Öne Çıkanlar MİLLET ajansurfa siyaset balıklıgöl gündem

SAĞLIKTA YENİ SENDİKA!

Sağlık ve sosyal işler iş kolunda yeni bir sendika kuruldu. Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’e bağlı konfederasyonların iş kolunda bulunan sendikaları dışında her hangi bir konfederasyona bağlı olmadan kurulan Aile Sosyal hizmet ve Sağlık İşçileri Sendikası’nın kuruluş ve il başkanları atama toplantısı geçtiğimiz gün yapıldı. Türk-İş’e bağlı Sağlık-İş Sendikası’nın eski Kocaeli Şube Başkanı ve genel merkez yöneticisi Bülent Gökmen’in genel başkanlığında kurulan sendikanın merkezi Kocaeli’nde olacak. Sendikanın ilk toplantısında 9 ile başkan ataması yapıldı.

BEKLENTİLERİ KARŞILAMIYORLAR

İlk toplantısını Sivil Toplum Merkezi’nde yapan Aile Sosyal Hizmet ve Sağlık İşçileri Sendikası kurucuları ve yetkilendirilmesi yapılan il başkanları burada yeni kararlar aldı. Toplantının ardından açıklama yapan Genel Başkan Bülent Gökmen, 22 Nisan’da sendikalarının bugüne kadar farklı sendikalarda görev yapmış sendikacılar tarafından kurulduğunu belirtti. Mevcut sendikaların işçilerin beklentilerini karşılamadığını gördüklerini ve bu yüzden yeni bir sendikal oluşa ihtiyaç duyduklarını belirten Gökmen, “Sendikalar işçi arkadaşlarımızın beklentilerini karşılamıyor” dedi.

Yeni yapılanan sendika hakkında bilgi veren Gökmen şunları kaydetti:

‘SENDİKA AĞASI DEĞİLİZ’

Biz sendikacılığın fırsatçılık ve kendine pay çıkarmak değil, gönüllülük esası ile yapılan bir hizmet olduğunu bilen bir anlayış ile yola çıktık. İşçilerin sendikalara güvenlerinin azaldığı bir dönemde yola çıktık. Bizim iş kolumuzda bizden önce 9 sendika kurulmuş. Biz iddialıyız ve gönüllüyüz. Sendika ağası değiliz. Derdimiz işçinin derdidir. İş kolumuzda birçok sorun var. Asıl işi yaptıkları halde kadroya alınmayan radyoloji, laboratuar, ilaçlama ve saltık sistemde çalışan arkadaşlarımız bunlar.

‘SORUNLARIMIZ ÇOK BÜYÜK’

Aynı zamanda hastanelerde çalışan ancak gıda, metal, genel işler, inşaat ve büro işlerinde gösterilen arkadaşlarımız var. Biz bu arkadaşlarımızın hakları için mücadele edeceğiz. Sağlık iş kolunda çalışanların bir kısmı 40 bir kısmı 45 saat çalışıyor. 112 çalışanlarının bazıları 12 saat. Bazıları 24 saat çalışıyor. Sağlık alanında yeni bir iş kanunu çıkarılmalı. KHK ile kadroya geçen arkadaşlarımız için uygulanan disiplin cetveli gözden geçirilmeli, sosyal hizmetler alanında çalışan arkadaşlarımıza mutlaka psikolojik destek de verilmeli.

‘ÖZEL HASTANELER DE ÖRGÜTLENMELİ’

Sağlık alanında çerçeve sözleşmelerden vazgeçip artık toplu iş sözleşmesi sistemine geçmek gerekiyor. Özellikle kamuda işçilerin sendikalı olması teşvik edilmeli. Özel hastanelerde örgütlenme yapmak çok zor. Bize özel indirimler yapan hastaneler çalışanlarının sendikalı olmasının önünü açmalı. Bizler özel hastanelerin sahiplerinin çalışanların örgütlenmesinde bir sakınca olmadığını aksine iş barışı ve çalışma düzeni getireceğine inandıracağız”

KOCAELİLİLER ÖNCÜLÜK ETTİ

Aile Sosyal Hizmet ve Sağlık İşçileri Sendikası’nın kuruluşunda Kocaeli’de uzun yıllar sendikacılık yapmış ve emek mücadelesinde önemli çalışmalara imza atmış isimlerde yer alıyor

Aile Sosyal Hizmet ve Sağlık İşçileri Sendikası’nın kuruluşunda 15 eski sendikacı yer alıyor. Bülent Gökmen’in Genel Başkanlığında kurulan sendikanın kurucuları Selçuk Göksu, Turan Taş, Vehbi Keskin, Selçuk Bal, Mümin Kuşku, Mehmet Yılmaz, Nazım Açar, Hayati Hakan Han, Sibel İnan, Nuray Umutlu, Mesut Demetgül, Onur Işık, Zafer Akçı, Yavuz Selim Koç yer alıyor.

 (Bülent GÖKMEN)

9 İLDE ÖRGÜTLENME ÇALIŞMASI BAŞLIYOR

Aile Sosyal Hizmet ve Sağlık İşçileri Sendikası 9 ilde yapılan yetkilendirme ile örgütlenme çalışmalarını hızlandıracak. 22 Nisan’da kurulan Aile Sosyal Hizmet ve Sağlık İşçileri Sendikası’nın ilk toplantısında 9 büyük ile başkan ataması yapıldı. Yapılan atamaların ardından illerde örgütlenme çalışmaları yapılacak ve iş yerlerinde üye çoğunluğu elde edilerek yetki başvuruları yapılacak. İl başkanları örgütlenme ile birlikte aynı zamanda şube kurma çalışmalarını da yürütecek.

 (Kemal DEMİR )

ŞANLIURFA’DA KEMAL DEMİR YETKİLENDİRİLDİ

İl toplantıda 9 ile atanan başkanlara Genel Başkan Bülent Gökmen tarafından yetkilendirmeleri verildi. Genel Başkan tarafından Ankara’ya Selçuk Bal, Antalya’ya Faik Mutlu, Çankırı’ya Serkan Aydın, Erzurum’a Nazım Acar, İstanbul’a Yavuz Selim koç, Kocaeli’ye Vehbi Keskin, Samsun’a Mehmet yılmaz, Sivas’a Hayati Hakan Han, Şanlıurfa’ya Kemal Demir yetkilendirildi.(HABER MERKEZİ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.