Öne Çıkanlar urfa Şanlıurfa 1 siverek ajansurfa

'BANKAMATİK' PERSONELLERİ BULUNMADIĞINI KAYDEDEN BAŞKAN ÇİFTÇİ:  Personelleri ben denetledim

Şanlıurfa’da yerel gazete sahipleri,Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ile bir araya gelerek çalışmaları hakkındabilgi aldı. Başkan Çiftçi, çalışanlarından bütçesine; projelerinden ulaşıma;imardan Suriyeli mültecilere; ilçe belediyelerle uyumdan Şanlıurfaspor’avarıncaya kadar birçok soruyu yanıtladı.

Özellikle Ocak ayı içerisinde yapılan projelerinizve çalışmalarınız hakkında ne diyeceksiniz?

Biz hakkı ile çalışan her kurumu gerek özel sektörü gerekse de kamuçalışanı ayırt etmeksizin yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Ocak ayı dadediğiniz gibi çok yoğun geçiyor, yeni yeni projeler var, yeni yaptığımızprojeler var. Burada Şanlıurfa içine en önemli proje GAP Vadisi, daha hızlı birşekilde 2018’de bitirilmesi için hızlı bir dinamizm kazandırıldı. Yine köprülükavşaklarımıza başladık. Şanlıurfa için çok önemli olan Çevik Kuvvet KöprülüKavşağına başladık. Yine aynı şekilde Karakoyun Köprülü Kavşağı yıkımlar veKarakoyun etrafındaki yol genişletmeler, yıkımları yapıldı ve proje falan hepsibitti. Yeni projeler anlamında da projesini hazırladığımız, imarınıbitirdiğimiz ve artık bakanlık nezdinde protokol aşamasına getirmiş olduğumuzEyyübiye ilçemizin Turizm Yolu Projesi, Eyüp Peygamber Makamına ve Halilİbrahim Makamına bağlayacak bir Turizm Yolu Projesinin tüm alt yapıları bitti,acil kamulaştırmak için Bakanlar Kuruluna yazı gönderdik. Bu çok önemli birhazırlık gelişmesiydi. Zaten rutin anlamında her türlü hizmetler ve çalışmalardevam ediyor. Önemli bir ev sahipliğini yaptık, bölge belediyelerine evsahipliği yaptık. Şanlıurfa’da çalıştaylar yapıldı, sunumlar yapıldı.

Balıklıgöl’deki çalışmalar ne aşamada, ne zamanbitiyor?

Şanlıurfa’nın göbeğinde olduğu için çok önemlidir. Alt yapı olarakbütün çalışmalar bitti, şuanda döşeme çalışmalarına hız verilmiş durumda. Oradazaten çok hızlı bir şekilde Şubat ayında bitireceğimizi söyledik.

Büyükşehir’in personel sayısı ve araç filosu şuanda ne aşamada?

Büyükşehir gerek memur, işçi zaten biliyorsunuz taşeron sistemi kalktıartık. Toplam hepsi ile idareci ve teknik çalışanları ile birlikte 3 bin 500personelimiz bulunuyor. Makine sürekli büyükşehrin anlayışıdır, yeni ve güçlü makinelerledevreye giriyoruz. Elinizde ne kadar güçlü makine olursa o kadar etkili hizmetedersiniz. Personel yapımız sonuçta bu, personeller hepsi Şanlıurfa’nınevladıdır. Mümkün mertebe de hepsini nitelikli hale getirmeye çalışıyoruz.Hizmet içi eğitim veriyoruz, her ay muhakkak 2 veya 3 kere hizmet içi eğitimveriyoruz. Zaten alan olarak herkes kendi alanına yayılmış durumdadır.Personellerle her ay mutlaka rutin toplantılar oluyor. Çünkü disiplini veanlayışı doğru sevk etmeniz lazımdır. Zaten vasıflı anlamda personele muhakkakihtiyaç var, çünkü alanınız büyüyor ve büyük projelere geçiyorsunuz. Bu anlamdada Şanlıurfa’da üniversitede birinci olanları istihdam edip nitelik getirmeyeçalışıyoruz.  Bu devam edecektir, yaniŞanlıurfa’nın önemli evlatlarını ve beyinlerini büyükşehir belediyesibünyesinde her yıl böyle birincilik ve ikincilik alarak derece yapmış olanları,vasıflı olan kadroyu onlarla beraber güçlendiriyoruz. Kırsalda grup içmesularına girdik. Yani Akziyaret Grup İçme Suyu, Karacadağ, Gerik Grup İçme Suyudiyelim 60 tane mahalleyi, birleştiren bir içme suyu sistemdir. Bu herkesikuyudan kurtarıyor, enerji tasarrufunu sağlıyor ve doğru bir sistem. Ocak ayıiçin önemli bir atılımdan bahsedeyim, yine Hilvan ilçemizin içme suyu arıtmatesisinin temelini attık. Merkez anlamında da atık arıtma tesisi büyük olanproje, 140 milyon olan projeyi gerçekleştirdik. Şubat ayında denemesinigerçekleştiriyoruz. 

