Öne Çıkanlar rabia meydanı Tank TALESEMİ RAMAZAN sağlık

Çiftçi: En önemli proje kentsel dönüşüm

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa'nın yerel gazeteleri imtiyaz sahiplerine verdiği röportajda Şanlıurfa'nın projeleri ile yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Urfa Değişim gazetesi adına Mahmut Kakız, Şanlıurfa Olay gazetesi adına Celal Çiftçi, Yeni Urfa gazetesi adına Mehmet Canbek, Damga gazetesi adına Mehmet Ağaslan, Gap Gündemi gazetesi adına Veysel Polat ve Şanlıurfa gazetesi adına Kamil Güler Şanlıurfa'da yapılan ve devam eden çalışmaları sordu, Başkan Çiftçi cevapladı. 2019 yılı Göbeklitepe Yılı ile ilgili turizm çalışmalarına yönelik çalışmaları aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa'nın son yıllarda turizm alanında zor zamanlar geçirdiğine dikkat çekerek, bu yıl turist sayısında 2 milyon hedef konulduğunun altını çizdi. Turizm alanında uluslararası planlamaların yapıldığını söyleyen Çiftçi, en önemli projenin kentsel dönüşüm olduğunu ifade etti. Şanlıurfa'nın kentsel dönüşüm konusunda yaşanan bazı aksaklıkların sorulduğu toplantıda Başkan Nihat Çiftçi, bu projelerin neden aksadığının cevabını verdi. Başkan Çiftçi, kentsel dönüşüm konusunda daha önce tartışmalara konu olan Aşık-Öğütçü imar projesini tekrar gündeme getirdi. Önce burada konutların kurulmasının gerekliliğini vurgulayan Çiftçi, daha sonra yıkılacak mahalledeki vatandaşların buraya taşındıktan sonra dönüşüme girecek mahallelerin yıktırılacağını söyledi. Çiftçi, bu proje için tebrik edileceği yerde eleştirildiğini söyleyerek, söz konusu projenin mutlaka hayata geçirileceğinin de altını çizdi.

'KENTSEL DÖNÜŞÜM KOLAY PROJELER DEĞİLDİR'

Şanlıurfa'da kentsel dönüşüm alanlarına giren eski sanayi sitesi, Hızmalı Mahallesi ve Yeşildirek Mahallesi projesinin ne durumda olduğu sorusu üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Kentsel dönüşüm kolay projeler değildir. Bunu vatandaşlara izah edelim ki anlaşılsın. Eski sanayi sitesi de bir kentsel dönüşüm projesidir. Ancak Sanayi, Hızmalı, Yeşildirek mahalleleri yerinde duruyor, bunun için hiçbir şey yapılmamıştı. 3 buçuk yılda biz de sanayi bölgesini etaplara ayırdık. Birinci etapta sanayinin taşındığı alanda temeli attık, ayağa kaldırdık. İkinci etapta yapıların ödemelerini yaptık, yıktırdık. Yeşildirek ile ilgili de problemlerle karşılaştık. Burası yoğun bir yerdir. Vatandaşlarla anlaşmak mümkün değil. Boş alan bulmamız lazım. Onun için de Karayollarının yeri satın alındı. Bunun yanında 20 dönümlük belediyemize ait olan yer de buna dahil edildi. Proje ihale edildi ama tasarruf tedbirlerine takıldığı için ihale iptal edildi. Tekrar ihaleye çıkmak için işlem başlatmış durumdayız." dedi.

'AŞIK-ÖĞÜTÇÜ PROJESİ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN KAYNAĞIDIR'

Hızmalı ile ilgili kentsel dönüşüm projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Nihat Çiftçi, "Aşıkçı-Öğütçü bunların hepsinin çözüm kaynağıdır. Buranın mülkiyetini almayıp kentsel dönüşüm olarak ilan etmeseydik bu dönüşümleri hiç yapamazdık. Bu plan olmazsa sadece böyle söylemlerle devam eder. 10-20 yıl geçse de kentsel dönüşüm yapılamaz. Belediyenin söz konusu alanda 6 bin dönüm arazisi var. Bu arazi kullanılırsa hem kentsel dönüşüme büyük katkı sağlar hem de yeni bir Şanlıurfa kurar. Hızmalı Mahallesi'nin de kamulaştırmalarına başladık. Hızmalı'da yol genişletme, köprülü kavşak yapma ve çevre yoluna bağlanması için kamulaştırma çalışmaları yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Kentsel çözüm istiyorsak Aşık-Öğütçü projesi devreye girecek. Bunun üzerine 4 yıl çalıştık. Biz orayı işgaliyeden kurtardık. Doldur boşalt taktiği ile kentsel dönüşüm sağlanır aksi taktirde bu proje gerçekleştirilemez." diye konuştu.

