Geçen Pazar günü Halfeti’den gelen bir yakınımızınçocuğunuLYS’ninson aşaması olan sınava götürdüm. Haliliye’de bir lisede sınava girecekti. Buyıl, kapıların 15 dakika önceden kapatılması uygulamasından dolayı sınavınbaşlamasından bir buçuk saat önce binanın bahçesinevardık. Herkesin bizim gibi düşünüp erkenden geldiklerini gördüm. Biz orayavardığımızda zaten kısıtlı olan gölgelik yerleri kapışılmış ve dolmuştu.

Sınav binasının önü ana-baba günüydü. Düşünün, her biröğrenci için en az dört-beş kişi gelmişti. Bu nedenle kalabalık olması doğaldı.

Öğrencilerden çok orada bekleyen ailelerin heyecanlıolduğu yüzlerinden anlaşılıyordu. Elbette çocuğunun başarısı için heyecanduymak, endişelenmek doğaldır. Ancak beni tedirgin eden ve normal görmediğimbir şey daha vardı. O da bu mübarek Ramazan günü ailelerin de sınava girenöğrencilerin de görüldüğü kadarıyla büyük çoğunluğunun oruç tutmamış olmasıydı.Öğrencilerden bir-iki tanesi dışında hepsinin elinde su şişeleri vardı ve aradabir yudumluyorlardı. Birçok öğrencinin sigara da içtiğine şahit oldum. Hattabazılarını uyardım. “Burası okul bahçesi,sigara içmek yasaktır!” dedim. Beni bir yetkili veya polis zannettikleriiçin sigaralarını söndürdüler. Okul bahçesinde bekleşen velilerin de çoğu su vesigara içiyordu. Üstelik istisnasız hemen hepsinin elinde Yasin, dua kitaplarıveya Kur’an-ı Kerim bulunuyordu. Demek aileler dindardı, Kur’an okumasını, duaetmesini biliyordu. Allah’a muhtaç olduğumuzun, O’na yalvarmak gerektiğininfarkındaydılar. Gözüme çarpan bu çelişki beni tedirgin etti. Sınavı oruçtutmamaya bir mazeret kabul ettikleri anlaşılıyordu. Sınav için bekleşenöğrenci ve veli kitlesi oruçsuzluğu o kadar meşru görüyorlardı ki, hiç tereddütetmeden gayet rahat bir tarzda su ve sigara içebiliyorlardı.

Bu manzara içinde doğrusu ben kendimi Müslüman olmayanbir memlekette hissettim.Çünkü Müslüman bir memleketle bunu bağdaştırmıyordum. Oysaokudukları Kur’an, oruç tutmamanın meşru mazeretinin hastalık, seferi (yolcu)olmak ya da yaşlılık ve takatsizlik nedeniyle oruç tutmaya gücü yetmemekolduğunu açıkça bildirmektedir. Peygamber (ASV) da buna ilaveten hayız veyanifas halindeki hanımların bu halleri geçinceye kadar oruç tutamayacaklarını,çocuk emziren yahut hamile olan hanımların da isterlerse oruçtutmayabileceklerini açıklamıştır. Bu sayılanlar dışında oruç tutmamak içinherhangi bir meşru mazeret bulunmamaktadır. Buna göre sınava girmek, çalışmak,işe gitmek seferilik mesafesinden daha az mesafede bir yola çıkmak gibidurumlar oruç tutmamaya mazeret olmaz.

Üniversite sınavına giren bir genç elbette akıllıdırve buluğ çağına erişmiştir. Gördüğüm kadarıyla oruçlu olmadığına şahit olduğumgençlerden her biri beni bir eliyle yere serebilecek güçteydi. Demek ki oruçtutmaya da güçleri yetiyordu. Oruca gücü yetmeyecek durumda ise ve sınavdışında da oruç tutamıyorsa eyvallah ama sadece sınav nedeniyle oruç tutmamakasla kabul edilmez, dinde böyle bir mazeret yoktur. Sınavı meşru bir mazeretolarak göstermek de büyük bir hatadır. Ayrıca şunu da belirteyim ki, sınavboyunca sınava yoğunlaşan öğrenci, zamanın nasıl geçtiğinin bile farkındaolmaz; yeme, içmeyi düşünmez. Oruçlu olduğu dahi aklına gelmez. Buna rağmensınavda zorlanma korkusuyla oruç tutmamakbüyük bir yanılgıdır.Allah içinorucunu aksatmayan öğrenciye oruç sebebiyle Yüce Allah’ın zihin açıklığılütfetmesi ve hayırlı bir kapı açması umulur. Vaktiyle bendeniz de oruçlu olaraküniversite sınavına girmiştim. O zaman da Ramazan şimdiki gibi Haziran’daydı.Üstelik sahura da uyanamamıştım. Oruçtan dolayı hiçbir zorluk yaşamadım.

Allah’ın emrettiği orucu tutmayanlar, oruç tutmayangençlere, Kur’an okuyarak dua ediyordu, Allah’tan yardım istiyordu. Bu durum, kendilerinikandırmanın yanı sıra Kur’an’ın, ibadetlerin ve duanın nasıl dünyeviçıkarcılığa alet edildiğinin açık bir göstergesiydi. Ayrıca sınav veya herhangibir işin, oruç tutmamak için meşru bir mazeret olmadığının bilinmesigerekmektedir. Oruç tutan dindar anne ve babaların da şefkatlerini bu günahtakullanarak destek olmaları bu bidatin yayılmasına sebep olmaktadır. Müslümanlarbunun vebalini düşünüp bu yanlıştan dönmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6