Zaman zaman belediyelerde ‘bankamatik memurları’iddiası gündeme geliyor. Sizin döneminizde de devam ediyor mu?

Yani mümkün mertebe şuanda personelimizi takip sistemi ile takipediyoruz. Herkes muhakkak surette işine geliyor ve bizim üst yönetim olaraksürekli arkadaşlarımıza söylemeliyiz ve çünkü bizim herkesin çalışmasınaihtiyacımız var. Kimseyi oturtup bankamatik haline getirme gibi bir durumumuzolamaz. Ama şunu belirtmek istiyorum, belediyecilikte bununla ilgili şikâyetleraldım, park bahçelerde, mahallelerde şikâyet aldım ‘personeliniz çalışmıyor, evde’dediler böyle bir şey olamaz dedim. Sonra baktım ki öyle değil o parkta veyatesiste gece çalışıyor, diğer arkadaşı gündüz görevlidir. Onu gündüz evdegörünce diyorlar işe gitmeden maaş alıyor. Bizzat evine giderek, parka giderek,görev yerine giderek ben tespit ettim. Bazen böyle bilgi yanlışlıkları daolabiliyor.

2018 Şubat itibarı ile büyükşehrin mali durumunedir gelir ve gider konusunda?

Genel hatlarda şunu söyleyeyim; biz denk bütçeyi sağlıyoruz. Şuandarakam olarak almış olsak, rakamı verdiğimde birebir aynı olması lazımdır. Bizbüyükşehir olmadan önce 900 milyon borçluyduk. Bu 900 milyondan 400-450 borçödedik, onu söyleyeyim. ŞUSKİ ile birlikte söylüyorum, ödemeye kadar biz yeniproje için borçlanma yapıyoruz. Bizim borçlanma yaptığımız konuların tamamıproje karşılığı ve devlete borçlanmadır. Yani düşük faizle İller Bankasınaproje karşılığı para alıyoruz. Örneğin diyelim ki Narlıdere Köprülü Kavşağı,şuanda onu İller Bankasından almış olduğumuz kredi ile yapıyoruz. Hiçbir özelsektöre borçlanma yok ve borç dengesi de dediğimiz gibi ödediğimiz kadaryatırım için borçlanıyoruz. Örneğin 60-65 milyon kredi trambüs için kullandık.İller Bankası ve devlete ama karşılığında proje yapıyoruz. Ama ben de İllerBankasına ona karşılık 65 milyon ödeme yapmışım. Mali anlamda tamamen denkliğegöre gidiyor. Kaynağı doğru yönetiyoruz, çünkü bir belediye başkanın başarılıolabilmesi için kaynağa, zamana ve personele sahip çıkması lazımdır.

Büyükşehir olarak DEDAŞ’a olan borç ne durumda?