'AŞIK-ÖĞÜTÇÜ PROJESİNDEN DÖNÜŞ YOK, BU PROJE HAYATA GEÇİRİLECEK'

Aşık-Öğütçü projesinin kamuoyunda yanlış anlaşıldığını vurgulayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Benim belediye başkanlığı görevim bittikten sonra kim bu göreve gelirse gelsin kentsel dönüşüm projesi üzerine mutlaka kafa yormalı. Bunun için en önemli proje Aşık-Öğütçü bölgesinin yerleşime açılmasıdır. Hem yapı bakımından hem de kullanılmayan alan olarak burası çok önemli. Burası hiçbir özel şirket dahilinde yürütülmedi. Tamamen Büyükşehir kadrosu tarafından projelendirildi. Burada konut üreteceğiz. Çünkü burayı yasal anlamda başka şekilde kullanamıyoruz. Burayı kamuoyu doğru anlamadı. Kentsel gelişimi ancak dönüşüme kullanabiliriz. Devlet buranın satılmaması için belediyeye devretmiş. Diğer yıkılacak olan alanlarda bulunan vatandaşlar burada yapılacak olan konutlara yerleştirilecek. Bu 4 yıllık bir projeydi ama son dakikada algı operasyonlarına maruz kaldı. Maalesef Şanlıurfa'da algı operasyonu yapmak çok kolay. Bu projede de biz takdir beklerken eleştiri aldık. Bu konuda çok üzüldüm. Ama bu projeden dönüş yok. Bu proje yine sürecek. Çünkü başka gelişim alanları yok. Ancak ileri bir zamanda bu proje hayata geçirildiğinde yazık ettiniz, bu bizim projemizdi derim. Yapılmasını da isterim." ifadelerini kullandı.

'TURİZMDE ZOR ZAMANLAR GEÇİRDİK AMA TURİST SAYISI 1 MİLYONU BULDU'

Son yıllarda Şanlıurfa'nın turizm alanında zor zamanlar geçirdiğini ancak buna rağmen turist sayısının 1 milyon olduğuna dikkat çeken Başkan Çiftçi, "Turizmin Şanlıurfa için çok büyük önemi vardır. Çünkü tarihi bir şehirdir Şanlıurfa. Kültürümüz, müziğimiz, mimarimiz, mutfağımız var. İyi bir şehir elimizde var. Son 3-4 yıla baktığımızda Şanlıurfa'da turizm alanında en zor zamanlar geçiriyoruz. Şanlıurfa'da görülen göç, Suriye olayları, terör olayları nedeniyle bu düşüş yaşandı. Ancak buna rağmen turist sayısında müthiş bir artık var. Bu sayıda 1 milyona geldik. 2019 yılında turist sayısında 2 milyon hedef koyduk ama 1 buçuk milyon olacağını söyleyebilirim. Bu kapsamda eski Urfa evlerinin restorasyonunun büyük bir kısmı tamamlandı. Önümüzdeki günlerde Çarmelik Kervansarayını Tarım Müzesi olarak açıyoruz. Bu gibi yapıların konaklama, kültür, sanat, butik oteller olarak kullanılması gerekir. Bunun için de herkesin bu çalışmalara dahil olması gerekir." dedi.

'TURİZM KONUSUNDA KURUMLARI TEK ÇATI ALTINDA TOPLADIK'

Şanlıurfa'nın turizm alanında tanıtımı konusuna değinen Çiftçi, "Şanlıurfa Turizminin tanıtımına gelince önemli bir adım attık. Bu konuda her kurum kendine göre bir tanıtım modeli seçiyor ama ortaya net bir durum çıkmıyor. Bunu fark ettiğimiz için Valilik, ilçe belediyeleri, Büyükşehir Belediyesi, kalkınma ajansı ve diğer kurumların hepsini aynı çalıda toplayacak Şanlıurfa Turizm AŞ'yi kurduk. Restore ettiğimiz Barutçu Hanı'nı da buraya tahsis ettik. Bu şirketin amacı doğru tanıtmaktır. Göbeklitepe'yi tanıtmak için her zaman uluslararası projeleri düşündük. Bunun için her kurumdan bütçeyi sağladık. Artık şirket planlı bir şekilde çalışmalarını yürütecek." şeklinde ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.