“Âdemoğlu öldü mü şu üç husus dışında  ( sadaka’i cariye, faydalı ilim ve kendisine dua edecek salih bir evlat)  ameli kesilir.”İmam Müslim

                İslam, toplumun temel taşlarını oturtacak, varlık sebebini ortaya koyacak ve yaşamsal prensiplerin tüm boyutlarını bir arada tutacak şekilde evrensel prensipler ortaya koymuştur. Hayatın her alanına dokunmuş, hiçbir şeyde donukluğu kabul etmemiş ve sürekli hücre yenileyen bir mekanizma oluşturmuştur. Bu noktada hayatın akışını değiştirecek fertten ikili ilişkilere, ticari hayattan zekat müessesesine, sosyal yardımlaşmadan vakıf çalışmalarına kadar her alanda toplumu diri tutmayı başaran yegane barışçıl bir sistemi ortaya koymuştur. Mesela ticari hayatta “Ahilik” sistemini kurarak günümüzün tüm ticari doktrinlerini geride bırakmıştır. Vakıflar sistemini kurarak 21.asrın bugün dahi başaramadığı sosyal dayanışma kültürünü ortaya koymuştur. Bu alanda dul, yetim,öksüz, yolda kalmışlar, yeni evlenecekler,  hatta sahipsiz hayvanlar dahi yardımlaşma kapsamına alınmış ve bu sayede bugün bile sürdürülebilirliğini korumuş olan kuruluşlardır.İyilik sahipleri hastanelerin, mescitlerin medreselerin, mekteplerin, sığınakların, yolların ve kervansarayların inşasına mallarını bağışlamışlardır. Bütün bu temellerin atılmasında yüce peygamberin sadece üç cümlesinde ifade bulmuştur. Bu da gösteriyor ki bizden önceki ümmetler ve nesiller o kadar samimi idiler ki  doğru buldukları ve ahiret yurduna azık olacakları çok iyi anlamış ve iyilik fiilini faaliyet alanına koymuşlardır. İşte özlenen İslam toplumu bu olsa gerek. Peki günümüzde de bu olaylar yaşanıyor mu? Evet yaşanıyor. Hepimizin müşahede ettiği bazı trilyonluk arsaların cami ve medreselere, yurtlara ve yetimhanelere bağışlandığı da bir gerçek. Yanı başımızda yaşanan Suriye savaşında kendisi zor şartlarda, asgari ücretle çalıştığı halde bağışta bulunan kardeşlerimiz var çok şükür. Bu uğurda gecesini gündüzüne katan hayır kurumlarımız, ulusal ve uluslar arası çalışan insani yardım derneklerimiz var. Bütün bunlar bize aslında özüne dönmesi gereken insanımızın ve özlenen toplum serüveninin ihtiyaç analizini ortaya koymaktadır. Hep birlikte yaşanan tüm olağan ve olağan üstü hallerde yek vücut olarak  tüm hayır ve yardım işlerinde birliktelik ruhunu diri tutup tarihten gelen şuurla hareket etme gayretinde olmalıyız.

                                                                                                                                                                                             Akıbetimiz hayrola

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.