Çok şükür DEDAŞ’a olan borcumuzu ödedik. Şuan DEDAŞ’a hiçbir borcumuzyok. Geldiğimde bir 300 milyon falan borç durumu vardı, onun hepsini ödedik.DEDAŞ’ın tehdidini tamamen ortadan kaldırdık. Hani efendim elektrik kesilecek,işte içme suyu anlamında sıkıntı yaşayacağız, bunu ortadan kaldırdık. SGKolaraktan bir kısmını yapılandırmaya gittik, yapılandırmalarımızı tamamenödüyoruz. Şuanda az bir kısım kaldı, 50 milyon falan kaldı. Maliye borcumuzusildik. Maliyeye olan borcumuzu tamamen sıfırladık. Yani kurum olarak bizimSGK’ya bir 50 milyon falan borcumuz var. Şunu da yaptık 250 milyon TL’yi buşehre hibe ettik. Proje karşılığında geri ödemesiz hibe getirdik.

Trafik sorunlarını nasıl çözeceksiniz, ulaşımıdaha düzgün bir hale nasıl getireceksiniz?

Kesinlikle bu yeni bölgelerde otopark sorununu çözmemiz lazım.Arkadaşımızla ve birkaç tane proje planlama çalışması yaptık. Onları önce birplana koyacağız, ondan sonra kaynağını bulup oraları kamulaştırıp otopark vekatlı otopark yapmamız lazım ki dışarıda yoğun olan trafiği tahliye etmemizlazımdır. Şanlıurfa’da hiçbir zaman trafik sorunu yoktur. Bunu net söylüyorum,parklaştırma sorunu ve otopark sorunu vardır. Trafik sorunu şöyle; yol ve caddesorunu yoktur. Yani otopark sorunu geçmişte çözülmeyip biriktirildiği içinsokağa taşmış, caddeye taşmış cadde ne kadar geniş olsa da parklaşıyor, yanicadde ve sokaklarımız bu nüfus için yeterlidir. Şimdi sıkıntı otopark sorunundadır.

Nüfusu 2 milyona yaklaşmış olan Şanlıurfa’da 600bin Suriyeli yaşıyor. Siz büyükşehir olarak bu Suriyeliler için herhangi biryardım alıyor musunuz hizmet için maddi veya manevi olarak?

Bu nüfusun getirmiş olduğu bir yük vardır, nedir o yük? Bunlar sosyalyardım, yeşil alan kullanma, toplu taşıma araçlarını kullanma, trafiğikullanıyorlar. Talep oldu tabi Suriye noktasında ama Birleşmiş Milletler o 3milyar mültecilere ayrılan pay noktasında proje hazırladık proje ile başvurduk.Ama Birleşmiş Milletler ne o 3 milyarı verdi ne de proje karşılığında bir şeyverdi. Yani dolayısı ile bu 600 bine yaklaşan mülteci sayısı, şehri kullanımanlamında ister istemez etkiledi. Biz bunu gereken yerlere, bakanlarımıza,başbakanımıza, milletvekillerimize ilettik. Haklılığımız net, kimse buna birşey demiyor, herkes biliyor. 600 bin Suriyeli Şanlıurfa’yı kullanıyor, içmesuyunu kullanıyor, şebekesini kullanıyor, kirletiyor bizim yükümüzüyükseltiyor. Belki diğer standartları da düşürüyordur.

Şehir merkezimizde 900 bin nüfusumuz var. Şimdi buraya onlar geçicistatü ile giriyorlar biz bunu bile ilettik kendilerine. Hani 6 veya 7 yıl gibibir süre nasıl geçici kalma bir iştir. Artık geçiciliği kalmamış, birçoğunormal vatandaş gibi hayatlarına devam ediyorlar. Vatandaş olan zaten nüfustansayılmıyor çünkü o artık kayda giriyor.

Şehrin genelindeki imar planında nasıl çalışmayapılacak çoğu yerler birbirini tutmuyor, neden derseniz, çünkü zemininkuvvetli olduğu yere az kat, kuvvetsiz olduğu yerde çok kat veriliyor. Bunu hangimantıkla yapmışlar bununla ilgili ne gibi çalışmalar yapılacak?

