UA-89691712-1

Buakşam inşallah ilk Ramazan gecesini idrak etmiş olacağız. Yarın da oruçluolacağız. Uhrevî büyük fırsatlar ayı olan Ramazan’a bizi kavuşturan Allah’ahamd olsun!

Heryıl Ramazan’ın bir iki gün öncesinden “Arabistan’da hilal görüldü!”şeklinde söylentiler dolaşır. Bu söylentileri yayanların amacı Müslümanlararasında ayrılık fitnesi çıkarmak ve aynı gün oruca başlamayı engellemektir.Aslında Türkiye’de ilk defa bu tür fitneleri yıllar öncesinden Feto’cularçıkarmıştı. Hiçbir icraatları doğru görülmeyen Arabistan yönetiminin Ramazan’abaşlama kararı nedense önemsenip yaygınlaştırılıyor. Oysa onların rasathanesiyoktur, ülkemizde ise rasathanemiz vardır ve çok titiz bir çalışmaylatakvimlerimiz hazırlanmaktadır. Çoğu kez hilali gördükleri iddia edilen gün, ayve güneşin beraber battıkları içtima günüdür. Yani akşam güneş battığında hilalda batmış olur. Hilal, battıktan sonra nasıl görülebilir? Halkımızın bu söylentilere itibar etmemesi gerekir.

Yanımızdadeğeri olan bir büyüğümüzün zahmetli de olsa isteğini yerine getirmek bir zevkyaşattığı gibi, Yüce Allah’ın yüzde yüz bizim maddi ve manevi çıkarımıza olanoruç emrini yerine getirmek de büyük bir keyif ve zevk veriyor. Yaşattığı bubüyük manevi haz ve sevinç orucun zahmetlerini unutturuyor, insanı bambaşka birâleme götürüyor. Allah’ın emrini yerine getirmeden doğan sevinç, hiç birnimetin vermediği bir lezzet veriyor. Bundan dolayıdır ki peygamber (ASV) Recepayına erişince “Allah’ım, Recep ve Şaban’ı hakkımızda mübarek kıl, biziRamazan’a kavuştur” diye dua etmiştir.

İdealleriuğruna yıllarca tutuklu veya hapis yaşayanlar nasıl bir sabır gösteriyorsa,ebedi bir hayat uğruna bir ay nefsin tutuklanmasına sabır göstermek gerekir.

Ramazan,gecesiyle gündüzüyle ibadettir. Bu nedenle ona “ibadet ayı” denilmesi gayetmuvafıktır. Gün boyu yeme-içmeyi terk etmek ibadet, akşam vakti “buyurun!” emriverilince yemek-içmek yine ibadettir. Oruç ibadet olduğu gibi, iftar da sahurda ibadettir.

Enküçük bir hayırlı amele büyük sevapların verildiği bu kutsal ayda, okunanKur’an-ı Kerim için de büyük sevaplar verilmektedir. Hadis-i Şerif’inbildirdiğine göre, Ramazan dışındaki zamanlarda okunan Kur’an’ın her birharfine 10 sevap verilmesine karşın, Ramazanı Şerif’te her bir harfine 100,bazen bin; Ramazan’ın Cuma ve Kadir gecesinde 70 bin’e kadar sevap verilir. Bunedenle, bu aydan azami yararlanmak her müminin hedefi olmalıdır. Orucunsıkıntılarına sabır göstererek Kur’an okumaya ağırlık verilmeli, eldengeldiğince hayır ve sadaka yapılmalıdır.

Ramazanorucu aynı zamanda manevi bir temizliktir. Nefis ve şeytanın bağlı tutulmasıylakötü duygular da zincire vurulmuş olur; kişideki yüksek duyguların hareketineyol verilir. Çekilen sıkıntılar günahlara kefaret olur, insan manevi yöndenarındırılır. Ancak, bu kazanımlar için oruca güzel bir sabır ve çevresinehoşgörü şarttır. Oruçlu olduğu için asabi, her hali sıkıntılı, çevresinetedirginlik yaşatan durumlar ne yazık ki uhrevî kazanımları kaybettirmeye sebepolabilir.

Ramazanorucunun hikmetlerinden biri de nefis terbiyesidir. Bir ay boyunca imsaktaniftara kadar nefsin aç ve susuz bırakıldığı bu terbiye sürecinde dikkatedilmesi gereken Ramazan nedeniyle akşamları da nefsi şımartacak adeta nefistenözür dilercesine özel ikramlardan kaçınmaktır. Ramazan dışındaki mutat yiyecekve içeceklerinde değişikliğe gitmeden akşamları sahura kadar nefsi beslemektenziyade kalp ve ruhu besleyen çeşitli ibadetlere yer verilmelidir.

Ramazanorucu İslam’ın beş şartından biri olup farz ibadetlerden sadece biridir. Beşvakit namaz da İslam’ın şartı ve önemli bir farzıdır. Farz namazların ihmaledildiği ya da hepten terk edildiği bir oruç hiç bir mana ifade etmez. Çünküorucu emreden, namazı da O emretmiştir. Üstelik namaz, oruçtan önce gelir veondan çok daha rahat ve hafiftir. Hastalar, yolcular, emziren anneler, gücüyetmeyen yaşlılar oruç tutmayabilir ama namaz kılmamak için hiç bir mazeretyoktur, her hal ve şartta namaz kılınması farzdır. Bu nedenle oruç tuttuğuhalde namaz kılmayan kimse, orucundan hiç bir manevi yarar sağlamaz. Namazsızoruç anlayışının İslam’la bir alakası yoktur. Çünkü İslam’da oruç tutmamanınmazeretleri vardır ama namaz kılmamanın hiç bir çaresi yoktur. Ayakta kılamayanoturarak; oturarak kılamayan yatarak, böyle de kılamayan gözle kılar; Bunu dayapamayan kalbinden namaz hareketlerini düşünerek kılmaya çalışır. Nasıl kiabdestsiz namaz olmaz, namazsız oruç da Allah katında geçerli olmaz.

Sakınbana,“namaz ayrı, oruç ayrı” demeyin. Her ikisini emreden ve terkedenleri azabıyla uyaran Allah birdir.

Ramazan-ıŞerif’in “Ramazan sevinci”ni yaşayan tüm Müslümanlara hayırlar getirmesinidiler, tüm okuyucularımızın Ramazan-ı Şerif’ini tebrik ederim.

Not:Dün yayımlanması gereken yazı bugün yayımlanmıştır. Yazardan ve okuyucularındanözür dileriz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.