Öne Çıkanlar urfa Şanlıurfa 1 siverek ajansurfa

'Karga sanattan ne anlar' demeyin!

(Röportaj: Mustafa PAYIK-İPEKYOL)

Şanlıurfa, tarihten el sanatlarına, edebiyattan müziğebirçok sanat dalının yüzyıllar boyunca yaşatıldığı kadim bir şehir.Mezopotamya’nın kalbindeki bu kent, Göbetklitepe’nin keşfi ile birlikte medeniyetindoğduğu bölge olarak kabul ediliyor ancak şu sıralar Şanlıurfa’da sanattanbahsetmek pek de mümkün olmuyor. Pek çok sanat dalı ya yok oldu ya da yokolmasına ramak kalmış durumda. Hal böyle olunca birçok insanın da sanatlabağları tamamen kopuyor. Ancak Karga Sanat Atölyesi ise bunun tersini düşünüyorve Şanlıurfa’da sanat adına adımlar atmaya çalışıyor. Siverekli AbdullahÖzgültekin açtığı bu atölye ile kentteki sanat anlayışına farklı bir solukgetirmek amacında. Karga Sanat Atölyesi’nin doğuş hikayesini anlatanÖzgültekin, düzenledikleri kurslardan müzik etkinliklerine ve daha birçokkonuda sorularımızı yanıtladı.

Abdullah bey öncelikle sizi tanıyarak başlayalım. Abdullah Özgültekinkimdir? Ne yapar?

Siverek’te doğdum. Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar FakültesiSeramik Bölümü mezunuyum. Daha sonra Eskişehir’de biraz vakit geçirdim.Siverek’te sanat merkezi tarzında bir yer kurduk, ŞURKAV’da seramik üzerineçalıştım. Sonra da kendi özel sanat merkezimizi açtık. Seramiktir, resimdir,ebru, müzik kursları üzerine çalışmalar yapıyoruz.

Sanat atölyenizin ismi Karga Sanat Atölyesi. Aslında biraz sıra dışıbir isim. Karga Sanat Atölyesini bize biraz anlatabilir misiniz?

Kargaya meraklıyımdır, çok zeki bir hayvan, bence çok estetik birhayvan. Adı kötüye çıkmış ama bence değil çok akıllı, çok uzun yaşayanhayvanlar ve gerçekten çok estetikler. Karga merakım uzun zamandan beri var.Üniversite son sınıfta karga kadınlar üzerine bir sergi açtık. O zamandan beribir atölye merakı vardı, bir atölye açayım, kendi çalışmalarımı yapayım. Ozamandan beri böyle bir atölye olursa adı karga olacak dendi. Beş yıl önce birkafede oturmuştuk arkadaşlarla açacağız dedik. Grafiker bir arkadaş vardı,onunla birlikte şu anki logomuzu tasarladık. Şimdiye kısmet oldu ve açtıkKarga’yı.

Burada neler yapılıyor? Karga Sanat Atölyesi’nin içeriğinde neler var?İnsanlar buraya geldiklerinde neler görecek?

Ben seramik mezunuyum, alanım seramik ve bu işi yapmaktan gerçektenzevk alıyorum. Seramik, resim, mum, ebru atölyelerimiz, enstrüman kurslarımızvar. Burası biraz daha Urfa’nın yoğun temposundan, sıcak atmosferinden sıyrılıpnefes alabilecekleri farklı bir ortam. Kurslara katılıp bir atölye ortamında,sadece bir saat geldin hadi dersin bitti git değil; orada çalışmaya başlayıphaftanın belirli günlerinde atölye müsait olduğu sürece gelip çalışıp bu işleuğraşan insanlarla vakit geçireceği, sosyalleşeceği bir ortam gibi düşünün.Sanatsal bir ortam, huzur verici bir ortam sağlamaya çalışıyorum. Başarıyoruzgibi de sanki. Bilmiyorum, bakacağız.

Kurs dediniz. Hangi kurslar vardı?