Mesela bizim düz ova dediğimizde planlar yapılıyor. Nedir bu planlar? YeşilUrfa planlanır, bir de Konuklu planlanır yani bunlarda büyükşehirden önceyapılan planlardır. Biz imar konusuna yeni plan dedik kesinlikle düz ve ovaolan yerlere kesinlikle bina yapmamışız bunu samimiyetle söylüyorum. Şimdi buDevteşti, Bağlarbaşı bu bölgelerdeki planlama doğru mudur? Doğru değil, planlayapılıp bölündükten sonra, tapulandıktan sonra geri dönüşümü mümkün olmuyor.Eskiden planlamasının yapıldığı yerlerin geri dönüşü olmuyor ama mesela şimdiMaşuk’ta yapılan planlama var, çok güzel bir imar planlaması. Şuanda Dağ Eteğiplanlaması var o da daha önceden yapılmış ve hayat bulmuş bir plandır. Çok dahaönceden yapılan bir plan ama hayat bulması açısından yeni yol, yeni köprüler,çelik köprüler, yeni bulvarlar.

Şanlıurfa’da özellikle hizmet alanında sıkıntılaryaşanıyor. Nerenin hangi belediyeye ait olduğu ve kimin hizmet alanı içerisindeolduğu vatandaşlarca bilinmiyor, bunun için ne diyeceksiniz ve ne gibiçalışmalar yapacaksınız?

Büyükşehir ve ilçe belediyelerin durumu şu; gelir olarak yüzde 40’ıbüyükşehirde, geri kalan yüzde 60 kısmı ise ilçelere ayrılmış durumda ilçenüfuslarına göre o da. Kanun büyükşehrin görev alanlarını saymış zaten.Büyükşehrin büyüklüğü ilçelerin üzerinde değildir. Alanın büyüklüğünden dolayıbüyük olmuştur. Yani toplamda bulunan bütün ilçelerimizin yüzde 40’nı alıyoruz.Ama hepsine hizmet götürmek zorunluluğunuz var. Sizin hizmet alanınız sadecemerkez değildir. Ama oradaki ilçe gelirin yüzde 60’ni sadece kendi ilçesınırları için alıyor. Dolayısı ile biz bu konudan 13 ilçeye hem adil hemçalışkan hem de önemli projeler götürdük, bunu da 2,5 yıl içerisinde yaptık.Görev dağılımı ise şu diyelim; temizlikle ilgili sıkıntı ilçede 15 metreninüstü büyükşehirde, 15 metrenin altı ise ilçelere aittir. İş yeri açma ruhsatişleri ilçeye aittir, planlamalarda 5 binlik büyükşehirde, binlik ise ilçelereaittir. Mahalle içi bütün çalışmalar ilçe belediyelerine aittir, mahalle vemahalle arasında çalışmalar ise büyükşehre aittir. Su ve kanal hizmetleribizde, toplu taşıma ve itfaiye hizmeti de büyükşehre aittir. Ama kültürhizmetleri yapabilirler, büyükşehir de ilçe de ikisi de yapabilirler. Sporhizmetleri ilçe de yapabilir, büyükşehir de yapabilir. Eğitim hizmetlerinibüyükşehir de yapabilir, ilçeler de yapabilir. Kültür varlıkları koruma, turizmyerleri, inançlar, tarihi yerlerin hizmetlerini ilçelerde yapabilir büyükşehirde yapabilir. Burada önemli olan çalışkanlık uyum bir süreçtir, uyumluyuz amakadroların hem zihniyet anlamında hem de kadro anlamında olgunlaşmaya ihtiyacıvar. Ben de şunu görüyorum iyileştiğini görüyorum.

Karaköprü Çevik Kuvvet ve çevre yollarında yapılançalışmalar ve bağlantı yolları ile ilgili projeler ne durumda, nasıl işliyor?

