Öne Çıkanlar urfa Şanlıurfa 1 siverek ajansurfa

Said Nursi'nin talebesi Hüseyin Abdülhadi:  BU ASIR FİKİR ASRI, BİLİM ASRI

Röportaj: MustafaPAYIK/İPEKYOL

İslam alimi, düşünürü vetefsir yazarı Bediüzzaman Said Nursi, hayatı boyunca İslamiyet’e hizmet etmeadına mücadele vermişti. Said Nursi’nin vefatından sonra da talebeleri onunyolunda gitme adına çalışmalar yapıyor. Bedüizzaman Said Nursi’nin hayatta olan2 talebesinden biri olan Hüseyin Abdülhadi de bu konuda mücadelesinisürdürenlerden. 6-7 yaşında Said Nursi’nin hayatına girdiğini ifade edenAbdülhadi, Bedüizzaman Said Nursi’nin fikirleri, düşünceleri, hayatı veİslamiyet ile ilgili mücadelesini Gazete İpekyol’a anlattı.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?Ben Hüseyin Abdülhadi aslenSuriyeliyim. 1971’den itibaren Suudi Arabistan’a gittim. Ve orada kaldım, zatenSuriye’ye girişim yasaktı. Rejim yasaklamıştı yani, rejime muhalif olduğum için37- 38 yıl Suriye’ye giriş yapamadım. Suudi Arabistan’da tefsir profesörüolarak üniversitede görev yaptım. Şu anda Türkiye’ye yerleştim. Said Nursi iletanışmam ise şöyle: 6-7 yaşındaydım Kur’an-ı Kerim’i hatmettim. Babamla birliktemektup yazdık Said Nursi hazretlerine. Beni talebeliğe kabul etti ve kitabakoydu. Ve o dönemden beridir irtibatımız var.

Said Nursi hazretleri ile tanışıklığınız o zamandan mıgeliyor?

Evet. O zamandan geliyor. Said Nursibenim mektubumu kendi kitabına koydu.

Peki, Said Nursi’den bahsedersek nasıl biriydi? Nasılbir yaşantısı vardı?

Bu kitapları okuyanın hemimanı güçlenir hem de ahlakı güzelleşir. Çok istifade edilmesi gerekenkitaplardır. Biz ta o zamandan beridir Bediüzzaman kitaplarını Suriye’deokuyorduk. Okumaya da devam ediyoruz. Said Nursi diğer alimlerden büyük, çokfarklı bir alimdi. Her zaman konuştuğum için söylüyorum. Çok farklı bir alimdeninsanların istifade etmesi lazım.

Said Nursi hayatınıza neler kattı?

Hayatımıza çok büyük bir önemkazandırdı. Bir anlam kazandırdı. Hayatımıza bir mana kazandırdı. Onunistikameti üzerine şu anda devam ediyoruz. Bu kitapları okuyan ve anlayan birinsan ümmete hizmet eder. İnsanlığa hizmet eder.

Şu anda bir çalışmanız var mı Said Nursi’yi anlatmaylailgili veya Risaleyi anlatmayla ilgili?

Bir kitap yazmayıdüşünüyorum. İman hizmeti, ihsan hizmeti, batıya bakışı, tabi onu söylemeden Gaziantep’tebir üniversite kurduk, Zehra Üniversitesi’ni kurduk. Bir de OsmaniyeÜniversitesini kurduk. Şu anda Türkiye’de İstanbul’da üniversite kurduk.Gaziantep’te şubesi var orada profesör olarak görev yapıyorum.

Şimdi Said Nursi Şanlıurfa’da da çok önemli,talebeleri var şu anda bile onun izlerini, etkisini görmek mümkün Urfa’yabaktığınız zaman. Said Nursi’nin izlerini geçmişten gelen duruşunu Urfa’dagörebiliyor musunuz?  

Tamamı hemen hemen Said Nursihazretlerinin fikrine çok yakındır. Genel anlamda diyorum. Burada Said Nursi’yeçok yakın mesafede duran bir halk var. Bediüzzaman’ın çok etkisi olmuştur. Halküzerinde de görüyoruz. Yapılan çalışmaları görüyoruz.

Said Nursi’nin hedefi neydi. Sizde bıraktığı etkineydi?

Ümmete hizmet ediyordu.Müslümanları hep bir tutuyordu. İstikamet üzerine giderek mutlaka itikat birliğisağlamak lazım. Said Nursi’nin en büyük hedeflerinden birisi de buydu.İslam’dan başka bir şey yok. İslam da milletin rahatı için mutluluğu içingüzelliği içindir. Üstad istiyor ki insanlar tekrar İslamiyet’e mükemmel birşekilde kanalize olsunlar, çalışmaları bu şekildeydi.

Said Nursi’nin bahsettiği şeyler insanlar üzerindeetkili oldu mu? Bilhassa yeni nesil üzerinde?Etkili oldu. Fikir olarak etkilioldu. Nur talebesi olmadıkları halde, onlar da etkilendi bu akımdan, bukitaplardan etkilendiler, cemaate çalışıyorlar, hizmet ediyorlar. Gençlerolarak bu şekilde gidiyor.

Ekleyeceğiniz bir şey var mı? 

İstikamet üzerine gidersek hemmillet üzerinde etki yapılır, hem dış âleme de etki meydana gelir. Dolayısıylabizim bu istikameti kaybetmememiz lazım. Kitaplarda yazılı olan ilkelere bağlıkalmamız lazım. Hayatı ve ahlakı düzgün olan bu şekilde olursa diğer milletlerediğer Müslüman olmayanlara çok etkili bir halde hizmet olur. Silah zamanıdeğildir. Bu asır fikir asrı, bilim asrı, mutlak asrı, hikmet asrı ona görebizim olmamız lazım. Dinleri hak ama saflarda doğru yürümek gerek. Güç İslam’dadır.Güç silah filan değildir, kuvvetli olmak istiyorsak İslamiyet’e iyi sarılmaklazım. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.