış. Tabi Urfa stratejik bir bölge. Urfa tarım kenti, turizm kenti, bu kaderi değiştirmek için siyasi bir otorite şart. Ekonomi bakanlığını, enerji bakanlığını, buna benzer bakanlıklarının Şanlıurfa’da atmosferi daha iyi geliştirecek, buradaki olumsuzlukları; mesela elektrikle ilgili büyük sorunlar var, çözülmüyor. En büyük yaramız enerjiyle ilgili. Enerji bakanlığı  gerekli, Şanlıurfa’nın ve bu bölgenin sıkıntılarını çözebilelim. Ekonomiyle ilgili, gelecekle ilgili, bu kadar girdi var olmasına rağmen ekonomiyle ilgili yönlendirici bir alt yapımız olmadığından ekonomi bakanlığı olabilir" ifadelerini kullandı. 

'EKONOMİ, ENERJİ VE TARIM BAKANLIĞI OLMALI'

Şanlıurfa'nın bir tarım kenti olduğunu vurgulayan ve en çok elektrik alanında sıkıntı yaşandığını kaydeden Peltek, özellikle tarım, enerji ve ekonomi bakanlıklarında Şanlıurfalı bir isim görmek istediğini belirterek, şöyle dedi: "Her ne kadar tarım kenti tarımla ilgili, teknolojik tarımı yani uluslararası arenada GAP Projesi bitmek üzere. GAP sadece Şanlıurfa'nın değil,  dünyanın 7'nci harikasından biri. Tamamı Türk mühendisleri ve mimarlardan  yapılmış bir proje. Türkiye'nin lokomotifi olabilecek bir düzeyde. Sadece Türkiye'yi değil Avrupa'yı besleyecek bir konumda ama burada nitelikli tarım, teknolojik tarım, uygulanabilir yeterlilik olmadığından tarım bakanlığının müşterek olarak hem enerji bakanı , hem ekonomi bakanlığının bu konularla ilgi bu bölgede bakış açıları farklı olmalı. Çünkü Türkiye'nin stratejik bir bölgesi Urfa, Urfa büyüdüğü zaman Türkiye büyür. Bu anlamda hükümetimizden, cumhurbaşkanımızdan, taleplerimiz  özel bir uygulama alanı olarak isteğimiz var."

'TALEPLİ, NİTELİKLİ İNSANLAR VAR'

Bakanlıkla ilgili bir isim vermeyen Peltek, "Urfa’da bakanlık yapacak yüzlerce insanlar var. Yüzlerce bürokratlar var. Çok nitelikli insanlarımız var. Bu anlamda karar verildiği zaman  Urfa'da bu anlamda talepli, nitelikli ve yapılabilirliği çok önemli ölçüde gelişmiş insanlarımız var. O seçeneği siyasetçilerimiz yapacak" diye konuştu.


Bakanlık sistemi ile ilgili bir görüş de Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Sadık Sade'den geldi. 
 
SADE: URFA EN AZ 2-3 BAKANLIK HAK EDİYOR

Şanlıurfa'nın yerel seçimde 12 ilçe ve büyükşehirde AK Parti'yi seçtiğini vurgulayan Sade, kente bir değil birden fazla bakanlık verilmesi gerektiğini belirterek, "Şanlıurfa kendine yakışanı yaptı. 13 ilçeden 12 tane belediye çıkardı. Bu ekonomik krize rağmen, muhalif partilerinin bir araya gelmesine rağmen, Urfalılar büyükşehirde yüzde 60 bir oranla, 12 ilçeyi alarak AK Parti hükümetine teslim etti. Marifet iltifada tabidir. Urfa üstüne düşen görevi yaptı. Sıra şimdi  hükümetimiz de, sayın cumhurbaşkanımızda. Urfa’ya özellikle öncelik tanınması lazım. Urfa sadece bir bakanlık hak etmiyor, 2-3 tane bakanlık hak ediyor. Urfa'ya en az 2-3 tane bakanlık verilmelidir. Çünkü Urfa hükümete karşı görevini yerine getirerek  üstüne düşeni yaptı. Cumhurbaşkanımızın Urfa'nın altını kırmızı kalemle çizmesi lazım. İstanbul, Ankara, Antalya gibi illerin kaybedildiği bu ortamda Şanlıurfa’nın yüzde 60 oyla alması, artık taktiri ülkemiz yönetimine bırakıyoruz. İnşallah Urfa hak ettiğini alacaktır. Gerek bakanlık bazında gerek bürokrasi bakımından. Çünkü siyasiler burada her tarafa yetişemiyor. Bürokrasi bu yüzden çok önemli. Eğer bürokratımız olursa, Ankara’da daha rahat çözüm bulabilir Urfa için" sözlerine yer verdi. 