Büyükşehir Çevik Kuvvet Köprülü Kavşak ve kuzey-batı çevre yolukarayolları ile birlikte ortak bir projedir. Yani onun projelendirme vekamulaştırma kısmını büyükşehir üstlenmiştir. Çünkü orası Karayollarına aittir.Karaköprü yönündeki köprülü kavşaklarda hepsi aslında karayolları sınırlarıiçerisindedir. Ama biz Karayolları ile oturduk, şöyle yaptık. Dedik kikuzey-batı çevre yolunu biz kamulaştıralım büyükşehir olarak. 12 milyona yakınbir para oranına kamulaştırmasına karar verdik. Kamulaştırıp temizleyelim, sizde bunların viyadüklerini, yolunu yapıp Çevik Kuvvet Köprülü Kavşağını sizyapın. Narlıdere Köprülü Kavşağını da biz büyükşehir olarak yapalım dedik. Yanioturduk ortak projeleri konuştuk. Siz şunları biz bunları yapalım dedik, karayollarıprotokolü yaptık. Biz büyükşehir olarak çok hızlıyız. Biz girdiğimiz yolu,köprüyü hızlı yapıyoruz büyükşehir olarak. Hıza alıştık, diğer kurumlarınhızları bizle eş değer değildir. 3 aydır biz Narlıdere Köprülü Kavşağınagirdik, geçen hafta pazartesi itibarı ile üst kirişleri attık. O köprülü kavşak3 katlı bir köprülü kavşaktır. Yani Sırrında yapılan köprülü kavşağın birbenzeridir burada yaptığımız. Sırrın Köprülü Kavşağını karayolları 1,5 yıldayaparken, biz ise 120 günde atıyoruz öbür tarafa.

Büyükşehir Belediyesi olarak il merkez veilçelerde ne gibi spor, kültür ve eğitim faaliyetlerinde bulunuyorsunuz?

Bu önemli bir konu. Siz en güzel yolları en iyi kavşakları da yapsanızbile sonunda sizin insanlara değmeniz lazımdır. Zaten belediyelerin vebüyükşehrin dertleri bir olur. Eğitim faaliyetleri anlamında kurslarımızsürüyor. 6 veya 7 yerde de kütüphane hizmetimizi yürütüyoruz, eğitimlebirleştiriyoruz. Ve aynı zamanda okullara giriyoruz, yani dedim ya gençlikokullarda yani biz kültür hizmetlerimizi okul okul dolaştırıyoruz. Eğitimanlamında da gezici kütüphanemizi bütün kırsal mahallelerde gezdirip kitap dağıtıyoruz.Biz 1 milyon kitap dağıtıyoruz, aynı şekilde kültür, tiyatro ekiplerimiz veoyunlarımız ilçe ilçe turnelere çıkıyorlar. Müzik ve sıra gecesi kültürümüz,sanatımız ilçe ilçe turnelere çıkıyor. Çünkü dediğimiz gibi bütün ilçelerdenkendimizi sorumlu olarak görüyoruz. Kütüphane hizmetlerini tüm ilçelerdeveriyoruz. Gençlik ve spor hizmetlerini yine tüm ilçelerde, tüm ilçelerin sportesislerinde tüm çocuklara ve gençlere ulaşmayı hedefliyoruz. Ama alan olarakşuanda tüm ilçelerde varız. Bundan dolayı ilçelerdeki bütün gençlere ulaşmayıhedefliyoruz. Biz spor olarak turnuvalar yapıyoruz, futbol, voleybol, tekvando,judo turnuvalarını yapıyoruz. Mayıs ayına kadar tüm liselerin katıldığı, tümortaokulların katıldığı turnuvaları büyükşehrin ev sahipliğindeorganizasyonunda gerçekleştireceğiz. Amatör sporlar aynı şekilde, tüm kulüplerenakdi yardımımız oldu biraz hiçbir kulübü diğer kulüpten ayırmaksızın. Bunlar70 tane, Şanlıurfa’nın amatör kulüpleri deyip büyükşehir olarak sahipleniyoruz.Kaynağımızın çok olmasından dolayı değil, kendimiz çok çok sorumluhissetmemizden dolayı bunu yapıyoruz. Çünkü amatörü bizim geliştirmemizlazımdır. Bizim çocukları spor ile buluşturmamız lazım, okullarla buluşturmamızlazım, kurslarla buluşturmamız lazım, cami ile buluşturmamız lazım, kütüphaneile buluşturmamız lazım, okullarda onları kültür ile sanatla buluşturmamızgerekiyor. Ancak bu şekilde biz çocuğumuzu donanımlı, eğitimli sağlıklı birhale getirebiliriz.

