Ölütoprakların yağmurla dirilişi gibi,

Ölüarzın baharda uyanıp kabarışı ve yeşilliklerle donanması gibi,

Ölüinsan ruhu da Allah'a inanmakla dirilecektir... (Sezai Karakoç; Ruhun Dirilişi)

Önce ruhu düşerinsanın, ruhu düşünce insanın kendisi düşer, insanlığı düşer, insanlık düşer.Her yok oluş ruhun ölümü ile gerçekleşir. Onun için ruhun dirilişigerçekleşmelidir. Varlıktan varoluşa ruhun dirilişi ile ulaşıla bilinir. Vemadem insan için yok başka bir yol, ruhun açlığını gidermek zorundadır. Çağıninsanı, çağın ağları arasında ruhunu yitirmiştir. Ruhundan habersiz bir şekildebocalamaktadır. İnsanlığı, düşmüş olduğu cehennemi çıkmazdan kurtaracak yegâneyol ruhun dirilişi olacaktır.

“Kur'an ki ruhun dirildiğiçağlarda bize armağan edilmiş kutlu bir belgedir... Ruhun ölümündenkastettiğimiz onun kökten yok oluşu değil varoluş hikmetinden habersiz oluşu,uzak kalışıdır... Ruhun ölümü insanın Allah'tan kaçışıdır.” Böyle diyordu SezaiKarakoç; yazımıza ilham olan  “Ruhundirilişi” kitabında. Ve devam ediyordu. “ALLAH'sız var olma mümkün değil. Nevar, ne yok, gökte ve yerde, soluk alan ve almayan, kımıldayan ve kımıldamayanot, böcek, kelebek, taş ve insan. Ancak Allah’ın varlığıyla vardır.O’nsuz varolma; imkansız..! Ruhun çilesi, o yurttan bir ses, bir yankıdır Ruhun dirilişi,cennetten bir yansıma; Ruhun ölümü cehennemden bir yansıma…”

Allah, insan ve doğaarasında ahenge ulaşabilmenin yolunu bize açacak olan, ruhun dirilişiolacaktır. Ruhu selime ulaşabilmek, bedenimizin, kendimizin, insanlığımızın vedünyamızın hay’at bulabilmesi ruhu diriltmek ile mümkün olabilecektir. Evet,ruhu yok eden, ruhu öldüren, ruhu felçli hale getiren Allah ’sız bir yaşamdan,hayatın her alanında Allah’lı bir hay’ata yol bulabilmek. Allah’lı olmak,Allah’la olmak... Sahi Allah’la aramız nasıl? Bu garip soruya vereceğimizcevap, esasen bizi ruhumuza götürecek, kendimize, özümüze, insanlığımızaulaştıracak.  Bizi kendimizlebuluşturacak, o kadar mı, elbette değil kendiyle buluşan insanı dünyaylabarıştıracak, hayata iki dünyalı bir bakışa götürecek, iki dünyalı olmanınkalbi selimine ulaştıracak. Ve nihayet bu bakış, insanı Allah’labuluşturacaktır.

Ruhu diriltebilmekinsanın putlarından; -ruhunun dirilişinin önündeki en önemli engel olan ve onuAllah’tan uzaklaştıran her unsurdan- uzaklaşarak mümkün olabilecektir. Ziraputlar, sadece ruhu öldürmeyecektir, insanıda tehdit edecektir. O yüzden insan;ruhunu tehdit eden,  kendisini,insanlığını, var oluşunu tehdit eden çağın ağlarından kurtulabilecek inancı kuşanmalıdır.Bu inanç; insanın kendine olan inancıdır, halifetül arz olan insanın yüklenmişolduğu emanetin neye karşılık geldiğinin bilincidir. Kâinat içinde şahsının sorumluluklarınınkendisine yüklemiş olduğu misyonunşuurudur. Bu bağlamdaruhun dirilişi; insanın yüklenmiş olduğu mükellefiyetin ve de taşımış olduğumensubiyetin, kendisine yüklemiş olduğu mesuliyete uygun bir hayat görüşü,dahası bir hayat duruşu ile mümkün olacaktır. Çağın fırtınalarından, bizi kurtaracak olan, bizi Nuh’un gemisindekılacak olan yol budur.

Ey insan! Diriltruhunu, yaklaş Rabbine, yeter kaçtığın Allah’tan, yeter uzaklaştığın. BakNuh’un gemisi bekliyor seni, tufandan kurtulabilmek için, selden, borandan dünyanınfelaketlerinden korunabilmek için yok başka yolun. Gemiye binmeye bak, kuyudançıkmaya bak, kurtul karanlıklardan sabaha ulaşmaya bak! Dön ruhuna, dönkendine, dön insanlığa ve insanlığına. Dön Rabbine…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6