Seramik kursumuz var. Haftanın bir günü iki saat özel kurs olarakveriyoruz. Sucuk yöntemi dediğimiz çok ilkel bir seramik yapım tekniği vardır,plaka yöntemi, serbest elle şekillendirme ve seramik çark-torna dediğimiz enson çamur tornayla bitiriyoruz. Seramik kursumuz bu şekilde. Resim kursumuz dagene aynı haftanın bir günü temel sanat eğitiminden başlayarak; karakalem, kuruboya, sulu boya, akrilik boya, yağlı boya olarak devam ediyor. Ebru kursumuzklasik ve modern ebru olarak Zehra Mintaç hocamız eşliğinde devam ediyor. Mumdökümü atölyesi, mum kurslarımız var. Mum atölyemizde Sevinç Hocamız kurslaradevam ediyor. Bunun haricinde müzik kurslarımız var. Her bir enstrümanınkendine ait bir hocası var. Müzik kursları başlı başına başka bir alan. Bizimkurslarımıza göre devam ediyor. Bunun yanında etkinliklerimiz oluyor;konserlerimiz, söyleşilerimiz, kitap okuma etkinliklerimiz, masal atölyelerimizinsanların vakit geçireceği ticari kaygı fazla gütmeden sadece kiramızıçıkartalım, belli giderlerimiz var, vergilerimiz var bunları ödeyebilelim.Çünkü belli bir ticari kaygı güttüğünde iş biraz daha farklı yöne gidiyor. Buşekilde bir şeyler yapıp bu küçük mekanda bir şeyler çıkarmaya çalışıyoruz.

Sosyal medya hesaplarınızdan da gördüğümüz kadarıyla birçok farklıalandan birçok farklı kimse de buranın müdavimlerinden. Buraya kimler geliyor?Her kesimden insanı görmemiz mümkün mü?

Buraya gelen insanlar; doktorundan tutun öğrencisine, avukatından evhanımına kadar 6 yaş ve üzeri herkes buraya geliyor. Tek ortak özelliklerisanata ilgili olmaları. Ya müziktir ya görsel sanatlar, plastik sanatlardırbununla ilgili bir kaygıları veya ilgileri olması tek ortak noktaları. Genelitibariyle sadece bir kesime değil çok geniş bir kitleye hitap ediyoruz. Sadeceestetik algıları ve sanatsal bir kaygıları olduğu sürece hepsi aynı masadaoturup aynı muhabbeti ediyorlar, gerekirse temizlik yapıyorlar, aynı çalışmayabirlikte yardım ediyorlar. Doktoruyla da öğrencisiyle de üniversitedekihocasıyla da hepsi burada eşit bir şekilde çalışmalarını devamettirebiliyorlar.

Buradaki faaliyetler çok güzel faaliyetler, sanatsal faaliyetler.Şanlıurfa’nın, Türkiye’nin ihtiyacı olan faaliyetler. Bu noktada size desteksağlayacak bir kurum, kuruluşla görüşme şansınız oldu mu veya size böyle birtalep geldi mi?

Burayı herhangi bir destek almadan açtık. KOSGEB’e bir başvurumuz olduama ondan daha herhangi bir şey çıkmadı. Belediyeler, valilikler,kaymakamlıklar, ilçe belediyeleri bunlarla herhangi bir bağlantımız olmadı. Bizde aslında gitmedik, onlar da gelmedi. Belki ileriki süreçte bir destekleriolur veya bizim onlara bir desteğimiz olur. Yani şu an itibariyle herhangi birdestek almadık. Belki bizim gitmemiz gerekiyordur, bir şekilde bir ortaknoktada buluşacağımıza inanıyorum. Bir şansımızı deneyeceğiz çünkü buranın dahada büyümesini istiyoruz. Yer olarak gerçekten çok büyük sıkıntımız var. Burayıilk tuttuğumuzda, burası çok büyük bize yeter dedik.  Şu an resim atölyesi, seramik atölyesi, mumve ebru aynı yerde yapılıyor. Büyük bir atölyemiz var bir kısmını resim veebruya ayırdık, diğer kısmını seramik ve muma ayırdık. Modern danslar, yaratıcıdrama, satranç bunları da eklemek istiyoruz hocalarımız var ama mekan anlamındaçok sıkıntı yaşıyoruz. Urfa’da kira fiyatları deli gibi yüksek. Ben daha öncemekan aradığımda 9 bin lira aylık, yıllık verirseniz 90 bin lira, 15 bin lirabana uygun olabilecek büyüklükteki dükkanlar ve insanların biraz daha rahatgelip gidebilecekleri güzergahlar çok çok yüksek. Şimdi düşünüyorum, biraz dahaEmniyet Caddesinin arka taraflarında bir yer kiraladık, çok işlek bir yerdeğil, arka sokaklarda bir yerdeyiz şu an. Eğer Bahçelievler’in arkataraflarında bir yer olsa bir dükkan 9 bin lira dendi bana. Ben oranın kirasınımı ödeyeceğim? Vergilerimi mi ödeyeceğim? Krediyi mi ödeyeceğim? Şu an benimaylık giderim 15-16 bin lira çok rahat giderim olacaktı ve burası onukarşılamayacaktı. Ben burada külçe külçe altın satmıyorum, ben burada süreklisirkülasyonu olan bir iş de yapmıyorum, çok para kazanacak bir iş deyapmıyorum. Orada kiraları ödeyemeyeceğim bundan dolayı daha küçük bir mekanımoldu. Umarım ileride bir şey olur ne bileyim bir milli piyango çıkar o zamandaha büyük bir mekana çıkarız. Şimdilik burada tatlı, şirin, küçük idareediyoruz.