Büyükşehir genel itibarı ile ilçelerde neleryaptı? Bir de GAP Vadisi’nde 6 etaptan oluşan projelerinizden biraz bahsedermisiniz?

Şimdi her ilçede o kadar detaylı hizmet yapılıyor ki çarşıların olduğualanda prestij cadde dediğimiz çalışmayı 13 ilçemizde yaptık. Alt yapısıyapıldı, enerjisi yeraltına alındı, kaldırımları yenilendi, ağaçları yenilendi,çevre düzenlemeleri yapıldı, asfaltlı hale getirildi. Çünkü çok dengesizdi,çünkü yapı itibarı ile oralarda kaldırımlar yoktu, asfaltlaması düzgün değildi,bunu net söyleyeyim. Her ilçede bir şehir parkı olması gerekiyordu, büyük birpark olması lazım çünkü bazı ilçelerimizde park diye bir şey yoktu. ÖrneğinSuruç, Halfeti, Bozova, Harran ve Hilvan buralarda hiç park bile yoktu. Öncebüyükşehir parkları dedik sonra bunu biraz daha ilerlettik, yarısı sosyal alanolsun dedik şimdi de mesire alanları olsun dedik. Yine 13 ilçede nihai olarak,en son da Siverek’te yapıyoruz. Diğer ilçeleri bitirdik. Spor tesisi dedik veilçelerdeki spor tesislerini bitirdik. İlçelerde hiç semt pazarı kültürü yok,yani pazar kültürü yok, 3 tane tezgâh bir tarafta, 5 tane öbür mahallenin diğertarafında böyle dağınık bir şekilde pazar kültürü yoktu. Tüm ilçelerde merkezilçelerde dâhil olmak üzere semt pazarları yapıldı, teslim edildi ve güzel birşekilde şimdi pazar esnafı kullanıyor. İlçelere baktığımızda mezarlıklarbakımsızlıktan çürümüştü, ne bakım var ne kapısı var ne de aydınlatma. Yani köymezarlıkları gibi ilçe mezarlıklarımız vardı. 10 ilçede bu mezarlık çalışmalarıyapıldı bitti ve teslim edildi. Kültür merkezleri dedik, havuzlara yüzmehavuzlarına kavuşturduk bütün ilçeleri. Daha önce 5-6 ilçede vardı eksikolanları tamamladık bizde. Orta kaldırım çimlendirme, bitkilendirme vesistemlerine kavuştu. Şuan Viranşehir’de yapılıyor, Bozova’da yapılıyor,Halfeti’de kavuştu, Hilvan kavuştu, Siverek kavuştu. Bu dediğimiz ilçelerdebulunan caddelerde cephe düzenlemelerine girdik, güzelleştirdik, iyileştirdik.Bu arada kültür evleri var ilçelerimizde, restorasyon çalışmaları yapıldı.Şimdi kültür merkezlerine başladık, bu hayvan kesim yerleri mezbahalara başladık.Bunlar da bitecek olan ve devam eden projelerdir. Kırsalda da su ve yolkırsalların en büyük sıkıntısı su ve yoldur. Yani kilometrelerce sadece baktık2017 yılı içerisinde bin 700 kilometre asfalt yol yaptık. Bu alanda büyükşehirolarak Türkiye’de birinciyiz.

GAP Vadisi ise 6 etap. Dediğim gibi bölgenin en büyük yeşil alanprojesidir. Büyükşehir olmakla aslında alan olarak Türkiye’nin en büyük yeşillendirmeprojesidir. Yani toplam 3 bin 800 dönüm, yapıldığı zaman bütün etaplar bittiğizaman kendini gösterecektir. Sadece yeşil alan çalışması değil, açık ve kapalıyüzme havuzları var, göletler var, spor tesisleri var, seyir alanları var,kafeteryalar var. Yani sosyal olarak Şanlıurfa’yı geliştiren bir projedir.

Şanlıurfaspor sürekli maddi sıkıntıya girdiğindebüyükşehir ve ilçe belediyeleri devreye giriyor. Eğer böyle sürekli belediyelerdevreye girecekse bunlar kendi aralarında bir yönetim belirleyip takımın başınagetirirlerse daha başarılı olmaz mı?