'LİYAKAT KAİLE ALINMALI!'

Seçilecek Şanlıurfa bakanın özellikle 'liyakatli' olması gerektiğini vurgulayan Sade, "Biz o takdiri Cumhurbaşkanımıza bırakıyoruz. Urfalı olsun da hangisi olursa olsun. Hepsi bizim kardeşimiz, hepsi bizim vatanımızın evlatları. Burada, sadakatten çok liyakate önem verilmeli. Zaten Urfa’nın başına ne geldiyse sadakatten geldi. Liyakat kaile alınmadı.  Artık bu saatten sonra gerek bakanlık konusunda, gerek bürokrasi konusunda ve gerekse önümüzdeki dönemlerdeki milletvekili seçimlerinde, artık liyakate önem verilmesi gerekir. Urfa'yı temsil edecek liyakatli kişilerin  göreve getirilmesi lazım. Kişiler üzerinde kafa yormayalım. Liyakatli olsun da kim olursa olsun. Oturmuş olduğu koltuğa şeref katsın" açıklamasında bulundu. 

'TARIM BAKANI BİR EKSİKLİK'

Şanlıurfa'nın vermiş olduğu oyun karşılığını alması gerektiğini söyleyen Sade, şöyle konuştu: "Tarım bakanı Urfa’nın hakkı. Şanlıurfa’da Tarım Bakanının olmaması bir eksiklik. Bununla beraber Ortadoğu’ya açılan bir kapıyız. Gelişmemiş sanayimiz var. Tarımsal ürünleri sanayiye çevirmemiz lazım. 2019 yılı Göbeklitepe Yılı seçildi . Bizim bunu değerlendirmemiz lazım. Turizm bakanı veya yardımcısı Urfalı olsaydı, belki Şanlıurfa şimdiye kadar hızlı bir yol almıştı. Bizim olmazsa olmazımız Tarım Bakanlığı. İkincisinin de  taktirini Cumhurbaşkanına bırakıyoruz. İltifat marifete tabidir. Bu lütuf değil. Çünkü verdiği oy ve sadakatin karşılığını almış oluyor. Artık bunu gündeme getirmek lazım. Vermeden almak Allah'a mahsus ama Şanlıurfa 31 Mart'ta destan yazdı. Bunun karşılığını bekliyoruz."


Bakanlık sisteminde Şanlıurfalı bir ismin olması gerektiğini ve kentin yerel seçimlerde kullandığı oy ile bunu gösterdiğini kaydeden Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin, Şanlıurfa'da her bakanlık görevini üstlenebilecek isimler olduğunu söyledi. 
 
ŞAHİN: URFA, BAKANLIK GÖREVİNİ HAK ETTİ!

Şahin, "Şanlıurfa, her seçimde olduğu gibi bu seçimde de Ak Partiye en yüksek oy veren iller arasında yer alarak Bakanlık görevini hak etmiştir. İlimizin yetiştirdiği bürokratları ve alanında uzman güzide evlatları mevcuttur. Kabinedeki her bakanlık görevini yapabilecek yeterli düzeyde liyakate sahiptirler" sözlerine yer verdi.


Şanlıurfa Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun ise verdiği açıklamada, Şanlıurfa'nın seçimlerde gösterdiği istikrarın pozitif bir ayrımcılıkla dönmesini ve kentin verdiği oy oranıyla bakanlığı hak ettiğini kaydetti.
COŞKUN: ŞANLIURFA'YA POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMALI

Kentte ekonomiden eğitime, ticaretten tarıma yaşanan birçok soruna değinen Coşkun, Şanlıurfa'nın hak ettiği değeri alması gerektiğini vurgulayarak, "Milletimizin bu seçim sürecindeki  beklenmeyen başarısına, bu kadar ilçede başarılı olacağı bize de sürpriz oldu. Şanlıurfa üstüne düşeni yaptı. AK Parti hükümetinin bu konuda, kabinede bir değişiklik olacaksa Urfa’ya da bir bakanlık verilmesi gerektiğini buradan iletiyoruz. Özellikle Urfa'da yerelde var olan sorunlarıyla ilgili hükümet bence bu milletin gayretini göz önüne alarak, elektrik ve enerjiyle ilgili olarak sorunumuz çözülmeli. Özellikle Urfa’da işsizlik hat safhada. Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip, ortalama 19 yaş diye övünüyoruz ama işsizlik yüzde 50-60’lara varmış durumda. Özellikle iş imkanlarını arttırma, istihdamla ilgili gerek tarımın GAP’ın başkenti olması hesabıyla ilgili olarak Urfa’ya daha fazla yatırım alanları oluşturarak, bu işsizliği ortadan kaldıracak mutlaka üretmelidir. Çünkü insanlarımız mevsimlik tarım işçisi. 100 binlerce öğrencimiz ailesiyle birlikte etkilenmektedir. Urfa'nın eğitim seviyesinin düşüşün etkilerinden birisi budur. Nisan ayında il dışında çıkarak özellikle İç Anadolu, Ege tarafı gibi yerlere giderek yaşam şartlarının zor olduğu, hijyenik ortamların olmadığı durumda çalışmak zorunda kalıyorlar. Karın tokluğuna çalışıyorlar. Bu yüzden Urfamıza bu konuda pozitif ayrımcılığın hükümetimizin, devletimizin, yetkililerimizin, siyasilerimizin, bunu öne alıp mutlaka ama mutlaka çözmelerini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