Şanlıurfa aslında geçmişten bugüne kültürüyle, sanatıyla, farklıfarklı alanlardaki güzelliğiyle ön plana çıkmış bir şehir ama şu an sanatlailişkisi nasıl Şanlıurfa’nın?

Şu anda sanatla herhangi bir ilgisi yok. Sadece Urfa’dagörebileceğiniz bakırcılık dendiğinde akla Antep geliyor, taş işçiliğidendiğinde Mardin geliyor. Herhangi bir şekilde bizim övünebileceğimiz birsanatımız şu an yok, ama geçmişe baktığınızda Urfa’da kürkçülük, kazazcılık,deri üzerine çalışmalar, bakır… O kadar çok el sanatımız var ki taşişçiliğimiz, taş ustalarımız… Eski çalışmalara, eski evlere bakıyorsunuz harikaçalışmalar, ama bunları günümüzde görmüyoruz. Yani modern sanat anlamında değilgeleneksel sanatımıza bile sahip çıkmıyoruz. Belki Urfa şu an bir geçişsürecinde bunu hissetmiyor olabilir ama 10 yıl sonra, 20 yıl sonraçocuklarımıza ancak müzelerden göstereceğiz o bakırları, o üretilençalışmaları. Bu Urfa için çok büyük bir sıkıntıdır. Urfa medeniyetin beşiğidir,medeniyetin doğduğu yerdir. İlk insanın olduğu yerdir Göbeklitepe’yle. Bu aradaevet; Göbeklitepe’miz var, 12 bin yıllık dünya tarihimiz var bunun üzerine debir şey yapılmıyor. Urfa bu konuda çok eksik. Acilen bir şeylerin yapılmasıgerekiyor. Bu sadece sanatta sadece hadi bir şeyler yapalım hadi resim kurslarıaçılsın, hadi şöyle çalışmalar yapalım, biz de mutlu olacağız değil. Bunun biraltyapısı olması, gençlerin gerçekten sanat eğitimi alabilmesi lazım.  Sanatı seven insan doğayı sever, sanatıseven insan insanı sever, hayvanı sever, daha duyarlı olur, daha insani olur.Bu yüzden sanat sanat sanat diye bunun üzerine gidiyoruz. Sadece bir resim veyamüzik yapmak değildir sanat. Sanatı seven insan gerçekten güzel insandır.Görebilen, bakmak ve görmek arasında fark vardır. Herkes boş boş bakar,görebilen insan çok azdır; bunlar genelde sanatçı insanlardan çıkıyor. Çünkügörmeyi öğreniyorsun, duymayı öğreniyorsun. Urfa’nın hem görmeye hem de duymayaihtiyacı var.

Diyelim ki elimizde bir sihirli değnek var ve sanat konusunda Urfa’dabir şeyleri değiştirme şansımız olacak. İlk önce neye dokunurduk?

Önce kaybolmuş, kaybolmaya yüz tutmuş sanatlara el atardım. Önceonları canlandırırdım. Bunlar sadece benim gördüğüm göstermelik olarakyapılıyor. Gerçekten o sihirli değnekle oraya dokunur, orayı canlandırırdım.Daha sonra güzel bir sanat merkezi, kültür merkezi,  Urfa Kültür Merkezi inşa ederdim; büyük, içidolu… Süslü boş bir bina değil. Bunun haricinde Urfa’yı biraz yeşillendirirdim.Biraz ağaca ihtiyacımız var. Urfa zaten sıcaklığıyla beni siz bu halegetirdiniz, alın size sıcak diyor. Bunu bize bağıra bağıra söylüyor. Olanağaçlarımızı da kestik, o sihirli değnekle tek tek ağaçlandırırdım. Urfa kadimbir şehir ve bunun üzerine biraz kafa yormak gerekiyor.

Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Karga üzerine konuşayım son olarak yeterince konuştum. Karga SanatAtölyesi; 7 ay oldu, 7 aydır açılmış bir yer ama 7 ay değil neredeyse 10 yıldırben bunun hayalini kuruyordum, bunu projelendiriyordum, gözlemliyordum, çalışmalaryapıyordum. Yani 7 aylık değil 10 yıllık birikimin eseridir burası. İnsanlarıdavet ediyorum, gelip bir görsünler, farklı bir algıya sahip olacaklar burayageldiklerinde bunu vaat ediyorum. Herkesi bekliyoruz.

---BİTTİ---

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.