Öne Çıkanlar halliliye büyükşehir vatan harran Şanlıurfa

Bebeklerdeki kalça çıkığının nedenleri

Memorial Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mithat Öner, bebeklerde kalça çıkığı olarak bilinen, “gelişimsel kalça displazisi” hakkında bilgi verdi.

ERKEN TEŞHİS TEDAVİYİ KOLAYLAŞTIRIR

Şekli, bir topa benzeyen kalça eklemi, bağlar vasıtasıyla bir yuva içindedir. Top, uyluk kemiğinin üst kısmını, yuva da kalça kemiğini temsil etmektedir. Kalçayı yerinde tutan bağların gevşek olması ve uyluk kemiğinin yuvanın içine oturmaması bazı bebeklerde kalça çıkığına neden olmaktadır. Bu durum erken dönemde önlenmezse kalça eklemi kısmen veya tamamen çıkık kalır. Bunun için kalçaçıkmadan ya da kötü bir pozisyonda kalarak sıkışmadan sorununerken teşhis edilmesi tedaviyi kolaylaştırır. Bebeklik döneminde kalçanın hareketetmesi için serbest bırakılmalı ve bacaklar tamamen düzleştirilipsabitlenmemelidir. Sağlıklı bir bebek doğduğunda, yetişkinlerin aksine kalçalarıayrı ve birbirine doğru bükülmüş olarak durmaktadır.

KALÇA ÇIKIĞINA YOL AÇAN RİSKLERE DİKKAT!

  1. Anadolu’da eski bir gelenek olan bebekleri ‘kundaklamak’ son derece yanlış bir uygulamadır. Kalça çıkığının önemli bir nedenidir.

2- Bebeklerin hareketi kısıtlayan dar kıyafetler giydirmek bazen kalçada çıkağa neden olmaktadır.

3- Bebekleri iki bacağından tutarak kaldırmak kesinlikle yanlıştır. Bacaklar birbirine baskıyla yaklaşacağından kalça çıkığına yol açmaktadır.

  1. İskelet sistemi henüz oluşmamış 8 aylıktan küçük bebekleri yürütece koymak bacaklarda eğriliğe neden olabilmektedir.

HANGİ BEBEKLER RİSK GRUBUNDA?

Her yıl yeni doğan 1000 bebekten 5-10 tanesinde çeşitli nedenlerle ortaya çıkan kalça çıkığı için tedavi gerekmektedir. Özellikle bazı bebeklerkalça çıkığıaçısından risk grubundadır.Bu bebeklerin risk grubunda olduğu tıbbi öyküsüne ve fiziki muayenesine göre belirlenir.

TIBBİ ÖYKÜSÜNE GÖRE BELİRLENECEKSE…

  • Ailede daha önceden kalça çıkığı sorunu olan bireyler varsa,

· Çoğul gebelik (ikiz, üçüz) söz konusuysa,

· Doğum sırasında ters geliş olarak adlandırılan ‘makat doğum’ gerçekleştiyse,

· İlk doğan bebek kızsa,

· Bebeğin ağırlığı 3,5 kilogramın üzerindeyse,

· Geleneksel usullere göre kundaklama söz konusuysa risk yükselmektedir.

FİZİKİ MUAYENESİNE GÖRE BELİRLENECEKSE…

  • Bebeğin kasık çizgileri birbirinden farklıysa,

· Bebeğin bir bacağı diğerinden daha kısa ya da uzunsa,

· Pozisyon verildiğinde kalçası tam olarak açılmıyorsa,

  • Hareket sırasında kalçadan ‘klik’ sesi geliyorsa önemli bulgulardan söz edilebilir.

KALÇA ULTRASONOGRAFİSİ 1 YAŞA KADAR YAPTIRILMALI

Bebek bu risk gruplarından birinde yer alıyorsa, çocuk doktoru veya aile hekimibebek ortopedi uzmanına yönlendirilmelidir. Bu bebekler, 6-12 hafta olduğunda kalça ultrasonografileri (USG) çekilerek kalça çıkığından emin olunmalıdır. Ayrıca hekim tarafından gerekli görüldüğü durumda bebeğin kalça röntgeni de alınabilmektedir. Kalça çıkığı konusunda erken teşhis çok önemlidir. Çünkü ilk 6 ay içerisinde teşhis konan bebekler bandajlarla tedavi edilebilir. Bu bebeklerin hastaneyeyatışı, ameliyat olmaları ve alçı uygulamasına alınmaları gerekir. Geç teşhis edilen bebeklerde ise daha uzun ve kompleks bir tedavi süreci işlemektedir. Teşhis geciktikçe; anestezi altında yapılan alçılar, yumuşak doku ameliyatları ve bebek 18 aylıktan büyükse kemik ameliyatları söz konusu olabilir. Ayrıca teşhis ve tedavide geç kalındığı takdirde, kalçada hasar kalacağından, yürüme döneminde çocuğun aksama ihtimali de artmaktadır.

İPEKYOL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.