'İŞSİZLİK, TRAFİK, ELEKTRİK…'

Kentte var olan sorunlar göz önünde bulundurularak bakan verilmesi gerektiğini söyleyen Coşkun, "Bazen okullarda bu İŞKUR üzerinden ya da diğer kurumlarda geçici işçi alımıyla ilgili alımlar oluyor, bunların kesinlikle çözülemeyeceğini hepimiz biliyoruz. Ayrıca nüfusumuz 2 milyona ulaştı. 500 bin Suriyeli kardeşimizi barındırmışız. Üstümüze düşen her türlü fedakarlığı, gayreti, emeği, ekmeğimizi, suyumuzu bölüşerek gayreti gösteriyoruz. Bunları da göz önüne alarak bir de Urfa’daki işsizliği göz önüne alarak mutlaka Urfa’mıza pozitif bir ayrımcılık oluşturulması, özellikle elzem sorunlarımızın çözümüyle ilgili pozitif bir ayrımcılık istiyoruz. Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde bu işsizlik sorununu, enerjiyle ilgili var olan sorunu, yerelde var olan trafik ve diğer sorunlarımız çözülmeli. Ama bunlar yerelde olacak sorunlardır. Ama özelde ve genelde olan bu sorunların mutlaka hükümetin bunları destekleyerek, iç sahalarına alarak, bu konuların çözülmesini istiyoruz. Yılda 70 bin nüfus dünyaya gelmekte sağlıkla ilgili bir ilerleme var. Bazen hastaneler yetersiz kalabiliyor. Bu yüzden bir an önce hem çalışanlar hem hastane imkanları bakımından bunun daha da iyileşebilme imkanı mutlaka vardır. Özellikle eğitimdir, sağlıktır, trafiktir, işsizliktir, enerjidir bu sorunlarımızın mutlaka çözülmesini istiyoruz. Adalet ve hakkaniyet ölçüsünde bizim bölgemizde de bu tür yatırımların bir an önce yapılıp, gençlerimizin yanlış yollara sapmasının engellenmesi, kahve köşelerinde pineklenmesinin ortadan kaldırılması, var olan enerjilerin hem devletin hem milletin gelişimine harcayıp, hem de daha güzel yarınlarımız ve geleceğimiz için bu tür imkanların mutlaka devletimiz tarafından desteklenmesi gerekir. Bölgemiz tarım bölgesi tarımla ilgili oluşturulacak yeni istihdam alanları, çalışma alanları daha bilimsel manada ürünlere yönelik çalışmalar yapılarak inşallah bu tür bahsettiğimiz sorunlar bir an önce biter. Hem ülkemize, hem milletimize, hem de ümmetimizin geleceğine de biz Urfa olarak üstümüze düşeni yapma gayreti içersindeyiz. İnşallah bu sesimizi yetkililer duyar buna göre somut adımlar atarak bu sorunların çözmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

'TÜM SİYASİ VE VEKİLLERİMİZ YETKİN'

Bakanlıkla ilgili son düşüncelerini belirten Coşkun, "Tüm siyasilerimiz, tüm vekillerimiz bu konuda yetkindir diye düşünüyorum. Mutlaka bu bakanlık olur yada olmaz demiyorum, hangi bakanlık olursa olsun mutlaka Urfa’nın ortam şartlarının alt yapısını ya da ekonomik gücün bu tarafa alınmasıyla ilgili mutlaka bir çaba bir faydası olacaktır. Tabi ki bir bakanın Urfa’ya verilmesi hepimizi memnun edeceği bir durumdur. Bu konuda yetki Cumhurbaşkanımızdadır. Bu konuda temennilerimizi iletiyoruz" diyerek sözlerine son verdi.


Özlem DİKMEN/ÖZEL HABER-İPEKYOL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.