Şanlıurfaspor aslında çok önemli bir konudur. Yani çıkmazda olan birkonudur. Ben Şanlıurfaspor’a şehrin takımı, şehrin markası Şanlıurfa hasreti vesevdası olarak bakıyorum. Yoksa hiç konuşmam beni hiç ilgilendirmez. Ama şehrinsorumlu kişileri olarak her zaman bu karşımızda duruyor. 1969 yılında kurulantakımımız ve 52 yıllık bir tespit yapacağım, sorun 52 yıldır aynı sorundur.Yani birinci lige gitseniz aynı, ikiye gelseniz aynı hatta süper lige gitsenizbile sorun aynı sorun. Yani bunlar şehirde yanlış işlerin yapılmasına da yolaçıyor. Geçmişte de yol açmış şimdide yol açabilir. Çok hak verilmiş diyelim,Şanlıurfaspor’dan dolayı verilmiş, yani kangren haline gelmiş durumda. Benburada hem sizi hem de Şanlıurfa kamuoyunu yol haritası noktasında bir ortakbirliğe çağırıyorum. Bir, Şanlıurfaspor şehrin takımı değildir, sevdamızıntakımıdır ama yönetim itibarı ile delege itibarı ile üyelik itibarı ile hiçkimse kusura bakmasın şehrin takımı değildir. Yani şunu demek istiyorum isteyenherkesin bizim Şanlıurfa’da, Şanlıurfaspor’a herkesi delege etmemiz lazım veŞanlıurfaspor’u seven herkesin üye yapmamız lazımdır. Onun için diyorumtüzüğünün değişmesi lazımdır. Delegenin önünün açılması lazımdır. İki,Şanlıurfaspor olarak değer üretmiş, biz bu değerlerden istifa etmiyoruz. MeselaErsun Yanal ve hemşerimiz olan İbrahim Halil Ülgen’in konuk olduğu bir programdüzenledik. Katılım güzeldi, gençlerin gözlerinden öpüyorum yani geldiler. Yanibu Ahmet, Mehmet fark etmez birçok kulübün altyapısını kalkındıranların başındakiUrfalıdır. Bizim evladımızdır, biz neden bunu Urfa’da değerlendirmiyoruz. Bununyanında hakemimiz var, futbolcularımız var, spordan anlayanı var hayatını bilevereni var. Ben bunu diyorum bunlar neden Şanlıurfaspor’un kapısı içerisindengiremiyorlar? Biz bunu bilenler olarak şehre sahip çıkacağız. Diyeceğiz kikardeşim Serdar Tatlı bizim için bir değerdir, bir Kaptan Recep bir değerdir,Reşit Köylü ve daha niceleri bunlar Şanlıurfaspor için bir değerdir.  Bunları bilenlerin yönetimin içinde olmasılazım ve birilerine bunu demesi lazımdır. Ben söylüyorum, ben kötü oluyorum amabirilerinin doğru olanı söylemesi lazımdır. Şöyle de olabilir; yarısıŞanlıurfa’nın en değerli ticari şirketleri logosu olacak veya Şanlıurfa’dafaaliyet yürüten. Bunlar sponsor şirket olarak belirlenir, ana bir sponsorşirkette belirlenebilir. Bunlarla reklam ve sponsorluk anlaşmaları yapılabilir,bunlardan da yönetici desteği alınır. Şimdi hiç kimse kusura bakmasın hiçbiryönetici Şanlıurfaspor’da parasını bırakmıyor. Yani her parası Şanlıurfaspor’daolan düdüğünü çalarsa hiç kimse durmaz ben onu demeye çalışıyorum.  Diyelim bizim 10 bin delegemiz var, kalktıkkoyduk, gazeteciler, avukatlar, hâkimler, eczacılar yönetim kurulu başkanlarınşirketlerin diyelim herkesi topladık Urfa’ya yaydık. Dedik ki kaç tane maçımıziçerde 16 maçımız içerde, 16 bin tane bileti büyükşehir belediye başkanı olarakkombine olarak aldım. 