Psikoloji, ruh ve bilgi kelimelerinin bir araya gelerekoluşturduğu bir sözcüktür. İnsan ruhunun, farklı durumlarını inceleyen, duyguve düşünme gibi olguların kurallarını aramaya ve sonuçlar elde etmeye çalışanbir bilimdir. İnsanlar canlı varlıklar olarak çevresine uyumlu bir şekilde vekendi özüne uygun aynı zamanda dengeli bir gelişme sağlamak ister. Psikolojibilimi de tarihten bugüne elde ettiği kuralları yine insanlar üzerinde kullanarakinsanların davranışlarını açıklayabilir, önceden kestirebilir,kontrol altınaalmaya çalışabilir.Bununla beraber bireye bu gelişimsel süreçte yardımcı olabilir.

Bugün, Gazete İpekyol ve Ajansurfa'da yazı yazdığım sürecebizim sloganımız olacak olan, ''Ruh Hasta Olmadan Beden Hasta Olmaz'' cümlesiüzerinde duracağım. Şunu çok iyi bilmeliyiz ki, hayatımızdaki her şey ruhsağlımızla başlayıp ruh sağlımızla biter. İnsanlar sağlıklı bireyler olarakyaşamaya çalışırken her zaman beden sağlığını korumaya çalışmaktadır. Bedensağlığı ile ilgili uzmanlara danışmakta, beden hastalıkları uzmanınınyönlendirmeleri sayesinde sağlığını koruduğunu düşünmektedir. Oysa insanlarınunuttukları ve düşünemedikleri bir şey mevcuttur. Ruh sağlığım ne durumda,psikoloji bilimi hayatımın neresinde diye soran birey sayısına toplumdarastlamak neredeyse mümkün değil. Toplum, hastalık sendromları karşısındasürekli ''şu belirti olursu bu hastalık bu belirti olursa şu hastalıkmevcuttur'' sendromuna sokulmaya ve insanların psikolojik olarak süreklikendini hasta hissetme ve hastane yollarında gidip gelmesi gibi yanlışyönlendirme ve büyük bir hastalık belirtileri üzerine kurgulanmış psikolojikbir savaş içerisine sokulmaya çalışılmaktadır. Tabi toplumumuzda  yaşayan insanların, psikoloji bilimine uzakdurmaları, araştırmamaları, ''ben deli miyim ki psikologa gideyim''düşünceleri  bu tür toplum sendromlarınınortaya çıkması konusunda, gizli bir biçimde psikolojik savaş açan faktörlereyardımcı olmaktadır. Tabi ki kronik kalp rahatsızlığı olan bir bireyin birpsikolog yerine alanında uzman bir doktora başvurması gerekmektedir. Ama şu daunutulmamalıdır ki, stres; damar daralmaları, kalp dokularında azalma, kalpatışlarında düzensizlik, yüksek ve düşük tansiyon gibi hastalıklara yol açmaktadır.Böyle bir durumda stresle başa çıkmanın kalp rahatsızlıklarımızı azaltacağınıbildiğimiz bir durumda neden önce ruh sağlığımızı korumaya dönük adımlaratmayız bu da işin ayrı bir acı tarafıdır. Dolayısıyla işin özünde bedensağlığının önemi kadar ruh sağlığının da önemini bilmek ve ruh sağlımızıkorumaya dönük adımlar atmaya çalışmak hem içinde bulunduğumuz zaman hem degelecekte, gerek ruh sağlığı gerekse, bedensel olarak  sağlığımızı koruyacağımızı bilmemizin yaşamımızafaydası olacaktır.

Bir sonraki yazımıza kadar hepinizi en derin duygularımlaselamlıyor Ruh sağlığınızı korumanız konusunda her daim yanınızda olduğumubelirtmek istiyorum... Hoşçakalın...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.