Öne Çıkanlar urfa Şanlıurfa 1 siverek ajansurfa

'Mozaikler, bu şehrin lahmacuncusuna katkıda bulunacak'

‘PeygamberlerŞehri’ Şanlıurfa bundan birkaç yıl yapılan kazılar sonrasında ‘Mozaikler Şehri’unvanını da aldı. Fırat’ın suyuyla yoğrulan rengârenk mozaikler,  geçtiğimiz yıllarda yapılan bir kazısırasında tesadüfen ortaya çıkmıştı. Haleplibahçe’deki çalışmalarda ortayaçıkan ve yaklaşık 3 bin yıllık bir geçmişi olan mozaikler, dünyada AmazonKraliçelerinin resmedildiği ilk mozaikler olarak ifade ediliyor. Fırat’ın azgınsuları ile yoğrulan ve kıyıya vuran rengârenk taşlar, o dönemde toplanarak sanatadönüştü. Kentin güzelliğine güzellik katan mozaikler ile ilgili olarak Gazeteİpekyol’a Tarihçi Mozaik Ustası Mehmet Yılmaz önemli bilgiler verdi.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

BenMehmet Yılmaz, Mozaik sanatçısıyım. Tarih öğretmenliğinden gelmeyim. Gaziantep’teikamet ediyorum. Mozaik sanatının emektarlarından birisiyim. UluslararasıMozaik Sanatçıları Derneği’nin de başkanlığını yürütmekteyim.

Mozaikler nasıl gün yüzüne çıkıyor?

Mozaiksanatı Anadolu coğrafyasına antik dönemin bir mirasıdır. Bu miras bucoğrafyanın hemen hemen yer yerinde karşımıza çıkar. Bizler antik döneminmozaik sanatını günümüze taşıyabilecek bir şekilde güncelleme içerisindeyiz. Veonun gayretini sürdürüyoruz.

Yaklaşık 3 bin yıllık geçmişleri var mozaiklerin. O dönemde nasılyapılıyordu bunlar, nasıl ortaya çıkıyordu?

Antikdönemde yapılmış olan, günümüzde bulunan, örneğin; Haleplibahçe MozaikMüzesinde sergilenen mozaiklerin yapılış tarzı ile bizim bugün yaptığımızmozaiklerin tarzları birbirlerinden farklıdır. O dönemdeki teknik imkânlar ilebugünküleri kıyaslamak mümkün değil. O dönemde mozaik yaptırabilmek bir mekândabir zenginlik işaretidir. Tarz olarak da harca gömme tarzı ile yapılmaktadır.Ekmek hamuru kıvamındaki harcın içerisine renkli taşları dizmek suretiyle resimyapılmaktır. Ama günümüzde harç ile yapılıyor mu? Evet yapıyoruz. O tarzda,antik tarzda uyguluyoruz ama malumunuz günümüzde bir işi yaparken arz talep veaynı zamanda da ticari yanını düşünmek icap ediyor. Bir çalışmayı ne kadarhızlı zamanda yapabileceksek o şekle göre teknolojik imkânları kullanıyoruz.Pano halinde yaptıklarımız var, zemine veyahut da duvarlara antik dönemtarzıyla harca gömmek süratiyle yaptığımız çalışmalar var. Ama günümüzdegeçmişe göre daha kolay yapılıyor tabi.

Peki, bu taşların oluşumu nasıl oluyor? Fırat’tan çıkarıldığınıbiliyoruz, siz bu konuda neler söyleyeceksiniz? 

Antikdönemde ve daha önceki çağlarda bu coğrafyada Fırat Nehri gerçeği vardır. VeFırat’ın yatağı bugünkü gibi daracık değildir. O zamanlar bir derya, birdenizdir. Onun için bu geniş yatak üzerinde Anadolu’nun çeşitli yerlerindenkopup gelen taşlar su içerisinde doğal bir ortamda tıraşlanarak kıyılaravurmaktadır. Adeta zımparalanmış gibi deniz kıyısında gördüğünüz taşlargibidir. Şimdi o taşların toplanıp renklere ayrıştırmasından sonra çekiçlekırma suretiyle harca gömülerek yapılan mozaikler Haleplibahçe Mozaikleri’dir.Günümüzde su tıraşlamasıyla elde edilen taşlar bu şehrin zenginliğidir. FıratNehri’nin yatağından toplanan taşlar, bu coğrafyada bu sanat alanı içerisine engüzel örneklerini sunacaktır. Gelecekte önümüzdeki yıllarda Şanlıurfa şehrinintanıtımı ve turizm potansiyelinin artırılmasında Fırat’ın yatağının burengârenk taşları çok önemli bir rol oynayacaktır. Çok şanslısınız.

Peki, dünyaya baktığımız zaman bu tür örnekler var mıdır mozaikörnekleri?Vardır.Özellikle İtalya’da mozaik alanında okullaşmış bölgeler vardır, Ravenna baştaolmak üzere. Diğer ülkelerde de benzer yerler var. Daha doğrusu başka ülkelerdemozaik sanatı okullaşmıştır. Akademik programların içerisine dahil edilmiştir.Ancak bizde henüz akademik programın içerisine dahil edilme gerçeğiyle karşıkarşıya değiliz. Şu anda burada yapılan çalıştay ve mozaik yarışması olsun,diğer illerde yapılan çalıştay ile yarışmalar olsun, bu sanatı akademik düzeyetaşımanın temel taşlarıdır. O adımlar atılıyor. Yani doğum sancılarıdiyebiliriz.

Peki, son olarak mozaikler ve bize kattıkları ile katacakları konusundaneler söylemek istersiniz?

Şanlıurfatarihi bir şehir, bu zengin tarih ve kültür dokusu içerisinde Haleplibahçemozaikleri ile çok önemli bir sayfa açılmış bulunmaktadır. Kültür turizminin,inanç turizminin merkezi konumu olması itibariyle buraya gelecekte antikdönemin sanatının izleyicileri olan yabancı turistler özellikle geleceklerdir.Yerli turistler yine aynı şekilde geleceklerdir. Bu da bu şehrin taksicisinden,lahmacuncusuna, çiğköftecisinden, ciğer kebapçısına ve otelcisine velhasılbütün Urfalı hemşerilerimizin ticari faaliyetlerine katkıda bulunacaktır.Turizm sektöründe çok önemli bir adım atılıyor ve ben bu önemli atılımiçerisinde olmaktan çok çok mutluyum.

Mustafa PAYIK/AJANS URFA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.