10 tanesini delege olanlara satacağız, bin TL’den 10 binçarpı bin eder 10 milyon kimseye ihtiyacı kalmaz o zaman ne sponsorlara ne deşirketlere. O zaman ortak akıl olur, her maçta rahat 10 bin taraftarımız olur.Bir de yönetim anlamında, bakın neden yönetim diyorum alt yapıya girmiyorum.Belediye kurmamışsa, araç gereçleri yoksa personelin yoksa belediyekandırıyorsa siz yol yapamazsınız. Onun için yönetimi kurumsallaştırıyorsunuz.Bizim gence odaklanmamız lazım bizim takım en yaşlısını transfer ediyor. Buyanlış, gencin oraya gidip oynama şansı yok ki zavallının. İkincisi futboldananlayan kimse yok. Alt yapıya kim bakacak, hocanız da yok yerine alt yapıtesisleriniz var, belediye olarak konaklamanız için yurt yapalım ne gerekiyorsayapalım. Eğitim alanı sosyal tesis yapalım, ben hazırım, bunu benden isteyingeleyim yapayım. Bundan önce bir sistem kurun, kim altyapıdan sorumlu, bunainanıyor musunuz, çocuk U11’den getireceksiniz ki U19’a kadar getireceksiniz bubir eğitim sürecidir, bir beslenme sürecidir, takip etme süreci, geliştirmesüreci. Genç nüfusumuz var ama bunu yapabilecek sistem ve yönetimcimiz yok çoknet söylüyorum. Ondan sonra takım genç olacak 19 ile 24 yaş arası olacak kijenerasyon yakalayalım. Şampiyon olmayalım 4 yıl zaten şampiyon olsak ne olacakki yine para harcayıp aynı yere düşeriz. Bir sezonda 60 veya 70 futbolcutransferi olur mu ya, buna kim dayanır ha bu kurum olarak bizim görevimizi desarsıyor. Kimse kusura bakmasın düzenimizi sarsıyor, nizamımızı sarsıyor,belediyeciliğimiz etkiliyor, başarısız olmamıza yol açıyor. Bunu da netsöylüyorum başarısız olmamıza yol açıyor. Son yıllarda da sanki kurumlarıntemel görevleriymiş gibi yüklenme var kamuoyunda. Bu kurumların temel görevideğildir, benim temel görevim belediyeciliktir. Ben kanuna göre profesyonelfutbol kulübüne para aktaramıyorum. Diğer belediyeler içinde geçerlidir,valilik içinde geçerlidir bu saydıklarım. De ki şehri sarı, yeşil renklerledonat donatayım, deki billboardları kullan kullanayım, de ki stadın etrafındagelenlere hepsine yemek dağıt yapayım. Benim Urfalıya hizmet etmek için hertürlü gereken yetkim var. Yaparım gerekirse parayı dökerim, orayı karnavalhavasına döndürürüm. Bu benim yetkimde bu ne suçtur bu benim yetkimdir. Amatakım bir kere psikolojik olarak şehre mal değildir. Herkes böyle dar noktadatutuyor böylede spor gelişemez. Şanlıurfaspor bu halle iyi yerlere gelemez.

Yönetim kurulundaki arkadaşlar geldiler ben onlara dedim ki, Urfaspor’ukonuşuyorum yönetimde kim var başkan kimmiş ona bakmıyorum. Urfaspor nasıl buçıkmazdan çıkar ona kafa yoruyorum. Ben bunu diğer zamanlarda başkan olanarkadaşlara dedim. Bu noktada bizim Urfaspor’u siyasete veya haksız bir kazancaperde haline getirmemiz lazımdır. İyi avukatları olacak, iyi muhasebeleriolacak, profesyonel olacak.

Son olarak neler söyleyeceksiniz?

Ben hepinize teker teker teşekkür ediyorum. Dediğim gibi Şanlıurfahalkına mesajımız şu; esas olan budur net olalım soralım yetkili kişiler deaçıklasınlar. Ve kamuoyu da net bir şekilde bilgilensin. Bizim hesapveremeyeceğimiz hiçbir şey yok. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.