Öne Çıkanlar urfa Şanlıurfa 1 siverek ajansurfa

Meclisin bombalanmasına tanık olan Vekil Özcan anlattı:  Ümmeti yok etme girişimiydi

FetullahçıTerör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişiminin yıldönümü tümTürkiye’de çeşitli etkinliklerle anılıyor. Gözü dönmüş hainler milletin iradesiniyok sayarak halkın ve halkın temsil edildiği Meclis’in üzerine bombalaryağdırmıştı. Kanlı darbe girişiminin yaşandığı o gecede Meclis’te bulunan veMeclis’in bombalanmasına tanık olan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcano gece yaşananları ve yaşadığı duyguyu anlattı.

Hain darbe girişimini ne zaman, nerede ve nasıl öğrendiniz? O anneler hissettiniz? Meclis’e gelme kararını nasıl verdiniz?

Ogün Cuma namazından sonra saat 20.30’a kadar Türkiye Büyük Millet Meclisindeki odamdamesai arkadaşlarımızla çalıştık. Günlük rutin işlerimizle ilgilendik. Ancak osaate kadar hiçbir şey hissetmedik. Akşam evimize ulaştığımızda televizyonkanalları Boğaziçi Köprüsü’ndeki tankları gösteriyordu. Tabii bu durumun birdarbe girişimi olduğunu düşünmedim. Bir terör saldırısı olabileceğini düşündüm.Olayları takip etmeye başladım. Ne olduğuna dair ilk başta bir açıklık getirenolmadı. Ta ki saat 23.05’de Başbakanımızın canlı yayın bağlantısıyla bunun birdarbe kalkışması olduğunu öğrendik. Böylelikle işin ciddiyetinin farkınavardık.Sayın Cumhurbaşkanımızın canlı yayın bağlantısındaki çağrısı ve AK PartiGrup Başkanlığından gelen mesaj ile Meclis’e gelmeye karar verdik.

TBMM’ne gelişte ve girişte bir zorluk yaşadınız mı?

ŞanlıurfaMilletvekilimiz Mahmut Kaçar ve danışmanım ile birlikte Türkiye Büyük MilletMeclisine arabamızla giriş yapabilmek için tüm giriş kapılarını dolaştık.Kapıların hepsinin önüne tankların girişini engellemek amacıyla otobüslerçekildiğinden taksimizi Dikmen kapısının önüne park ettik ve içeriye yürüyerekgirebildik. Tam o sırada darbeciler tarafından silahla ilk taramagerçekleştirildi.

Meclis’e gelirken hangi duygular içerisindeydiniz? TBMM’ninsaldırıya uğrayabileceğini, hele de bombalanabileceğini tahmin etmiş miydiniz?

Zamanınmilletin emanetine sahip çıkma zamanı olduğunu düşünerek evden çıktık.Milletimizde olduğu gibi bizlerde de korku ve tedirginlik yoktu. Meclisinbombalanabileceğini düşünmemiştim.

Meclis’e bomba atıldığı andaki duygularınızı alabilir miyim?

Gece saat 02.30civarında Genel Kurul Binası bombalandı. Genel Kurul’da yaklaşık 60milletvekili vardı. CHP ve MHP’den de milletvekillerimiz oradaydı. Sayın MeclisBaşkanımız İsmail Kahraman Bey olağanüstü toplantıyı yönetiyordu. Her birimizdarbeye karşı olduğumuzu beyan ediyorduk. Sayın Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ dadarbecilere Meclis’i bırakmayacağımızı söylüyor ve motive ediyordu. O sıradatekrar bombalama olayını yaşadık. Bazılarımız sığınağa indi. Sayın Bozdağ’ın “Öleceksekburada öleceğiz” diyerek sığınaklara inmeyi ret etmesini destekledik ve yanındabulunduk. Darbeciler tarafından sabaha kadar 3-4 kez daha TBMM uçaklarlabombalandı ve helikopterlerle taramalar gerçekleştirildi. Sonrasında bizler desığınağa indik.

Meclis’in bombalanan noktalarını gördükten sonraki düşünceleriniziöğrenebilir miyim?

O gece çok şeyleryaşandı, tarifi ve izahı mümkün değil. Gün geçtikçe işin ciddiyetini anlıyoruz.Ele geçirilen belgeler, yeni çıkan görüntüler işin vahametini ve darbegirişiminin ne kadar haince bir kumpasla hazırlanmış olduğunu görüyoruz.

Fethullahçı TerörÖrgütü mensupları gerçek yüzlerini 15 Temmuz’da 6 saat içinde gösterdiler. Benbunu sadece bir kalkışma olarak görmüyorum. Yaşananlar aslında bir lideri yoketme, bir ülkeyi ve ümmeti parçalama girişimidir.

Suriye ve Irak’ta neleroluyor görüyoruz. Türkiye’de Suriye ve Irak gibi yapılmak istendi. 17-25Aralık’ta FETÖ’nün iç yüzünü görmüştük, bu darbe girişimiyle içyüzlerini açıkve net bir şekilde bir kez daha görmüş olduk.

