Ramazan beden ile yapılan bir ibadet olması hesabıyla yorucudur ve zordur.İnsanın yemek yeme, su içme gibi temel faaliyetlerinde kısıtlama veengellemeler olduğundan dolayı dengelerin bozulması söz konusu olabilmektedir.Bu dengelerdeki bozulmalar, beslenme düzeninin değişmesi ve diğer günlükaktivitelerin bir aylık süre içinde iyi bir planlama ile yapılmaması durumundavücut ağırlığı başta olmak üzere bazı değişikliklerin yaşanmasına neden olur.

Ramazanda bazı insanların kilo almasının temelde iki nedeni vardır.

 Birincisi; bazı insanlar ramazanorucu tutmakla büyük bir görev ifa ettiklerini düşünerek kendileriniödüllendirmek adına iftarla birlikte her türlü yiyeceği yerler. Perhizli bileolsa perhizi bir tarafa bırakır ve adeta kıtlıktan çıkmışçasına yemekleresaldırılar. Neredeyse imsak vaktine kadar tüm geceyi yemekle geçirirler. Çünküoruç tutmuştur ve her şey mubahtır artık. Bu tür insanlar ramazan ayını biryemek yeme şöleni olarak görürler. Gündüz de uyku ile ve hareketsiz bir şekildegeçirildiği için kilo almak kaçınılmaz olur.

İkincisi; oruç tutmakla çok aç kalacağını düşünen ve bu korku ile iftardansonra veya sahur vaktinde ihtiyacından daha fazla yemek yiyen kişilerdir. Fazlayemekle birlikte ramazan boyunca hareketsiz sayılacak bir yaşam sürdüklerindendolayı da kilo almak kaçınılmaz olmaktadır.

Ramazanda kilo almadan ibadetin ifası da mümkündür. Bunun için

1- Öncelikle Yüce Allah’ın Ramazan ayında oruç ibadetini farz kılmasınınhikmetlerinden birinin fazla yememek, aç kalmayı öğrenmek ve bu şekilde hemaçlık çeken insanların durumunu bilmek hem de midesini dinlendirmek ve yıldabir ay dahi olsa aşırı yemek yemeyi erteleyerek vücuduna rahat bir nefesaldırmak olduğunu bilmek gerekir. Bu şekilde bir bilinç ile oruç tutmakgerekir.

2- İftardan sonra teravih namazlarını aksatmamaya çalışmak. Camiye veyanamaz kılınacak mekâna yürüyerek gidip gelmek ve teravih namazının kılınmasıile bir egzersiz ve bir spor yapılmış olacak ki, hareketsiz kalmaktankurtulacaktır. İbadetlerin amaçlarından biri de sıhhatin korunmasıdır.

3-Mutlaka sahura kalkmak gerekir. Fazla yağlı ve karbonhidratlı olmamakşartıyla Sabah karşı yenilen besinler gün içinde ihtiyacımız olan enerjininönemli bir bölümünü karşılayacak ve böylece kilo değeri ideal aralıklarda kalacaktır.

4-Kızartma türü veya yağlı ağır gıdalardan hem iftarda hem de sahurdakaçınmak gerekir.

5-Yavaş yemek gerekir. İftar açılır açılmaz saldırmak gibi yemek yerine,ağır yemek daha sıhhatli olur. İftarı, çorba veya ayran, cacık, salata gibihafif bir alternatifle açıp asıl ana yemeği en az 20 dakika bekledikten sonratüketmeye özen göstermek daha sağlıklı bir durum olur.

6- Ramazan ayında su tüketimi normalden daha az olacağından dolayı iftar vesahurda su tüketimine önem vermek gerekir.

7-Perhiz yapan ancak oruç tutmasında doktorlar tarafından herhangi birsakınca görülmeyen hastaların ramazan ayı boyunca perhizini ertelememesigerekir. Mesela normal zamanlarda kepekli ekmek yiyen bazı insanlar ramazanayında bunu erteleyerek beyaz ekmek tüketimini had safhaya çıkarırlar. Bunedenle birçok fırın ramazan ayı boyunca kepekli ekmek üretiminidurdurmaktadır.

Bir aylık süre içinde dahi olsa fazla yemek yeme, hareketsiz yaşam fazlakilolanmaya neden olur. Fazla kiloluluk(Obezite) ise insan vücudunda kalp vedamar sistemi, solunum sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi gibisistemleri etkileyen ve birçok önemli rahatsızlığa zemin hazırlayan birhastalıktır.
  Kalphastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, solunumrahatsızlıkları, eklem hastalıkları, kısırlık, safra kesesi hastalıkları, taşoluşumu, bazı kanser türleri, obezite ile doğrudan ilişkili hastalıklardanbazılarıdır.

Sonuç olarak oruç tutmak, insanın yemek yemesini yeni bir düzen ve dizayniçinde kısıtlayarak yaşam kalitesini arttıracak yönde etkileyen bir ibadetolarak görülmelidir. Kişi her arzusunun yerine getirilmeyeceğini, parası nekadar fazla olursa olsun sınırsız bir yemek yeme özgürlüğünün olmayacağınınefsine kabul ettirmesi gerekir. Ramazan ayı nefsin bu yönde terbiyesi içinmükemmel bir fırsattır.

Hayırlı ramazanlar dileğiyle…

samburek@gmail.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.