Gerek Genel Kurul’da, gerekse sonraki süreci sabaha kadarbirlikte yaşadık. Meclis içinde yaşadıklarınız ve o anki düşünceleriniz.İktidar ve muhalefet milletvekilleri olarak aynı ortamda, darbecilere karşıbirlikte bulunmanın önemi hakkındaki düşüncelerinizi de almak isterim.

Özellikle savunmasanayimizin gelişmesiyle övündüğümüz bu günlerde, sınırlarımızın korunmasındave güvenliğimizin sağlanmasında kullanılması gereken silahlarımızla, TürkAskeri Üniforması giymiş teröristlerce vurulduk. Bu herkesi olduğu gibi beni deçok üzdü. Bu ihanetin bir izahı kesinlikle olamaz. İhanet kelimesi bile yaşanandurum ve yapılanlar için yetersiz. Liderimiz bu süreçte, sağduyulu davranarakmilletin ona güveninin ne kadar gerçekçi olduğunu da tüm dünyaya bir kez dahagöstermiş oldu. Söz konusu vatan olunca tüm partilerle ve hiçbir farklılıkgözetilmeksizin nasıl bir ve beraber olabileceğimizi tüm dünyaya göstermişolduk. Maddi gücü yenen bir maneviyat söz konusuydu. Çanakkale ruhunu bir kezdaha yaşamış ve yaşatmış olduk.

Cumhurbaşkanımızcep telefonunun kamera özelliği ile televizyonlara bağlanarak, milli iradeyesahip çıkmak için vatandaşlarımızı meydanlara davet etti. Halkımız da sokak,cadde ve meydanlara çıktı. Darbe girişimini ve 7'den 77'ye sokaklara çıkarak,yeni bir kahramanlık destanı yazan milletimiz için neler söylemek istersiniz?

Milletimiz, darbe girişiminin milli iradeye yani kendilerineyapıldığını biliyordu. Tarihimizde darbelerden çok çekmiş olan milletimiz, birkez daha geçmişte yaşananları yaşamak ve gelecek nesillere yaşatmakistemiyordu. Genciyle yaşlısıyla darbe girişimine karşı cansiperane kendilerinitankların, mermilerin ve topların önüne atarak kahramanca direnen halkımız 15Temmuz akşamı 2. bir kurtuluş destanını yazmıştır. Milletimize can borcumuzolduğunu düşünüyorum.

SizMeclis’te iken dışardan haberleri nasıl alıyordunuz? Kendiniz ve yanınızdabulunmayan yakınlarınızla ilgili duygularınız nasıldı? Darbe girişimi esnasındaşehit olan veya yaralanan bir tanıdığınız var mı?

Darbegirişimini öğrenir öğrenmez hiç tereddüt etmeden evden TBMM’ye geçtim. Olağanüstütoplanan Meclis çalışmaları esnasında gerek eş, dost, akrabalarım olsun gerekseŞanlıurfalı hemşehrilerim ile sürekli telefonlaşarak onları meydanlara davetettim. Sabaha kadar da Şanlıurfalı hemşehrilerim ile irtibat halindeydim.

Darbe girişiminin ertesi gün TBMM olağanüstü toplandı. O anlarlailgili hissiyatınız ve düşünceleriniz?

Çok güzel bir tabloydu. 79 milyonun tek yumruk ve tek yürekolduğu bir zamandı. Meclis’te bulunan dörtsiyasi partinin farklı görüşleri de olsa, vatanımız için tüm milletvekillerimizile birlikte milli iradeye sahip çıktık ve bundan sonrada çıkmaya devamedeceğiz.

Ülkemiz daha önce de darbeler görmüş bir ülke. Önceki darbelerlekarşılaştırdığınız zaman 15 Temmuz darbe girişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bundan önceki darbeler siyasete yönelik ve iktidarı yıkmak içinyapılmış iken bu darbe ise bir lideri, bir ülkeyi, bir milleti ve bir ümmetiyok etme girişimiydi.

Pek çok vatandaşımızın şehit ve gazi olmasına yol açacak kadar,kanlı ve gözü dönmüş bir güruh tarafından teşebbüs edilmesine rağmen darbegirişiminin başarısız olmasında TBMM’nin ve bizzat siz milletvekilimizin o andaMeclis’te bulunmasının oynadığı rol hakkında neler söylemek istersiniz?

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın halkı meydanlaradavet etmesi, uçağı ile F16’lara rağmen Atatürk Havalimanına inmesi ve bizlerinde milletimizin temsilcisi olarak TBMM’yi açık tutmamız ve çalıştırmamız halkıngüvenini ve motivasyonunu arttırmıştır.

İlave etmek istediğiniz bir başka husus var mı?

Dini ve milli söylemleri kullanan FETÖ terör örgütünün gerekiçeride gerekse dışarıda AK Parti yönetiminin prestijinden yararlanarak yabancıülkelerde kendine yer bulan bu ihanet şebekesinin ülkemize ve milletimize değilde kimlere hizmet ettiğini bir kez daha görmüş olduk.

Başta diğer cemaatlere, tarikatlara ve İslam dinimize tarifedilemeyecek derecede büyük zarar vermiştir. Rabbimden ülkemize ve milletimizebu ve buna benzer olayların bir daha yaşatmamasını temenniediyorum.

---BİTTİ---

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.